
Autor Dziwnych teleskopów prowadzi czytelnika szlakiem swej wędrówki przez mroczne zakamarki Moskwy, ukraińskie wsie i lodowe połacie Syberii. Przypadkiem, czy też zrządzeniem losu poznaje czterech niezwykłych ludzi, którzy siłą woli i marzeń chcą zmienić świat. W swoim geniuszu lub obłędzie wierzą, że ocalą upadający świat postsowieckiej Rosji.

Nudę codziennej podróży do pracy urozmaicają Nikolasowi Schäferowi intrygujące obrazki w oknie pewnego mijanego domu. Każdego dnia mężczyzna czeka, aż pociąg zatrzyma się na stacji, by obserwować młodą kobietę i przyglądać się jej zwykłym porannym czynnościom. Aż do pewnego marcowego ranka, który przynosi ostatni tej zimy śnieg i złowrogo ciemne okno w mieszkaniu kobiety. Tylko przypadkiem Nikolas dostrzega ciemny kształt na śniegu. Przekonany, że stało się coś złego, natychmiast po dotarciu do Frankfurtu zawiadamia policję...

"Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie". Bohater Alei Niepodległości to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości.

Bóg zapłać to kolekcja znanych reportaży Wojciecha Tochmana, w nowym układzie, tworzącym klarowną, spójną całość. Czas stał się ich sprzymierzeńcem, a zmieniony kontekst społeczny zaskakująco uwypuklił opisywane zjawiska. Opowieści dokumentalne Tochmana nabrały dodatkowej wyrazistości - w jej jaskrawym świetle solidarność i empatia przeplata się z bezkompromisową uczciwością. Bóg zapłać to nie tylko złożony obraz polskiej religijności, ale przede sonda zapuszczona w głąb naszej mentalności.

Książka dziennikarzy sportowych jest pierwszą biografią mulitmedalistki zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver – Justyny Kowalczyk. Pokazuje Justynę Kowalczyk od kołyski po olimpijskie złoto w Vancouver. Jej dokonania sportowe, ale także kulisy życia prywatnego, anegdoty, drogę do kariery, a także słabość np.... do czekolady.

To rzeczywiście poradnik wyjątkowy. Choć dla teściowych i o nich głównie, to bez dowcipów. Tych, które w roli «szwarccharakteru» obsadzają teściowe. Książka ta jest niczym lekarstwo: smakuje tak sobie, ale efekt odczuwa się niemal od razu. Co ważne, autorzy nie nudzą i rady swe podają z humorem, choć zawsze życzliwie, mając na uwadze… dobrze pojęty interes własny. Książka ukaże się w serii "Jak być..."

Czy Kraków to Rzym Północy? Na kartach tej pięknie wydanej książki autor dowodzi, że porównanie to jest jak najbardziej uzasadnione. Złoty Kraków to opowieść o Krakowie w okresie największej świetności, czyli od panowania Kazimierza Wielkiego do Zygmunta III Wazy. Wspaniała architektura, znakomite dzieła sztuki i czczone powszechnie relikwie świętych, jednym słowem największe skarby stolicy Królestwa Polskiego widziane oczyma mieszkańców i pielgrzymów odwiedzających Kraków.

Przyjęło się mówić, że na starość pamięć płata figle. To prawda. Z wiekiem zapominamy o sprawach codziennych, ale jednocześnie ze zdumiewającą ostrością przypominamy sobie szczegóły z odległej już młodości. Czy tego chcemy, czy nie, zapominanie nieodmiennie towarzyszy starości, a gdy jedne fakty umykają, inne powracają z barwną i szczegółową, a czasem natrętną intensywnością. Douwe Draaisma tłumaczy, dlaczego pogarszająca się pamięć nie powinna nas dziwić ani przerażać. W końcu, jak mawiał Konfucujusz, i tak nawet "najbardziej wyblakły atrament jest lepszy niż najwspanialsza pamięć".

Narratorem drugiej powieści André Brinka, którą oddajemy do rąk polskich czytelników, jest Chris Minaar, starzejący się afrykanerski pisarz, niegdyś opozycjonista zasłużony w walce z apartheidem, obecnie zagorzały przeciwnik Busha i wojny w Iraku. Postanowił spisać swoje wspomnienia, póki jeszcze nie zawodzi go pamięć — stąd tytuł. Ich adresatką jest nieżyjąca już Rachel. Przez życie Chrisa przewinęło się wiele kobiet, ona jednak jest jedyną, którą, prócz matki, kochał.

Pewnego olśniewającego wiosennego dnia komisarz Guido Brunetti oraz inspektor Lo-renzo Vianello wymykają się z komendy, by pośpieszyć z pomocą przyjacielowi Vianellego, inżynierowi-ekologowi, który został aresztowany podczas akcji protestacyjnej wymierzonej przeciw zakładom przemysłowym Marghery, zatruwającym odpadami chemicznymi Wenecką Lagunę.

Teorie mediów obejmują swoim zakresem ogromny obszar – badają medialno-techniczne podstawy kultury, zajmują się krytyką mediów masowych i pytają o „mediację” rozumianą jako pośredniczenie, przekazywanie, przedstawianie czy komunikacja w ogóle. Książka Dietera Merscha przedstawia najważniejsze teorie mediów w perspektywie historycznej. Ukazuje estetyczny rodowód pojęcia mediów i jego coraz silniejsze przesuwanie się w stronę języka i techniki. Obecnie – jak dowodzi Mersch – teorie mediów zdobywają rangę ogólnej wiedzy o kulturze, a nawet swego rodzaju filozofii.

W księgarniach pojawił się właśnie najnowszy przewodnik Wydawnictwa Bezdroża – „Sycylia. Plaże, gaje oliwne i antyczne miasta”, wydany w kolorowej serii rekreacyjnej. Lekką i przyjemną lekturę można zabrać ze sobą na urlop w przepięknej scenerii Włoch południowych, a także z powodzeniem poczytać do poduszki przed podjęciem decyzji o destynacji tegorocznego wypoczynku. Przewodnik nie tylko opisuje kluczowe miejsca, które trzeba zobaczyć, ale także wprowadza w tajemniczą, magiczną kulturę śródziemnomorską.

„Śladami Żydów polskich” to nowe edycje – polska i angielska - doskonałego przewodnika, prezentującego siedem wieków wspólnego życia Żydów i Polaków oraz żydowską kulturę materialną, duchową i religijną rozwijającą się na ziemiach Rzeczpospolitej. Autor, Adam Dylewski, opisuje zachowane do dziś okruchy świata, który przeminął, bo przecież jak pisał Antoni Słonimski „Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek (...)”.

Portal e-przewodniki.pl wystartował w maju 2008 r. i od samego początku przyświecała mu idea tworzenia internetowych przewodników wraz z internautami. Wydawnictwo Bezdroża wprowadziło na portal ponad 150 e-przewodników po świecie, które są stale uzupełniane o nowe miejsca, zdjęcia, komentarze.

Fascynujące i bardzo intymne wspomnienia słynnego humanisty, teoretyka literatury i eseisty profesora Michała Głowińskiego. Kręgi obcości to książka, którą można czytać na kilku poziomach. Po pierwsze, jest to kapitalna opowieść o epoce PRL-u – uczony, zajmujący się przez wiele lat zjawiskiem „nowomowy”, przytacza wiele historii, które obnażają absurdy tamtych czasów. Po drugie, jest to niezwykły hołd złożony Irenie Sendlerowej.

Pod kopułą to ambitne i imponujące przedsięwzięcie. Pomysł na książkę powstał już w 1976 roku, ale autor po dwóch tygodniach pisania odłożył go na później. Powracał do niego dwukrotnie, w latach osiemdziesiątych oraz na początku 2009 roku. Pierwszy szkic powieści, który ukończył w sierpniu 2009 roku, ważył prawie 9 kilogramów!

Nakładem Europejskiego Centrum Edukacyjnego ukazała się Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza autorstwa młodej badaczki literatury, Moniki Bolach. Książka zawiera badania dotyczące dzieł Witolda Gombrowicza, przeprowadzone z perspektywy gender. W odczytaniu, jakie proponuje autorka, twórczość Gombrowicza staje się polem walki płci kulturowej i biologicznej, a w końcu miejscem bolesnego wyzwolenia podmiotu z płci.

Tegoroczna zima, prócz wielu zaskakujących i nie zawsze przyjemnych niespodzianek, pozwala amatorom nart i snowboardu w pełni wykorzystać czas na stoku. Na bieżąco śledzimy wyczyny naszych sportowców na olimpiadzie za oceanem, przerywając je wypadami na krótkie bądź dłuższe szusowanie po trasach Polski. Dla tych, którzy chcieliby wykorzystać ostatnie tygodnie zimy w stu procentach, polecamy najnowsze pozycje Wydawnictwa Bezdroża – „Kanadę” i „Szwajcarię” z serii Zielony Przewodnik Michelin.

We wtorek zakończył się karnawał w Wenecji, ale tym, którzy nie załapali się na tegoroczne świętowanie w mieście kanałów i gondoli, Wydawnictwo Bezdroża proponuje zaplanowanie w nim urlopu w pozostałej części roku. Mimo że najważniejsze wydarzenie weneckie już za nami, warto wybrać się choćby na weekend do tej światowej stolicy zakochanych, w której atmosfera karnawałowej zabawy trwa nieprzerwanie cały rok.

Ta książka nie powstała przez przypadek. Chopin zajmuje od początku miejsce centralne w muzycznym pisarstwie Piotra Wierzbickiego. Szkice poświęcone Chopinowi wypełniają aż w połowie jego pierwszą książkę z tego obszaru („Życie z muzyką”, 1993). Idzie za nią książka „Chopin - portret muzyczny” (1999). Chopinowski wątek przewija się gęsto w muzycznych felietonach Autora.