Nowości czytelnicze

Pierwsza w Polsce próba przedstawienia polsko-japońskich stosunków bilateralnych w latach 1989–2004 na szerszym tle wydarzeń na scenie międzynarodowej, a zwłaszcza procesów politycznych zachodzących w trójkącie Japonia – Stany Zjednoczone – Europa. Autor koncentruje swoją uwagę na polityczno-gospodarczych aspektach wzajemnych relacji Polski i Japonii, omawiając jednak zarazem najważniejsze wydarzenia z zakresu wymiany kulturalnej pomiędzy obu krajami.
Niezwykła relacja historyczna oparta na dziejach polskiej rodziny, którą losy wojny rzuciły najpierw na Syberię, potem do Iranu i Nowej Zelandii. Ta historyczna opowieść przenika się z indywidualnymi przeżyciami, przemyśleniami i refleksjami dziecka, potem młodej dziewczyny, kobiety wpisanymi w kontekst wojny. Wywózka na Syberię, pobyt w Iranie, a następnie w Nowej Zelandii stanowią tło dla relacji własnych przeżyć autorki, jej lęków, tęsknoty, dojrzewania.
Książka podejmuje zagadnienie przemocy na morzach i oceanach, fenomenu, o którym myślano już wyłącznie w kategoriach historycznych, a który na początku XXI wieku odrodził się w dwóch formach zjawiskowych, jako współczesne piractwo i terroryzm morski. Autor omawia zagadnienia prawne i politologiczne, skupiając się na postanowieniach konwencji o prawie morza z 1982 r., konwencji rzymskiej z 1988 r. oraz regulacjach Międzynarodowej Organizacji Morskiej.
Drugi tom Bedekera jest kontynuacją niezwykłego przewodnika po Warszawie sprzed półwiecza. Tym razem uwaga reportera skupia się bardziej na ludziach tamtych czasów niż na ówczesnych obiektach stolicy – instytucjach, dzielnicach, ulicach. Spotykałem tych wszystkich obywateli Warszawy na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX stulecia i nawet wcześniej, i przypominam ich teraz na progu wieku XXI – pisze we wstępie autor.
Egipt chyba każdemu kojarzy się ze starożytną kulturą, monumentalnymi piramidami, tajemniczym Sfinksem, życiodajnym Nilem, mumiami faraonów, zagadkowymi hieroglifami i bezkresną pustynią z zielonymi wyspami-oazami. Jeśli do pamiątek wielkiej cywilizacji dodamy wspaniałe plaże nad Morzem Czerwonym i jedne z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania, okaże się, że Egipt to doskonały pomysł na wypoczynek - nawet późną jesienią wciąż czeka tam na nas słońce i wakacyjne temperatury powietrza.
Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło. Ostatni esej Jeana Baudrillarda napisany przed śmiercią. „Pomówmy zatem o świecie, w którym zniknął człowiek. Idzie tutaj o zniknięcie, nie o wyczerpanie, wyginięcie czy zagładę. Bowiem wyczerpywanie się zasobów czy wymieranie gatunków to procesy fizyczne i zjawiska naturalne.
Nihilizm, słowo wytarte dziś i spowszedniałe, kryje w sobie burzliwą historię filozoficznego sporu, toczącego się w Europie przez blisko dwieście lat – sporu o zasadę stanowienia najwyższych wartości. Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy to pierwsza próba interpretacji dziejów pojęcia nihilizmu, która wskazuje na jego nierozerwalny związek z historią nowoczesności – od niemieckiego romantyzmu i słynnej Atheismusstreit między J.G. Fichtem a F.H. Jacobim, poprzez Heideggerowską lekcję Nietzscheańskiej wykładni „nihilizmu europejskiego”,
Wydawnictwo Bezdroża ogłasza konkurs na najbardziej podróżniczy awatar na portalu e-przewodniki.pl. Każdy użytkownik portalu, który w październiku zamieści przy swoim profilu podróżnicze zdjęcie, weźmie udział w konkursie na najciekawszy awatar e-przewodników.
Publikacja obejmuje wstęp do nauki prawa cywilnego. Nauka prawa cywilnego jako prawa prywatnego (ius privatum) obejmuje prawo pozytywne (lex scripta) w postaci przepisów prawnych – norm prawnych, judykaturę w postaci orzecznictwa, przede wszystkim Sądu Najwyższego, oraz teorię prawa cywilnego. Są to zasadnicze trzy poziomy, na których kształtuje się wiedza dotycząca prawa cywilnego.
„Odkryłem radość dziękczynienia.” - Ekscentryczny, pomysłowy, odważny. A.J. Jacobs postrzega swoje życie jako ciągły projekt, serię eksperymentów, w których odkrywa swoje nowe „ja”, uczy się czegoś nowego, bawi, prowokuje albo obala stereotypy. Oto rozmowa z tzw. ciekawym człowiekiem, który przeczytawszy 32 tomy Britanniki odpadł przy pytaniu o erytrocyt za 35 tysięcy dolarów w amerykańskiej edycji „Milionerów”, a przeżywszy rok według Biblii nie stał się wcale wierzącym, ale dzięki tym i innym eksperymentom zmienił coś w swoim życiu i stał się innym człowiekiem. Jak sam uważa – lepszym.
Ta książka to skarbiec wiedzy na temat szamanizmu. Autor zgłębia go, przywołując historię, zaglądając w środek obrzędów, przyglądając się szamanom i ich społecznościom. Potęga tradycji, misterium transu, duchowe bogactwo to tylko niektóre z wymiarów zjawiska, które przetrwało najtrudniejsze lata ideologicznego nacisku. Co sprawia, że zmieniają się władcy, granice polityczne, cały świat, a szaman w dalszym ciągu wzbudza szacunek, wskazuje drogę, łączy z duchami?
Bunny Pederson nie podobał się brzoskwiniowy kolor, który jej najlepsza przyjaciółka wybrała dla swoich druhen. Po zbyt wielu kieliszkach wina musującego postanowiła wrócić do domu, żeby się przebrać. Była to najgorsza decyzja w jej życiu. Dzień po zniknięciu dziewczyny, sierżant Paris Murphy oglądając w telewizji reportaż z poszukiwań, rozpoznała komiwojażera, który zaoferował swoją pomoc w poszukiwaniach zaginionej druhny.
W podręczniku zaprezentowano najważniesze zagadnienia gramatyczne oraz najczęściej używane słownictwo medyczne. Przedstawiony materiał jest selektywny, aby mógł być łatwo i praktycznie wykorzystany. Książka kierowana jest do osób, które wykorzystują język angielski w swojej pracy zawodowej, kontaktach zagranicznych, stypendiach lub zamierzają podjąć pracę w krajach Unii Europejskiej.
Dzięki tej książce rozwiane zostały pewne mity dotyczące zaburzeń psychicznych, głównie psychozy, a także stany, które nie są w ścisłym tego słowa znaczeniu psychozami, ale powodują zaburzenia emocji, myślenia, zachowania i postępowania. Omówiono zagadnienia reakcji na chorobę, leczenie i rehabilitację psychiatryczną oraz choroby psychiczne u słynnych ludzi.
Autorzy tej publikacji przedstawili problematykę dotyczącą chorób otępiennych, podłoże i zmiany genetyczne, obraz kliniczny oraz przykłady rodzin dotkniętych tymi schorzeniami. Zaprezentowali również kryteria diagnostyczne, badania laboratoryjne stosowane w diagnostyce, testy służące do oceny stopnia otępienia a także podobieństwa i różnice występujące w poszczególnych chorobach.
Wodogłowie jest najczęstszym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego u dzieci, które wymaga leczenia neurochirurgicznego. Uważa się, że ponad połowa zabiegów neurochirurgicznych wykonywanych w tym okresie życia przeprowadzana jest z tego właśnie powodu. • Całościowe opracowanie problematyki diagnostyki i leczenia wodogłowia oraz zaburzeń płynu mózgowo-rdzeniowego u dzieci.
22 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się wyróżniona Nagrodą Goncourtów 2008 powieść Atiqa Rahimiego Kamień cierpliwości. Z okazji premiery książki pisarz w listopadzie odwiedzi Warszawę i Kraków. Kamień cierpliwości to przejmujący opis codziennego życia afgańskiej kobiety. Bohaterka powieści opiekuje się nieprzytomnym mężem, który odniósł rany na wojnie. Snuje przy tym monolog i opowiada mężowi o swych pragnieniach, marzeniach, a także o lękach i traumach.
Hiszpański nie jest trudny. Aby opanować podstawy tego języka, wystarczy odrobina cierpliwości i... Szybki kurs mówienia Berlitz. A efekty? Już po kilku dniach!
Dzisiejszy świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby Polakom w 1920 roku nie udało się zatrzymać bolszewickiej ofensywy. Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy przez Lenina Adama Zamoyskiego jest wyjątkową pozycją na polskim rynku wydawniczym. Wyróżnia ją wartka narracja przetykana relacjami świadków i barwnymi portretami przywódców.
Lata powojenne, Anglia. Czterdziestoletni doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości, będącej od paru stuleci własnością Ayresów, zubożałej rodziny ziemiańskiej. Dwór, dawniej piękny i okazały, popada w ruinę. Park i ogrody zarosły chwastami, a wskazówki zegara na stajni znieruchomiały na godzinie za dwadzieścia dziewiąta.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności