Nowości czytelnicze

20 października rozpocznie się gra miejska Michelin, która będzie polegała na odnalezieniu ludzików Michelin, tzw. Bibendum, ukrytych na terenie starego miasta w Krakowie.
Kiedy na dworze zimno i pada, często jedyna rzecz, o jakiej marzymy, to filiżanka gorącej herbaty. A może jednak kawy? Albo ponczu? A może zaprosić znajomych i przyrządzić grzańca? - po przejrzeniu tej książki naprawdę trudno się zdecydować. Rozpieszczające gorące czekolady, wspaniałe kawy, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni – taki zestaw przepisów sprawi, że ponure jesienne i zimowe wieczory staną się zdecydowanie przyjemniejsze.
Głównym tematem Ojca Sergiusza Lew Tołstoj uczynił problem, który jest jednym z najbardziej żywych i krzykliwych problemów również w naszej epoce. W roku 1965 Leszek Kołakowski ujął go w tytule swego niezapomnianego dzieła Świadomość religijna i więź kościelna. Sprawa dotyczy bardzo poważnych przemian życia duchowego ludzi wierzących, którzy wpadli w konflikt z zasadami nadal pilnowanymi przez Kościół.
Najnowsza książka z serii "Wielcy pisarze w nowych przekładach" - Trzy baśnie Gustave Flauberta w przekładzie Renaty Lis i Jarosława Marka Rymkiewicza - już w księgarniach! Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, jest wspaniałym popisem literackiego kunsztu Flauberta. Teraz, po niemal stu pięćdziesięciu latach od śmierci tego pisarza, można już spokojnie powiedzieć – nikt, w literaturze europejskiej, nie pisał lepiej od niego; i nikt już lepiej pisać nie będzie, ponieważ lepiej pisać nie można.
Wkrótce do niezwykłej serii albumów Wydawnictwa Pascal „Wyprawy marzeń” dołączy kolejny tytuł –„Indie” autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. „Wyprawy marzeń” prezentują odległe regiony i kraje, o których marzy każdy człowiek ciekawy świata, a które ze względu na odległość i koszty wyprawy nie są dostępne dla wszystkich turystów. Piękne fotografie natury, architektury i ludzi składające się na albumy budzą zachwyt pięknem i odmiennością przedstawionego świata i inspirują do spełniania podróżniczych planów.
Współczesne Indie, fikcyjne miasteczko Kittur na południowo-zachodnim wybrzeżu, między Goa a Kalikatem. Autor, pełniący funkcję przewodnika, przedstawia czytelnikowi kolejne postacie i ich historie: muzułmańskiego chłopca, pracującego na stacji kolejowej, którego próbuje zwerbować islamski terrorysta; ucznia, który postanawia podłożyć bombę w szkole; księgarza aresztowanego za sprzedawanie zakazanych „Szatańskich wersetów”; niezamężną kobietę wysyłaną przez rodzinę do pracy w cudzych domach...
Monika to atrakcyjna i inteligentna lekarka z głową pełną szalonych pomysłów, marzeń i z ogromnym temperamentem. Po kilku latach spędzonych za granicą Monika wraca do rodzinnej Gdyni. Tam spotyka grupę dawnych przyjaciół ze studiów, którzy proponują jej pracę w laboratorium. Jednocześnie Monika wprowadza się do niespodziewanie podarowanego jej domu na skarpie.
"Smak podróży:... pyszna lektura. Książka dla tych, którzy kochają podróże i kuchnie. To zbiór świetnych przepisów i zaproszenie na wyprawę do fascynujących krajów: Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Egiptu, Tunezji, Maroka i na Węgry. Inspirujący przewodnik kulinarny, zilustrowany znakomitymi, bardzo apetycznymi zdjęciami, proponuje wiele prostych potraw - zarówno tradycyjnych, jak i nowatorskich.
Podróżnik w kuchni to nie tylko pełna nastrojów encyklopedia kulinarnych zwyczajów i tradycji różnych kultur, a także przepisów, ale również kulinarna przygoda. To paszport do kulinarnej kultury 12 krajów - od Europy po Azję i od Ameryki Środkowej po Bliski Wschód. Książka zdaje się mówić, że jedzenie to podróż, to odkrywanie kultur, tradycji i smaków, to przywoływanie zapamiętanych obrazów, zapachów, emocji.
Fikcyjna biografia Maurice’a Ravela (1875-1937), obejmująca ostatnich dziesięć lat życia francuskiego kompozytora. Tłem jest jego tournée po Ameryce - Nowy Jork, Chicago, Los Angeles - migawki z podróży, rywalizacja z Gershwinem, spotkanie z Josephem Conradem, powrót do Paryża, do domu w Montfort-l’Amaury, choroba i dramatyczny kres życia. Echenoz drobiazgowo odtwarza codzienną scenerię życia kompozytora, buduje wizerunek postaci niedostępnej i utkanej ze sprzeczności.
Ekonomia życia codziennego dla tych, którzy nie mają o niej zielonego pojęcia. Zaledwie kilka prawideł ekonomicznych tłumaczy setki absurdów, z którymi stykamy się na co dzień… Dlaczego mleko sprzedawane jest w sześciennych opakowaniach, a coca-cola w cylindrycznych? Co sprawia, że w niektórych krajach jajka o białych skorupkach są droższe niż te brązowe, a czarne laptopy Apple mają wyższą cenę niż białe?
Przedstawiona w książce korespondencja dwóch wielkich artystów to świadectwo pięknej przyjaźni i niezwykle cenny dokument czasu. Zbiór liczy 380 kartek i listów z lat 1963-2002. Ogromną większość z nich, aż 335, napisał Tadeusz Różewicz, który w jednym z listów przyznaje, iż pisanie do Nowosielskich jest chorobą, rodzajem nałogu i koniecznością pierwszej potrzeby. Duża część korespondencji ma charakter powszedni – poeta opowiada przyjaciołom o swych podróżach, zwiedzanych muzeach i spotkaniach z czytelnikami.
Proroctwo sióstr. Czy stanie się coś potwornego? Coś, czego nie można już będzie odwrócić? Niepokojąca i zapadająca głęboko w pamięć powieść o odwiecznej walce pomiędzy życiem i śmiercią, z dwiema siostrami w roli głównej. Historia w klimacie GOTHIC, od której po prostu nie sposób się oderwać. (Tamora Pierce, New York Times).
Po 23 latach legendarna książka znów w księgarniach! Najważniejsza w historii książka poświęcona fotografii. Wybitna amerykańska intelektualistka bada znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Jakie są jej związki z malarstwem i sztuką? Jak zjawisko fotografii zmieniło nasz sposób postrzegania świata?
Stan Wojenny widziany oczami Jacka Dukaja. Pełen przygód, gier językowych i baśniowej fantasmagorii powrót do dzieciństwa pokolenia, które dzieciństwa nie miało. Dla dzieci Stanu Wojennego i dla dzieci, które Stanu Wojennego nie mogą pamiętać - bajka magiczna o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę.
Oto Polska: * proboszcz z HIV, * pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku"; * dwie matki i poczęte przez nie dziecko; * student Rydzyka, który uciekł ze szkoły; * Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów; * dumny homofob udziela wywiadu; * przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz. 26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów.
Ciepła, zabawna opowieść o burzliwym okresie życia największej bajarki i przyjaciółki dzieci, Astrid Lindgren. Osiemnastoletnia Astrid opuszcza bezpieczną przystań, pełen miłości rodzinny dom w Vimmerby, i wyjeżdża do Sztokholmu. Musi bardzo szybko dorosnąć, by zmierzyć się z prawdziwym życiem, oraz odnaleźć w sobie siłę, by samodzielnie utrzymać się w dużym mieście i odzyskać ukochanego synka Lassego.
Cywińska, Holland, Barański, Morgenstern, Majchrzak, Frycz, Radziwiłowicz, Figura, Krauze… - to tylko kilka spośród wielu nazwisk wybitnych polskich artystów, bohaterów znakomicie przyjętego tomu rozmów Łukasza Maciejewskiego, zatytułowanego Przygoda myśli, którzy zapowiedzieli swój udział w wieczorze promocyjnym Przygody myśli, który odbędzie się w Teatrze Ateneum w Warszawie, 15 października 2009 r., o godz. 20.00.
Przekrojowe opracowanie śledzące chińskie podejście do malarskich kopii, stylizacji i falsyfikatów na przestrzeni wieków. Szczegółowa analiza ponad sześćdziesięciu chińskich tekstów źródłowych (głównie traktatów malarskich) z wieków V–XIX w połączeniu z szeroką bibliografią obejmującą najnowsze publikacje chińsko- i zachodniojęzyczne czyni to studium wyjątkowym zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i zakres.
Tybetańskie księgi klasztorne są niezwykle ważnym, mało znanym i owianym szczególną magią fragmentem światowego dziedzictwa kulturowego. Rozproszone po kolekcjach i muzeach całego świata, stanowią dla naukowców bezcenne źródło informacji o odizolowanej przez stulecia od reszty świata krainie lamów. Książka przybliża proces powstawania tybetańskich ksiąg klasztornych, opowiada o ich funkcji w społeczeństwie tybetańskim, zapoznaje ze współczesnymi naukowymi metodami odczytywania zawartych w nich informacji.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności