Nowości czytelnicze

Równo rok po premierze sagi rodzinnej Jerzego Stuhra oddajemy w ręce czytelników, a właściwie słuchaczy, dźwiękową wersję tej niezwykłej książki. Wybitny aktor Jerzy Stuhr rozpoczyna swą opowieść w roku 1879, kiedy to jego pradziadkowie - Leopold i Anna Stuhrowie opuszczają rodzinny Schrattenberg i w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi trafiają do bujnie rozwijającego się Krakowa. Wkrótce okaże się, że Stuhrowie nie tylko na dłużej pozostaną w królewskim mieście, ale i zaczną współtworzyć jego historię.
„Bohaterem tej nic niewartej opowieści byłem ja. Wszystko, co miało w niej miejsce, faktycznie zdarzyło się w rzeczywistości. Wówczas do rzeczywistości należał koniec 2007 i pierwsza połowa 2008 roku.
Czy nowoczesność w sztuce i teatrze była tylko wyrazem modernistycznych lęków, czy czymś więcej – próbą ponownej mityzacji świata? Potęga tłumu w petersburskim reportażu Jewreinowa o zdobyciu Pałacu Zimowego albo Dionizos Iwaszkiewicza zstępujący w zielonych iskrach pierwszego elektrycznego tramwaju to raczej świadectwa urzeczenia nowymi widokami świata. Splot zachwytu i lęku powołał do życia nowe artystyczne labirynty (Schulz), gdzie to, co groźne mogło stać się jak dawniej znaczące, magiczne i poetyckie.
"Czyta się reportaże i artykuły Jesenskiej, jakby wyszły spod pióra wybitnego reportażysty współczesnego. Dobrze więc, że również czytelnik polski ma okazję poznać tę nadal żywą klasykę czeskiego dziennikarstwa". Leszek Engelking.
"Pisanie Mileny Jesenskiej spełniało się w samym akcie pisania. W wyartykułowaniu słów, które muszą być wypowiedziane, by ratować rozum przed otchłanią szaleństwa.
Książka-album pt. "Tybet. Legenda i rzeczywistość" traktuje o mitycznych, historycznych i współczesnych dziejach Kraju Śniegów, o niezwykłej przedbuddyjskiej cywilizacji i jej włączeniu w wielką buddyjską tradycję. To spotkanie z inkarnowanymi lamami, mistykami i "szalonymi" joginami. Wydawnictwo Bezdroża prezentuje drugie wydanie publikacji o Tybecie autorstwa Marka Kalmusa, w serii albumowej "Obrazy świata".
"Trzy baśnie" to najbardziej tajemnicze spośród arcydzieł Flauberta. Właśnie doczekały się nowego tłumaczenia, które zdjęło z nich patynę - napisał Julian Kurkiewicz we wtorkowej Gazecie Wyborczej. W nowym przekładzie Flaubert przemawia językiem współczesnym, pozbawionym stylistycznych ornamentów, pełnym zaskakujących dysonansów. Efekt jest mniej więcej taki jak po renowacji fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, gdy zdjęcie patyny ukazało oczom zakłopotanych widzów ostre barwy.
Ewa Bieńkowska (ur. 1943) – eseistka i historyk idei; wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Opublikowała m.in. Dwie twarze losu. Nietzche, Norwid (1975), W poszukiwaniu królestwa człowieka (1981), Co mówią kamienie Wenecji (1999), Spór o dziedzictwo europejskie (1999), W ogrodzie ziemskim. Książka o Miłoszu (2004). Mieszka w Wersalu.
Jeśli to prawda, że każde dzieło z przeszłości tylko w określonych momentach swojej historii może być odczytane w całości, to – jak się zdaje – dla Listów świętego Pawła czas nadszedł właśnie teraz. Giorgio Agamben przywraca im ich mesjanistyczne znaczenie, które na nowo kształtuje perspektywę liczącej już dwa tysiące lat tradycji interpretacyjnej: w tym ujęciu święty Paweł nie był założycielem religii uniwersalnej, nie zapowiadał nowej tożsamości i nowego powołania,
Wydawnictwo Sonia Draga z prawdziwą przyjemnością informuje o nabyciu praw do polskiego wydania powieści Wolf Hall autorstwa Hilary Mantel, tegorocznej laureatki najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego: Nagrody Bookera. Po raz pierwszy od 10 lat nagroda ta przyznana została książce, która od początku była faworytem. Zwycięstwo powieści Wolf Hall obstawiali wszyscy brytyjscy bukmacherzy (aż 9 na 10 biorących udział w zakładach głosowało na tą książkę).
Co zaginęło, zostanie odnalezione… Waszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prośbę swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygłosić wykład na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że na wieczór nie zaplanowano żadnego odczytu, a po chwili na środku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojąco naznaczone pięcioma tajemniczymi symbolami. Jego przesłanie jest dla Langdona oczywiste – to zaproszenie do dawno zaginionego świata skrywającego ezoteryczną mądrość.
Jak nazywali się i kim byli hersztowie zbójnicy grasujący ze swoimi bursami po całym łuku Karpat? Gdzie szukać tajemniczych miejsc związanych ze zbójnikami karpackimi, opryszkami, tołhajami i hajdukami? Jakie były ulubione potrawy harnasiów zbójnickich, które spożywali podczas uroczystych biesiad na polanach górskich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o zbójnictwie karpackim udzieli nam inicjatywa pod nazwą SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH - portal wiedzy o zbójnictwie, a także nowy oryginalny i transgraniczny produkt turystyczny.
Z przedmowy wydawców: „Niepodległość Polski – to dzisiaj oczywistość. Już można nie rozumieć słów: „W Polsce czyli nigdzie”. (…). Rok 1918 nie miał w historii Polski precedensu. (…). Pierwszy raz powracała Niepodległość. Wracała z trudem, opornie, przyspieszając i hamując, zatrzymywana przez wypadki, które wieszczyły jej przyszłą ułomność. (…). Prezentujemy album, by po ponad 90 laty przyjrzeć się stanowi ducha naszych przodków w momencie epokowej przemiany.
Kiedy nowa właścicielka starego, zaniedbanego domu w Dorset znajduje w nim prawdziwego białego kruka, czuje się w obowiązku go przetłumaczyć. Po roku mozolnej pracy oddaje do rąk czytelnika „Księgę nowej drogi” – prostą, a zarazem głęboką i ponadczasową opowieść o poszukiwaniu prawdy. „Księgę” otwiera scena na rynku – handlarz bezlitośnie bije syna, a skupieni wokół gapie krzyczą i zachęcają go do ukarania chłopca jak najdotkliwiej. Wstrząśnięty tym okrucieństwem pasterz Jozue pyta Boga, dlaczego nic nie zrobił.
Serce narodu koło przystanku to opowieść o Polsce B, tej zapomnianej, wypchniętej poza nawias rozwijającego się kapitalizmu. Reportaże składające się na ten zbiór powstawały od 1998 do 2009 roku. Pojawiają się w nich najbardziej palące kwestie: upadające PGR-y, zamykane kopalnie, wejście do Unii Europejskiej. Włodzimierz Nowak zajmuje się często historiami z pierwszych stron gazet, jak samobójstwa nastolatków czy konflikt miasta Oświęcim z Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale jedzie też w zapalne miejsca, gdy nie ma już kamer i medialny hałas cichnie.
Profesor Serena Ransom i barman Enda „Catch” Clancy są świadkami napadu na bar w Iron Range, w Północnej Minnesocie. Udaje im się zastrzelić napastnika, ale Clancy ma swoje powody, żeby nie zgłaszać tego na policję. Zakopują więc ciało niedoszłego rabusia i uciekają. To zabójstwo jest dla nich początkiem gorącego romansu i kryminalnej „kariery”. W miarę upływu czasu ich życie zamienia się w orgię nieustającego seksu i przemocy. Para rozsmakowuje się w zbrodni i tylko Paris Murphy może ich powstrzymać.
„Kłamczucha” to historia nieśmiałej, pozbawionej pewności siebie, młodej kobiety, Jolanty Kuś. Jolanta mieszka w Krakowie, gdzie prowadzi nudne i monotonne życie urzędniczki i zdominowanej przez matkę, szarej myszki. Kobieta nie dostrzega własnej wartości, nie wierzy, że jej życie może ulec zmianie. Przypadkowe spotkanie w teatrze z tajemniczą mieszkanką Wiednia przewraca jej życie do góry nogami.
Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt – miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski.
Opowieść o życiu i twórczości Brunona Jasieńskiego (1901–1938), jednego z najsłynniejszych polskich futurystów, głośnego skandalisty i literackiego buntownika dwudziestolecia międzywojennego, autora bulwersującej swego czasu rząd francuski powieści pod tytułem Palę Paryż, wreszcie agitatora politycznego i komunisty, na stałe osiadłego w Związku Radzieckim, który za swój ideowy wybór zapłacił cenę najwyższą – został rozstrzelany w jednej ze stalinowskich czystek pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Polski.
Nowy zbiór rysunków satyrycznych komentujących naszą rzeczywistość w sposób czasem złośliwy, czasem dobroduszny, ale zawsze dowcipny. Andrzej Mleczko (1949)studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jako rysownik zadebiutował w 1971 r. Od 1975 r. jego rysunki pojawiają się w wielu polskich i międzynarodowych periodykach (ukazało się ich już ponad 10 000).
Nie jest łatwo przekazać ducha i atmosferę kraju, w którym życie codzienne wypełnia poczucie stałej obecności sacrum. Najpełniej da się to uczynić poprzez zdjęcia: twarze nieznanych osób pełne są emocji, wykonywane w skupieniu modlitewne gesty ujmują prostotą, a monumentalne świątynie i egzotyczne krajobrazy zapierają dech w piersiach. Fotografie są dopełniane przez słowa komentarza, które sprawiają, że wyjątkowy kraj i zamieszkujący go ludzie stają się bliżsi.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności