
„Kłamczucha” to historia nieśmiałej, pozbawionej pewności siebie, młodej kobiety, Jolanty Kuś. Jolanta mieszka w Krakowie, gdzie prowadzi nudne i monotonne życie urzędniczki i zdominowanej przez matkę, szarej myszki. Kobieta nie dostrzega własnej wartości, nie wierzy, że jej życie może ulec zmianie. Przypadkowe spotkanie w teatrze z tajemniczą mieszkanką Wiednia przewraca jej życie do góry nogami.

Historia ze swymi tajemnicami, niedociągnięciami, anomaliami i kaprysami rzadko bywa elegancka i zgrabna. Powstałe w wyniku jednego z takich kaprysów zagubione białe plemiona, osobliwi spadkobiercy kolonializmu, są jednym z doskonałych przykładów mechanizmu jej działania. Jak ujął to we wstępie do swej książki mediolańczyk Riccardo Orizio, europejscy emigranci wyrzuceni na brzeg przez cofającą się falę imperializmu należą do współczesnych „zapomnianych”.

Serce narodu koło przystanku to opowieść o Polsce B, tej zapomnianej, wypchniętej poza nawias rozwijającego się kapitalizmu. Reportaże składające się na ten zbiór powstawały od 1998 do 2009 roku. Pojawiają się w nich najbardziej palące kwestie: upadające PGR-y, zamykane kopalnie, wejście do Unii Europejskiej. Włodzimierz Nowak zajmuje się często historiami z pierwszych stron gazet, jak samobójstwa nastolatków czy konflikt miasta Oświęcim z Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale jedzie też w zapalne miejsca, gdy nie ma już kamer i medialny hałas cichnie.

Zakończyła się najpotężniejsza produkcja w historii polskiego rynku audiobooków. 112 aktorów współtworzyło dzieło, które od 2 października będzie dostępne na płytach CD w formacie mp3. Podczas spotkania 10 października o godz. 16.00 w kawiarni „I coffee” przy Nowym Świecie 25 będzie można zdobyć autografy twórców dźwiękowej wersji „Narrenturm”Andrzeja Sapkowskiego.

Pisarstwo Henry’ego Millera od początku wywoływało liczne spory i kontrowersje. Przez jednych uważany był za wielkiego moralistę, przez innych za cynika, anarchistę i gorszyciela – do tego stopnia, że przez kilka dziesięcioleci jego książki były zakazane w Stanach Zjednoczonych. Dziś dla nikogo już nie ulega wątpliwości, że jest on jednym z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku.

Wieloletni przyjaciel Karola Wojtyły, kardynał Andrzej Deskur, wyjawia autorowi niezwykłą informację. Okazuje się, że pontyfikat Jana Pawła II ma jeszcze jeden, dotąd nieodkryty przez biografów wymiar: Karolowi Wojtyle od 26. roku życia towarzyszyły niezwykłe doświadczenia mistyczne! "Jakich tajemnic strzegł Karol Wojtyła? O czym wiedział?" - pyta autor i rozpoczyna niecodzienne śledztwo.

Książka autorstwa prof. Tadeusza Gadacza Historia filozofii XX wieku. Nurty to rzecz ze wszech miar niezwykła. Niezwykła zarówno ze względu na jej twórcę, jak i ze względu na rozmach i precyzję, z jaką została przygotowana. „Tadeusz Gadacz – pisze prof. Piotr Sztompka – podjął dzieło na pierwszy rzut oka niemożliwe, przekraczające ramy jednego człowieczego intelektu i jednej ludzkiej biografii (...) dzieło to imponuje (...) niewiarygodną wprost erudycją autora, obszarem i głębią lektur, precyzją i rygoryzmem interpretacji, (...) oryginalną typologią kierunków czy szkół filozoficznych”.

Wszystkich,którzy poszukują jeszcze słońca i ciepła w jesiennej Europie warto zachęcić do podróży na południowy kraniec naszego kontynentu. Jesień w południowych Włoszech może być prawdziwym śródziemnomorskim dolce vita, w którym estetyczne doznania związane z krajobrazem i architekturą włoskich miasteczek doskonale łączą się z przygodami kulinarnymi, a zwłaszcza degustacją wybornych win. Łagodny klimat i bajkowe jesienne kolory tego regionu sprawiają, że wielu podróżnych wybiera Włochy Południowe na październikową wyprawę.

Dalsze losy Cannie Shapiro, przebojowej bohaterki Kochając większą kobietę. Po wydaniu swojej debiutanckiej powieści, która stała się chwilowym bestsellerem, Cannie zniknęła z życia publicznego. Podjęła stałą współpracę z wydawnictwem, dla którego pisze książki science-fiction, tym razem jednak pod pseudonimem. Prowadzi spokojne, rozkosznie przewidywalne życie do dnia, gdy jej córka dzięki dawno napisanej książce staje twarzą w twarz z prawdą o własnym poczęciu.

Współczesna wersja Baśni z tysiąca i jednej nocy, nagrodzona prestiżowymi nagrodami:
Commonwealth Writers Prize oraz David Higham Prize. Abhay, student amerykańskiego college’u, który przyjechał do domu na wakacje, strzela do małpki kradnącej ze sznura ubranie. Umierające stworzenie okazuje się reinkarnacją Sanjaya Parashera, siedemnastowiecznego poety i bojownika walczącego z władzą brytyjską.

Doskonały thriller prawniczy, który niczym nie ustępuje powieściom Grishama, czy Williama Bernhardta. W małym miasteczku na Florydzie Rudy Kelly – upośledzony umysłowo dwudziestosześciolatek – siedzi w celi śmierci za morderstwo, którego nie popełnił. Na skutek nieudolnej obrony i politycznych nacisków oraz na podstawie sfałszowanych dowodów rzeczowych uznano go winnym brutalnego morderstwa.

Siostry Grimes, Emily i Sara, całkowicie różnią się urodą i charakterem. Różnie też układa się ich życie. Starsza i ładniejsza Sara szuka spełnienia w małżeństwie, młodsza natomiast, wykształcona Emily, przeżywa szereg przelotnych związków i usiłuje odnaleźć szczęście w przygodnych kontaktach. Obydwie jednak znajdują tylko rozczarowanie.

Cukiereczek to utrzymana w konwencji pamiętnika opowieść striptizerki z przypadku, która mając dwadzieścia cztery lata, poznaje przez Internet mężczyznę i przeprowadza się z Chicago do Minnesoty, aby z nim zamieszkać. Podejmuje pracę w agencji reklamowej i prowadzi niezbyt ekscytujące życie, dopóki któregoś dnia w drodze na przystanek nie zauważa informacji o konkursie dla striptizerek amatorek i nie postanawia wziąć w nim udziału.

Darcey i Nieve były kiedyś najlepszymi przyjaciółkami. Wszędzie razem – w szkole, w domu, na wakacjach – to była przyjaźń z tych, co bywają na całe życie. Niestety w ich przypadku trwała jedynie do momentu, gdy Nieve skradła serce Aidanowi, chłopakowi Darcey. Przez następne dziesięć lat Darcey prześladuje wspomnienie tego upokorzenia. Ani sukcesy w życiu zawodowym, ani wsparcie ze strony kochającej – aczkolwiek ekscentrycznej – rodziny, nie są w stanie jej pocieszyć.

Niemy od urodzenia, posługujący się jedynie znakami języka migowego, Edgar Sawtelle wiedzie sielankowe życie z rodzicami na gospodarstwie w stanie Wisconsin. Rodzina Sawtellów już od kilku pokoleń zajmuje się hodowlą i tresurą wyjątkowej rasy psów, której przedstawicielką jest lojalna towarzyszka i opiekunka Edgara, Almondine. Nieoczekiwany powrót Claude’a, stryja Edgara, powoduje, że dotychczas spokojne życie rodziny Sawtellów rozpada się jak domek z kart.

Bogactwo uczuć i charakterów w niezwykle absorbującej historii trudnych małżeńskich wyborów, która wiele może nauczyć i kobiety i mężczyzn bez względu na ich wiek. Meri i Dalia to sąsiadki mieszkające w bliźniaku, w małym uniwersyteckim miasteczku w Nowej Anglii. Meri, młoda mężatka, która spodziewa się właśnie pierwszego dziecka, dopiero uczy się roli żony i matki. Delia Naughton – żona senatora Toma Naughtona – ma już za sobą solidny staż małżeński i choć niewierność jej męża jest powszechnie znaną tajemnicą w kręgach Waszyngtonu, ich związek, pomimo skomplikowanej formy jaką przybrał, pozostaje zadziwiająco silny.

Jest to historia dziennikarza, który dowiaduje się o istnieniu swojego dorosłego syna Idziego, obdarzonego tajemniczą mocą. W towarzystwie Idziego ludzie zachowują się inaczej niż zwykle, są nienaturalnie szczerzy. Nie wiadomo, co o tym decyduje, czy rodzaj charyzmy, czy jakaś szarlataneria. Idzi potrafi niepostrzeżenie wymuszać na ojcu i jego otoczeniu różne decyzje, które uruchamiają serię dramatycznych zdarzeń…

2 października to premiera „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego w formacie Mp3. To pierwsza i jednyna w Polsce MEGAPRODUKCJA - ponad 100 aktorów, muzyka filmowa, efekty specjalne. Produkcja „Narrenturm” pierwszego tomu Trylogi husyckiej została zrealizowana w formie megaprodukcji przez serwis audioteka.pl oraz Polskie Radio S.A. we współpracy z wydawnictwem superNOWA.

Bohaterowie starzeją się, ale nie poddają. W ucieczce i w pościgu przemierzają kraje, przemycają ludzi, ratują swoje porwane przez wcielonego diabła kobiety i mówią, bez końca opowiadają straszne, smutne i śmieszne historie. Czy im się uda? Czy ocaleją? "Andrzej Stasiuk, samotnik z beskidzkiej wsi Wołowiec, zapowiadał żartem, że stworzy polską odpowiedź na La Stradę, słowiański 'on the road'.

Shiga - alpinista, od dłuższego czasu wiedzie spokojne życie w górach. Pewnego dnia otrzymuje informację o zaginięciu córki zmarłego kilkanaście lat wcześniej przyjaciela. Zamienia luźną odzież górską na garnitur i udaje się do Tokio, by odnaleźć dziewczynę. Tam, w Shibuya, przekonuje się, że miasto często bywa bardziej zdradzieckie, niż góry, a natura ludzka potrafi pokazać swe mroczne oblicze.