Nowości czytelnicze

To rzeczywiście poradnik wyjątkowy. Choć dla teściowych i o nich głównie, to bez dowcipów. Tych, które w roli «szwarccharakteru» obsadzają teściowe. Książka ta jest niczym lekarstwo: smakuje tak sobie, ale efekt odczuwa się niemal od razu. Co ważne, autorzy nie nudzą i rady swe podają z humorem, choć zawsze życzliwie, mając na uwadze… dobrze pojęty interes własny. Książka ukaże się w serii "Jak być..."
Czy Kraków to Rzym Północy? Na kartach tej pięknie wydanej książki autor dowodzi, że porównanie to jest jak najbardziej uzasadnione. Złoty Kraków to opowieść o Krakowie w okresie największej świetności, czyli od panowania Kazimierza Wielkiego do Zygmunta III Wazy. Wspaniała architektura, znakomite dzieła sztuki i czczone powszechnie relikwie świętych, jednym słowem największe skarby stolicy Królestwa Polskiego widziane oczyma mieszkańców i pielgrzymów odwiedzających Kraków.
Przyjęło się mówić, że na starość pamięć płata figle. To prawda. Z wiekiem zapominamy o sprawach codziennych, ale jednocześnie ze zdumiewającą ostrością przypominamy sobie szczegóły z odległej już młodości. Czy tego chcemy, czy nie, zapominanie nieodmiennie towarzyszy starości, a gdy jedne fakty umykają, inne powracają z barwną i szczegółową, a czasem natrętną intensywnością. Douwe Draaisma tłumaczy, dlaczego pogarszająca się pamięć nie powinna nas dziwić ani przerażać. W końcu, jak mawiał Konfucujusz, i tak nawet "najbardziej wyblakły atrament jest lepszy niż najwspanialsza pamięć".
Narratorem drugiej powieści André Brinka, którą oddajemy do rąk polskich czytelników, jest Chris Minaar, starzejący się afrykanerski pisarz, niegdyś opozycjonista zasłużony w walce z apartheidem, obecnie zagorzały przeciwnik Busha i wojny w Iraku. Postanowił spisać swoje wspomnienia, póki jeszcze nie zawodzi go pamięć — stąd tytuł. Ich adresatką jest nieżyjąca już Rachel. Przez życie Chrisa przewinęło się wiele kobiet, ona jednak jest jedyną, którą, prócz matki, kochał.
Pewnego olśniewającego wiosennego dnia komisarz Guido Brunetti oraz inspektor Lo-renzo Vianello wymykają się z komendy, by pośpieszyć z pomocą przyjacielowi Vianellego, inżynierowi-ekologowi, który został aresztowany podczas akcji protestacyjnej wymierzonej przeciw zakładom przemysłowym Marghery, zatruwającym odpadami chemicznymi Wenecką Lagunę.
Teorie mediów obejmują swoim zakresem ogromny obszar – badają medialno-techniczne podstawy kultury, zajmują się krytyką mediów masowych i pytają o „mediację” rozumianą jako pośredniczenie, przekazywanie, przedstawianie czy komunikacja w ogóle. Książka Dietera Merscha przedstawia najważniejsze teorie mediów w perspektywie historycznej. Ukazuje estetyczny rodowód pojęcia mediów i jego coraz silniejsze przesuwanie się w stronę języka i techniki. Obecnie – jak dowodzi Mersch – teorie mediów zdobywają rangę ogólnej wiedzy o kulturze, a nawet swego rodzaju filozofii.
W księgarniach pojawił się właśnie najnowszy przewodnik Wydawnictwa Bezdroża – „Sycylia. Plaże, gaje oliwne i antyczne miasta”, wydany w kolorowej serii rekreacyjnej. Lekką i przyjemną lekturę można zabrać ze sobą na urlop w przepięknej scenerii Włoch południowych, a także z powodzeniem poczytać do poduszki przed podjęciem decyzji o destynacji tegorocznego wypoczynku. Przewodnik nie tylko opisuje kluczowe miejsca, które trzeba zobaczyć, ale także wprowadza w tajemniczą, magiczną kulturę śródziemnomorską.
„Śladami Żydów polskich” to nowe edycje – polska i angielska - doskonałego przewodnika, prezentującego siedem wieków wspólnego życia Żydów i Polaków oraz żydowską kulturę materialną, duchową i religijną rozwijającą się na ziemiach Rzeczpospolitej. Autor, Adam Dylewski, opisuje zachowane do dziś okruchy świata, który przeminął, bo przecież jak pisał Antoni Słonimski „Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek (...)”.
Portal e-przewodniki.pl wystartował w maju 2008 r. i od samego początku przyświecała mu idea tworzenia internetowych przewodników wraz z internautami. Wydawnictwo Bezdroża wprowadziło na portal ponad 150 e-przewodników po świecie, które są stale uzupełniane o nowe miejsca, zdjęcia, komentarze.
Fascynujące i bardzo intymne wspomnienia słynnego humanisty, teoretyka literatury i eseisty profesora Michała Głowińskiego. Kręgi obcości to książka, którą można czytać na kilku poziomach. Po pierwsze, jest to kapitalna opowieść o epoce PRL-u – uczony, zajmujący się przez wiele lat zjawiskiem „nowomowy”, przytacza wiele historii, które obnażają absurdy tamtych czasów. Po drugie, jest to niezwykły hołd złożony Irenie Sendlerowej.
Pod kopułą to ambitne i imponujące przedsięwzięcie. Pomysł na książkę powstał już w 1976 roku, ale autor po dwóch tygodniach pisania odłożył go na później. Powracał do niego dwukrotnie, w latach osiemdziesiątych oraz na początku 2009 roku. Pierwszy szkic powieści, który ukończył w sierpniu 2009 roku, ważył prawie 9 kilogramów!
Nakładem Europejskiego Centrum Edukacyjnego ukazała się Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza autorstwa młodej badaczki literatury, Moniki Bolach. Książka zawiera badania dotyczące dzieł Witolda Gombrowicza, przeprowadzone z perspektywy gender. W odczytaniu, jakie proponuje autorka, twórczość Gombrowicza staje się polem walki płci kulturowej i biologicznej, a w końcu miejscem bolesnego wyzwolenia podmiotu z płci.
Tegoroczna zima, prócz wielu zaskakujących i nie zawsze przyjemnych niespodzianek, pozwala amatorom nart i snowboardu w pełni wykorzystać czas na stoku. Na bieżąco śledzimy wyczyny naszych sportowców na olimpiadzie za oceanem, przerywając je wypadami na krótkie bądź dłuższe szusowanie po trasach Polski. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać ostatnie tygodnie zimy w stu procentach, polecamy najnowsze pozycje Wydawnictwa Bezdroża – „Kanadę” i „Szwajcarię” z serii Zielony Przewodnik Michelin.
We wtorek zakończył się karnawał w Wenecji, ale tym, którzy nie załapali się na tegoroczne świętowanie w mieście kanałów i gondoli, Wydawnictwo Bezdroża proponuje zaplanowanie w nim urlopu w pozostałej części roku. Mimo że najważniejsze wydarzenie weneckie już za nami, warto wybrać się choćby na weekend do tej światowej stolicy zakochanych, w której atmosfera karnawałowej zabawy trwa nieprzerwanie cały rok.
Ta książka nie powstała przez przypadek. Chopin zajmuje od początku miejsce centralne w muzycznym pisarstwie Piotra Wierzbickiego. Szkice poświęcone Chopinowi wypełniają aż w połowie jego pierwszą książkę z tego obszaru („Życie z muzyką”, 1993). Idzie za nią książka „Chopin - portret muzyczny” (1999). Chopinowski wątek przewija się gęsto w muzycznych felietonach Autora.
24 lutego jest oficjalną datą polskiej premiery pierwszego tomu dwuczęściowej powieści Alison Goodman "EON: Powrót Lustrzanego Smoka" (w przekładzie Dariusza Kopocińskiego). Po premierze w Australii, Wielkiej Brytanii oraz USA książkę uznano za Najlepszą Powieść Fantasy (Aurealis 2008). Australijska pisarka, która wykłada na uniwersytecie w Melbourne sztukę kreatywnego pisania, stworzyła świat cesarskiego imperium przesiąknięty azjatyckim folklorem, w którym polityczna intryga komponuje się z fascynującą mitologią nadprzyrodzonych stworzeń.
Osoby interesujące się odpowiedzialnym biznesem, mają teraz możliwość poznania tej dziedziny od najlepszych specjalistów. Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja - Odpowiedzialność biznesu. Teoria i praktyka, N. Craiga Smitha oraz Gilberta Lenssena. Książka pozwoli czytelnikom zdobyć szeroką wiedzę na temat CSR potrzebną zarówno na studiach jak i w biznesie.
Wznowienie nagrodzonej statuetką FENIKS 2007 niezwykłej powieści, której bohaterem jest maturzysta Łukasz. Stając na progu dorosłego życia pragnie on wreszcie sam decydować o swojej przyszłości, a nie jak do tej pory dać się nieść życiu i ulegać wpływom innych.
Znakomita powieść autora cenionego za twórcze łączenie prozy „nurtu chłopskiego” z tradycją gombrowiczowską. Historia dotyczy powojennego dzieciństwa zadziornego bohatera pochodzącego z rodziny wiejskich „biedniaków” i złodziei. Niepiśmienny ojciec za eksces z nauczycielem oraz kradzież i zniszczenie tablicy szkolnej zostaje – jako wróg ludu – zamknięty do stalinowskiego więzienia
Już wkrótce, z okazji 47 rocznicy śmierci poetki, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowe wydanie książki, która była zwiastunem tego tragicznego zdarzenia (lub byłaby, gdyby zdążyła trafić do rąk czytelników, zanim Sylvia Plath zdecydowała się na ów desperacki krok). O książce: Jedna z kultowych i najczęściej cenzurowanych książek XX w., żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji wchodzących dorosłość. Szklany klosz jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath – miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności