Nowości czytelnicze

Poeta opisuje pozornie zwyczajne zdarzenia uważnie i rzeczowo, z czułością i dyskrecją, bez żadnej artystycznej ostentacji. Nie lekceważy najmniejszego sygnału płynącego ze świata, znaku ze strony życia. To piękna, uważna zwyczajność. Poeta jawi się jako prawie zwyczajny przechodzień, mieszkaniec miasta, ktoś z prowincji, teraz nieco samotny, wycofany w siebie, o refleksyjnej naturze, nie lekceważący żadnego znaku od świata i życia- „jeden z nich” To baczny obserwator i uczestnik zdarzeń, poszukiwacz Sensu.
Nowy zbiór przygód o Mikołajku i jego kumplach przygotowany specjalnie na pięćdziesiąte urodziny słynnego bohatera. Tom zawiera m.in. pierwsze opowiadanie, od którego „wszystko się zaczęło”.
XVII wiek. Młody Wenecjanin, schwytany przez piratów i sprzedany na targu niewolników, trafia pod dach stambulskiego uczonego. Szybko okazuje się, że zdumiewająco podobni fizycznie, pan i niewolnik mają także wspólne pasje i zainteresowania. Na prośbę Hodży, przekonanego o wyższości europejskiego wykształcenia, Wenecjanin opowiada mu o zachodniej sztuce, nauce i technologii.
Jeśli romans, to tylko w Wenecji. Wpadają na siebie przypadkiem na placu Świętego Marka – amerykańska dziennikarka i włoski bankowiec. Ona, dojrzała kobieta, rozwódka, nie wierzy już w miłość. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, bez pamięci. Ta miłość była im jednak pisana… Ciepła, zabawna i inspirująca książka – dla marzycieli i podróżujących palcem po mapie, wielbicieli włoskich klimatów i miłośników pogodnych lektur, a także smakoszy włoskiej kuchni. Romans, przewodnik turystyczny i kulinarny w jednym.
W jaki sposób przypadki ewolucyjne ukształtowały nasz dziwaczny, niedoskonały umysł i co możemy na to poradzić? Czy rzeczywiście jesteśmy wielcy przez rozum ? Doskonali, stworzeni na obraz i podobieństwo Boga? Nic podobnego twierdzi psycholog z Uniwersytetu Nowojorskiego, Gary Marcus. W swojej klarownej, niezwykle odkrywczej książce Marcus dowodzi, że ludzki umysł nie jest elegancko zaprojektowanym organem, lecz byle jaką prowizorką (kluge).
Porywająca opowieść o zbrodni i namiętności osadzona w czasach angielskiej regencji, opowiedziana przez autorkę, która po mistrzowsku łączy ze soabą historię i suspens, postaci i intrygi, wyobraźnię i klasyczną powieść kryminalną. Czerwiec, 1811 roku. W letni wieczór w Królewskim Pawilonie w Brighton piękna młoda żona sędziwego markiza zostaje znaleziona martwa w objęciach samego Księcia Regenta. W jej plecach tkwi wysadzany klejnotami sztylet, który był niegdyś własnością Karola Edwarda Stuarta.
Mogens VanAndt nie spełnia się jako profesor w trzeciorzędnym collegu w małej miejscowości w stanie Massachusetts. Pewnego dnia odwiedza go dawny kolega ze studiów, z którym wiąże go mroczna tajemnica. To właśnie on, ten demon przeszłości, zniszczył jego karierę naukową.
Właściwie Mogens nie chce mieć już nic wspólnego z przyjacielem sprzed lat, ten jednak składa mu propozycję, której trudno się oprzeć.
Życiowe przypadki Ryśka – Stanisława Aronsona są tak niezwykłe, że zdają się niemal niemożliwe. Przeżył getto, bohatersko walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem zarówno armii Andersa, jak i Izraelskich Sił Obronnych. Te unikalne doświadczenia sprawiają, że widzimy w nim autorytet. Jeśli chce się poznać skomplikowaną prawdę o polsko-żydowskiej historii, to nie można pominąć tej książki. Norman Davies
Wydawnictwo Bezdroża przygotowało nową serię przewodników "z górskiej półki", przeznaczoną dla wszystkich, którzy uwielbiają turystykę górską, chcą przemierzać Karpaty i Sudety, zdobywać kolejne szczyty, odkrywać ich niepowtarzalny urok i bogactwo atrakcji krajoznawczych, kulturowych i architektonicznych.
Leszek Kołakowski (1927-2009), profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, laureat nagrody im. Johna Klugego, wieloletni autor i przyjaciel Znaku w swojej ostatniej książce prowadzi nas przez najbardziej nawet zawiłe sprawy tego świata. Mędrzec, autorytet i filozof, wyznawca sokratejskiego „Wiem, że nic nie wiem” zadaje pytania, ale stara się też wyjaśniać i udzielać odpowiedzi.
Bardzo nowoczesna w zamyśle i realizacji książka z pogranicza socjologii i antropologii miasta. Rożni się ona od większości prac z tej dziedziny przede wszystkim pod względem materiału stanowiącego przedmiot analizy. Jest nim bowiem tekst pisany, periodyki, strony internetowe i literatura piękna. Autorka ukazuje znaczenie miejsca, terytorium, sensu lokalności a także rolę miasta jako ram symbolicznych.
Historia najnowsza Polski oraz proces transformacji ustrojowej budzą szereg kontrowersji. Profesor Jacek Kurczewski w swojej książce prowokuje czytelnika do głębszego zastanowienia się tak nad przeszłością jak i nad przyszłością Polski. Autor opisuje zmiany, w których brał osobiście udział. Jest to co prawda spojrzenie cząstkowe, ale pozwala nieco inaczej zobaczyć transformację, przez którą przeszli Polacy. Jest to ważny głos w dyskusji, który wprowadza element optymizmu do rozważań, które często podważają sens zmiany, jaka dokonała się w 1989 roku.
Indie. Od Curzona do Nehru i później. Historia Indii widziana od środka ze wstępem Zakira Husaina, byłego prezydenta Indii. Pierwsze polskie wydanie wspomnień jednego z najwybitniejszych indyjskich dziennikarzy – Durgi Dasa (1900–1974). W jaki sposób, w ciągu niespełna wieku, dawna kolonia brytyjska odzyskała niepodległość, zbudowała z kilkuset elementów spójną strukturę państwową i przekształciła się w mocarstwo? Kim byli ludzie kierujący Indiami i podejmujący kluczowe decyzje w latach przed i po ogłoszeniu republiki?
Pierwsze opracowanie monograficzne przedstawiające pełny obraz polskiej obecności w Gruzji – od pierwszych kontaktów po czasy współczesne. Podczas kilkuletniego pobytu w Gruzji Autor zebrał materiał źródłowy, który pozwolił w nowym świetle ukazać wiele aspektów polskiej aktywności w tym kraju.
Przygoda myśli to zbiór dwudziestu siedmiu rozmów Łukasza Maciejewskiego z wybitnymi postaciami polskiego kina i teatru. Bohaterów książki dzieli wiele: profesja (aktorzy, reżyserzy, pisarze), poglądy, wreszcie spojrzenie na własną twórczość. Wszystkich łączy jednak pasja: zawód jest bowiem dla rozmówców Maciejewskiego autentyczną przygodą, rodzajem chwalebnego uzależnienia, od którego nie ma ucieczki. To nie tylko styl życia, również sposób na życie.
Przedstawiamy najlepszy przewodnik po świecie literatury. Wybitni autorzy, ważne dzieła. Te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane. Kultowe, prowokacyjne i refleksyjne. Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać. Nowy rewelacyjny przekład Antoniego Kroha. Kiedy zamordowano cesarza Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Józefem Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek swojego życia.
Rajd Bezdroża Trophy rusza już 1 sierpnia z Krakowa. Osiem samochodów terenowych przemierzy ponad 4000 km po bezdrożach Ukrainy, Rumunii, Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Węgier, Słowacji i Polski. Od 1 do 16 sierpnia załogi Rajdu Bezdroża Trophy pokonają górskie premie i odcinki specjalne, zasmakują traperskiego życia w budowanych przez siebie obozowiskach, będą delektować się bałkańskim barwnym korowodem trębaczy na festiwalu w Gucy a także spłyną pontonami górską rzeką Tarą.
Kim jest marzycielka z Ostendy? Starą, samotną kobietą czy osobą, która odrzuciła lęk i zagrała z losem o najwyższą stawkę? Położywszy na szali własne szczęście, zaryzykowała i zrealizowała swe największe pragnienie. Nagrodą była miłość. Pięć opowiadań. Pięć marzeń. Pięć historii. Potęga pamięci, miłości, a może dotyku? Uczucie silniejsze niż upływający czas. Piękno odkryte w słowach, małżeństwo scalone przez śmierć, książka obarczona fatum, a wreszcie pamięć, jedyny strażnik naszych wspomnień. Literatura, która przywraca wiarę w marzenia.
Życiowe przypadki Ryśka – Stanisława Aronsona ¬– są tak niezwykłe, że zdają się niemal niemożliwe. Przeżył getto, bohatersko walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem zarówno armii Andersa, jak i Izraelskich Sił Obronnych. Te unikalne doświadczenia sprawiają, że widzimy w nim autorytet. Jeśli chce się poznać skomplikowaną prawdę o polsko-żydowskiej historii, to nie można pominąć tej książki. Norman Davies
Wydawnictwo Bezdroża zaprasza do odwiedzenia adriatyckich zakątków Chorwacji i Włoch z najnowszymi przewodnikami wydanymi w pełnokolorowej serii rekreacyjnej. Przewodnik "Chorwackie wybrzeże i wyspy. Zwiedzaj z lądu i z morza" podpowie jak odkryć najpiękniejsze zakątki regionu zarówno amatorom beztroskiego plażowania, jak i miłośnikom żeglarstwa i turystyki aktywnej. Polacy od dawna uważają Chorwację za idealne miejsce na udany urlop.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności