
Jedna z tych książek, które każde młode pokolenie odkrywa jako swoje i odczytuje na swój własny sposób. – napisano w „The Boston Globe” o wyróżnionej nagrodą Pulitzera książce Annie Dillard Pielgrzym nad Tinker Creek. Ten opis niespiesznego a arcyuważnego życia z dala od cywilizacji, w przepięknym zakątku Appalachów, pełen szczegółowych obserwacji otaczającej przyrody, jednocześnie okrutnej i pełnej łagodności, jest kojącym „balsamem dla duszy” współczesnego czytelnika szukającego w literaturze pozytywnej inspiracji oraz ucieczki od codzienności.

Smakując tradycyjnych świątecznych potraw czy biesiadując w oczekiwaniu na Nowy Rok, warto dowiedzieć się o dawnych zwyczajach kulinarnych, np. jakie były ulubione potrawy harnasiów zbójnickich, które spożywali podczas uroczystych biesiad na polanach górskich.

Jedną z osób, które także wtedy, podczas mego pierwszego pobytu w Niemczech Zachodnich, poznałem, był związany przyjaźnią z redakcją pisma „Dokumente” Heinrich Böll. Bardzo szybko się zbliżyliśmy i kiedy wyjeżdżałem z Kolonii, byliśmy już po imieniu. Przytoczę dwie dykteryjki, które dosyć dobrze ilustrują nasze rozmowy. [...]

Niektórzy ludzie są urodzonymi negocjatorami, ale większość z nas do nich się nie zalicza. Tymczasem umiejętność błyskotliwego prowadzenia negocjacji zapewnia ogromne korzyści w życiu prywatnym i zawodowym. Negocjacje to krótki poradnik, jak stać się dobrym negocjatorem. Jeśli zatem ktoś nie potrafi się targować, to dzięki tej książce może się nauczyć, jak:

Takich książek nie lubią historycy sztuki. Pozbawionych naukowego dystansu, pisanych namiętnie i swobodnie. "Michał Anioł - nieszczęśliwy rzymianin" jest owocem prywatnej przygody autorki z artystą. Ciekawość, potrzeba zbliżenia się, zrozumienia pozwalają przezwyciężyć onieśmielenie ogromem tematu, gigantyczną bibliografią. Wciąż powstają nowe opracowania i przyczynki, specjaliści spierają się o szczegóły.

Wydanie krytyczne Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji „Kultury” paryskiej, autora wielkich świadectw minionego wieku: Innego Świata oraz Dziennika pisanego nocą. Edycja obejmie całość twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego: oprócz tekstów znanych już polskiemu czytelnikowi znajdą się w niej utwory rozproszone, artykuły, wywiady, a także zdjęcia pochodzące z archiwum pisarza.

Kolejny tom dzieł Czesława Miłosza zawiera zbiór esejów powstałych w czasie wojny.
Przenikliwy rozrachunek intelektualisty z nowoczesnymi mitami i ideałami, przeprowadzony w obliczu ich klęski, a dokonany w cyklu świetnych esejów poświęconych wybitnym tekstom literackim (Defoe, Balzac, Stendhal, Gide, Tołstoj, Witkacy) i filozoficznym (James, Nietzsche, Bergson). Drugą część tomu wypełnia eseistyczna korespondencja Miłosza z Jerzym Andrzejewskim, pochodząca z tego samego okresu i poruszająca pokrewne tematy.

Tajlandia to barwny kraj egzotycznych zapachów, smaków i dźwięków. Zamiast gołębi w centrum wielkiego miasta - krokodyle, zamiast bigosu - pikantne curry, zamiast dorożką - przejażdżka słoniem, zamiast czarnych habitów - pomarańczowe szaty mnichów buddyjskich, zamiast polnych kwiatów - orchidee...

Współczesna realistyczno-magiczna powieść znanego reżysera i scenarzysty teatralnego, filmowego i telewizyjnego, specjalizującego się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Na jej podstawie autor wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony m.in. Emmy Award. Powieść dzieje się współcześnie, w znanych dzieciom miejscach i realiach. Kuki, Tośka i Filip to dzieci niezależne, inteligentne i pełne energii. Mają jednak też swoje problemy, lęki i porażki.

W związku ze zbliżającą się zimą portal społecznościowy e-przewodniki.pl Wydawnictwa Bezdroża przygotował kilka bezpłatnych elektronicznych przewodników po najpopularniejszych destynacjach w słowackich Karpatach z dokładnie opisanymi trasami zjazdowymi - Stary Smokowiec, Donovaly, Malá Lučivná i Mýto pod Ďumbierom.

Niegdyś nad brzegiem Olzy spotkało się trzech braci: Leszko, Cieszko i Bolko. Ich radość była tak wielka, że zdecydowali się wybudować w tym miejscu gród, który nazwali Cieszynem. On też stał się później sercem regionu zwanego Śląskiem Cieszyńskim. Bogata historia odcisnęła na nim swój ślad, pozostawiając po sobie wiele zabytków pamiętających czasy Piastów czy ck monarchii.

„Kroki w nieznane”, jedyna w Polsce antologia światowej fantastyki, jest już dostępna w księgarniach. Zbiór zawiera szesnaście nowych i najnowszych opowiadań autorów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Australii i Argentyny. „Kroki w nieznane” popularyzują twórczość pisarzy z gatunku science fiction i fantasy. Wśród autorów opowiadań znajdziemy gwiazdy tej literatury, np. Grega Egana, Nancy Kress, Robert Silverberga, czy Connie Willis.

Strona internetowa powieści fabularnej pt. „PRacownik” autorstwa Huberta Hurbańskiego właśnie zawisła w Internecie. Na stronie www.pracownik-ksiazka.pl istnieje możliwość uzyskania informacji nt. autora, treści książki oraz jej wydawcy – Wydawnictwa Promocyjnego „Albatros”.

Peru i Boliwia to kraje o niezwykłym, ciekawym krajobrazie - potężne góry i wysoko położone jeziora, wulkany, piękne dzikie rzeki, szerokie równiny, pustynie i ocean. Panuje tu także zróżnicowany klimat - od obszarów suchych po strefy wilgotnej dżungli, od wysokich do niskich temperatur. Bogata kultura, a w szczególności wciąż fascynująca i nie do końca poznana, tajemnicza cywilizacja Inków, kolorowe targi rzemiosła oraz niezwykli ludzie - biali, Indianie, Metysi - tworzą bogatą mozaikę, zdolną zafascynować każdego turystę.

16 grudnia (środa) o godz. 18 w krakowskiej Księgarni Pod Globusem (ul. Długa 1) odbędzie się spotkanie z autorami albumów Wydawnictwa Bezdroża w serii "Obrazy Świata". Marek Kalmus opowie o Tybecie i swojej książce pt. "Tybet. Legenda i rzeczywistość". Emilia i Rafał Kubikowie zaprezentują autorski album "Indie. W poszukiwaniu sacrum".

Jest to jedna z tych książek, które wstrząsnęły światem. Na podstawie wieloletnich badań, powołując się także na ustalenia innych uczonych, Darwin przedstawił teorię, zgodnie z którą protoplastą rodu ludzkiego jest ni mniej ni więcej tylko małpa. Pisana w pierwszej osobie, pełna osobistych refleksji i uwag, praca angielskiego uczonego nie ma wcale charakteru obrazoburczego, a już na pewno nie jest ateistyczna, co przypisywały jej niektóre środowiska.

Repetytorium to publikacja, która przedstawia węzłowe zagadnienia prawa własności intelektualnej, prezentując w skondensowany sposób regulacje prawa autorskiego, prawa własności przemysłowej i prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pozycja przydatna będzie przede wszystkim studentom i aplikantom, którzy pragną poznać podstawowe figury prawne z tej dziedziny. Jest to drugie wydanie tej publikacji, które w stosunku do wydania pierwszego zostało poprawione i uzupełnione.

Osiemnasta, pełnoletnia edycja Wrocławskich Promocji Dobrych Książek zakończyła się wynikiem dodatnim – zarówno dla odwiedzających, wystawców jak i organizatorów. W zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury oraz w Galerii BWA Awangarda przez ostatnie 4 dni mieliśmy do czynienia z prawdziwym świętem książki.

Nowa książka księdza Tomasza Halika, kapłana nazywanego „czeskim Tischnerem”! Książka ukaże się w okresie Wielkiego Postu. Chrześcijanie często nie chcą pamiętać lub wręcz buntują się przeciw temu, że fundamentem ich wiary jest Krzyż – czyli cierpienie i rany. To rany przekonały Niewiernego Tomasza, że Chrystus zmartwychwstał.

Pierwszy dzień Wrocławskich Promocji Dobrych Książek obfitował w nagrody. W trakcie oficjalnego otwarcia rozstrzygnięto konkurs na Książkę Roku „Pióro Fredry”, natomiast podczas wieczoru laureatów wręczono nagrody w konkursach: „Witryna” oraz „Książka na wieczór”. „Witryna” to istotne wyróżnienie w branży księgarskiej, bo przyznawane przez samych księgarzy. Nagradza ono wybrane pozycje oceniając ich wartości merytoryczne, literackie, edukacyjne i edytorskie.