
Ocaleni z Mauthausen to pierwsza pozycja w serii wydawniczej „Historia Mówiona” Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. W książce wykorzystano relacje biograficzne zebrane przez KARTĘ w ramach międzynarodowego programu Mauthausen Survivors Documentations Project. Obóz Mauthausen powstał jeszcze przed II wojną światową, a pierwszymi więźniami byli przeciwnicy III Rzeszy (lub uznani za takich). Z czasem wokół głównego obozu wybudowano kilkadziesiąt podobozów, w tym największy, Gusen, stąd mowa o systemie Mauthausen-Gusen.

Szósta część siedmiotomowej serii fantasy dla młodzieży pt. Klucze do Królestwa; opowieść z pogranicza magii i rzeczywistości, łącząca fantastykę spod znaku Harry’ego Pottera i niezwykłość znaną z Niekończącej się opowieści Michaela Ende, Czarnoksiężnika z Oz Bauma czy Alicji w Krainie Czarów Carrolla. Artur, Prawowity Dziedzic Kluczy do Królestwa, ma do wykonania kolejną misję.

Kulisy powstania znakomitej animacji „Kinematograf” Tomka Bagińskiego, która może być najbardziej nagradzaną produkcją roku 2010, w pięknym albumowym wydaniu wraz z filmem DVD. Książka przedstawia wszystkie etapy procesu twórczego i produkcji filmu, odsłania nieznane szerszej publiczności tajniki filmu animowanego. "Kinematograf" - najnowszy film Tomasza Bagińskiego, prawdziwe arcydzieło w klasie krótkich animacji, wyróżnia się znakomitą fabułą, rewelacyjną muzyką i dopracowanymi do perfekcji szczegółami.

Imię i nazwisko, wiek, zawód: nieznane… Znaki szczególne: brak. Człowiek bez właściwości? Nawet sąsiedzi nie wiedzą, kim jest ten człowiek o tak przeciętnej fizyczności. Ma oczy, uszy, nos, dwie ręce i nogi. Lecz to za mało, by przejść niezauważonym. Nie wiedzieć dlaczego ludzie biorą go cały czas za kogoś, kim nie jest: hydraulika, prezentera pogody, byłego więźnia…

Dziewiętnastoletnia zbuntowana Asya, jej piękna matka Zeliha, ukrywająca przed wszystkimi, kto jest ojcem dziewczyny, religijna ciocia Banu, zwariowana ciocia Cevriye oraz najstarsza w rodzinie Mateńka, która zawarła tajny pakt z dżinami… W rodzinie Kazancı ostały się głównie kobiety – mężczyźni za sprawą tajemnej klątwy nie dożywają czterdziestki… Dziewiętnastoletnia zbuntowana Armanusz o armeńskich korzeniach, jej ciepła, nieco histeryczna matka Rose oraz ojczym – turecki emigrant, Mustafa, uciekający przed demonami przeszłości i przeznaczeniem.

Poszukiwacz przygód, marzyciel i odkrywca. Nieustraszony pilot bombowca, zapalony podróżnik, współtwórca Pan Am, członek prestiżowego Klubu Odkrywców, genialny filmowiec, który wykreował m.in. Katherine Hepburn oraz duet Ginger Roberts i Fred Astaire, był producentem westernów Johna Forda i stworzył najbardziej fantastyczną istotę w dziejach kina – King Konga. Merian Cooper uwielbiał życie w obliczu ryzyka.

„Prawdziwie kochasz wtedy – pisał Tołstoj – kiedy nie wiesz dlaczego”. To przekonanie zdają się potwierdzać psychologowie i tłumaczyć próbują miłość burzą hormonów i chemią. Jak jest naprawdę, wiedzą tylko zakochani, dla których jest cudem, który budzi się w dwóch sercach naraz… Książka ukaże się w serii "Jak być..."

Nadchodzi – nowa książka polskiego mistrza grozy. Pięć znakomitych tekstów o zdradzie i tajemnicy. Pięć odsłon strachu, obłędu i okrucieństwa. Dzięki opowiadaniom zebranym w tomie Nadchodzi czytelnik przeniesie się do mrocznych zaułków miast, do lasu z czasów II wojny światowej pełnego partyzantów oraz do widmowego szpitala, w którym leczy się nie ciało, lecz duszę. Orbitowski po raz kolejny konfrontuje swoich bohaterów z mrocznymi siłami z tego i tamtego świata. Po raz kolejny udowadnia, że w zetknięciu z tajemnicą niewielu potrafi zachować zdrowe zmysły.

Wydawnictwo Pascal prezentuje propozycję na walentynki – „Powiem Ci, jak Cię kocham. Niezwykłe historie zwykłych ludzi”. Premiera książki przewidziana jest na 1 lutego. „To pomysł dla tych, którzy pragną nastrój walentynek przeżywać we dwoje, ale nie chcą partnerowi czy partnerce kupować kolejnej maskotki.

Nie chodzi tu o jakieś romantyczne wąchanie kwiatków… Annie Dillard podchodzi czytelnika tak zręcznie, jak drapieżnik ofiarę… Wkraczamy w tej książce nie tylko w świat bestialstwa i «marnostrawstwa bólu», lecz również w okrutny i wspaniały świat Starego Testamentu, w którym króluje porywczy Jahwe i w którym nie widać Mesjasza… Pielgrzym nad Tinker Creek to niezwykły psalm przerażenia i chwały.
– MELVIN MADDOCKS, „Time”

Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. Droga to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach.
JACEK DUKAJ

„Moje Dolomity” to kolejny – po „Mojej Toskanii” - subiektywny przewodnik popularnego dziennikarza i prezentera TVNu Vita Casettiego i Agaty Jakóbczak. Tym razem polsko-włoska para opowiada o regionach Włoch, takich jak Trentino, Południowy Tyrol, Veneto, Friuli Venezia Giulia oraz o najsłynniejszych kurortach alpejskich Piemontu i Val D’Aosta.

Napisane w 1932 roku „Narkotyki” są swego rodzaju rozprawą Stanisława Ignacego Witkiewicza z własnymi słabościami, ale też z — panującą wśród jemu współczesnych — opinią na temat jego stylu życia i skłonności do uzależnień. Witkacy opisuje własne stany „pod wpływem”, swoje upadki, słabości, powroty do nałogów, ale i fascynacje. Tekst ten po latach nie traci na świeżości dzięki obrazowości relacji, która jest podstawowym walorem tego dzieła, podczas gdy przesłanie pedagogiczne pozostaje mocno wątpliwe.

Książka dotyczy historii, symboliki i założeń ogrodów w Chinach. Autorka pokazuje zdumiewającą ciągłość tradycji sięgającą XVI wieku p.n.e. Już wtedy w Chinach ogrody miały oryginalną formę, ukształtowaną w ścisłym połączeniu z przyrodą. Stały się miejscem nie tylko spokoju i rozmyślań, ale też spotkań towarzyskich i uczonych dysput.

„W stylu Valentine” to barwna współczesna saga rodzinna rozgrywająca się w scenerii magicznego Manhattanu i malowniczych Włoch – a jednocześnie pierwsza powieść z trylogii, która z pewnością przypadnie do gustu milionom czytelników książek Adriany Trigiani na całym świecie. Trzydziestotrzyletnia Valentine Roncalli mieszka razem z babcią Teodorą w Greenwich Village nad należącym do jej rodziny od ponad stu lat, a teraz znajdującym się na krawędzi bankructwa, warsztatem szewskim wykonującym eleganckie ślubne pantofelki na zamówienie.

Gdyby twoja córka potrzebowała nowego serca, a jedynym dawcą mógł być morderca, co byś zrobiła? „Przemiana” Jodi Picoult to porywająca opowieść o istocie odkupienia, sprawiedliwości i miłości. June Nealon była szczęśliwą żoną i matką, przed którą rozciągała się perspektywa wielu lat radosnego rodzinnego życia. W jednej chwili jej świat się zawalił, zamieniając życie w nieustanne oczekiwanie – na zabliźnienie ran, na dopełnienie sprawiedliwości, na cud.

Dobra mapa jest więcej warta niż długi wykład. Atlas historyczny to książka adresowana do każdego pasjonata historii. Na ponad 300 kolorowych mapach przedstawiono najważniejsze wydarzenia w historii świata, począwszy od czasów prehistorycznych i pojawienia się człowieka, skończywszy na współczesnych zjawiskach politycznych i ekonomicznych.

Kiedy zdajemy egzamin przed wymagającym profesorem, chcemy przekonać szefa do swojego pomysłu, próbujemy odnaleźć się w nowym zespole, zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej albo zacząć rozmowę z pięknym nieznajomym/nieznajomą – zawsze staramy się pozyskać rozmówcę, zdobyć jego sympatię bądź akceptację. Co zrobić, by zjednać sobie ludzi i znaleźć z nimi wspólną płaszczyznę porozumienia? Jak mówić, by nas słuchano i rozumiano?

Książka ta adresowana jest do tych wszystkich, którzy chcą pokonać tremę przed publicznym wystąpieniem i zaprezentować się podczas niego jak najlepiej, bez względu na to, czy jest to zebranie w pracy, przemówienie, egzamin, rozmowa kwalifikacyjna, a nawet spotkanie rodzinne. W poradniku znalazły się złote reguły wystąpień publicznych, które z pewnością przydadzą się zarówno podczas wykładów i konferencji, jak i w codziennych sytuacjach związanych z kontaktami z większą grupą ludzi.

Nagrodzona Noblem klasyka światowej literatury. Jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu. Na bezludnej wyspie rozbitkowie podejmują próbę zorganizowania własnych rządów i społeczności z dala od cywilizacji. Nieoczekiwanie próba ta kończy się tragicznie. Samotne dzieci zamieniają rajską wyspę w prawdziwe piekło.