
21 kwietnia mija 100. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, Marka Twaina. Ten wybitny artysta prócz zaskakującego życiorysu i fascynującej twórczości był także podróżnikiem z zamiłowania, który pięknie i chętnie opisywał swoją ojczyznę. Wydawnictwo Bezdroża proponuje odkrywanie Stanów Zjednoczonych razem z twainowskim spojrzeniem na ten kraj. Dwa przewodniki Michelin: „USA – część wschodnia” i „USA – część zachodnia” mogą być doskonałym uzupełnieniem wędrówek opartych o utwory pisarza. Każdego z nas przecież kiedyś fascynował świat zamknięty w „Przygodach Tomka Sawyera”, „Przygodach Hucka Finna” czy w „Księciu i żebraku”.

Peter Mayle powraca upajającą powieścią o kradzieży wina, rozgrywającą się w Hollywood, Paryżu, Bordeaux i Marsylii – i jak zawsze wypełnioną rozkoszami dla podniebienia, wyśmienitymi trunkami i barwnymi postaciami. Historia zaczyna się na wzgórzach Los Angeles, w okazałym domu wziętego hollywoodzkiego prawnika Danny’ego Rotha, a ściślej w jego imponującej piwnicy z winami. Kiedy „Los Angeles Times” zamieszcza obszerny artykuł wychwalający wartą 3 miliony dolarów kolekcję, bardzo szybko znajdują się amatorzy trunku i… jego wartości rynkowej.

Portlandzka policja odkrywa pozostawiane w głębi lasu lub w starych i zrujnowanych zabudowaniach okrutnie okaleczone ciała ofiar, zniekształcone po przeprowadzonych na nich tajemniczych rytuałach, noszące na sobie znaki kabalistycznego przesłania. Czyżby zabójca był kimś, kto powrócił z zaświatów? Czy chodzi o jakąś szczególną sektę, która okalecza ciała swoich ofiar, aby przeprowadzać dziwne i okrutne ceremonie? Co ma wspólnego poemat Dantego, przeklęta księga Necronomicon oraz… katalogi sprzedaży wysyłkowej?

W drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku jury nominowało 40 tytułów, z takich kategorii jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka i poradniki. Osobna kategoria to graficzne opracowanie publikacji. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13 maja, w Pałacu Kultury i Nauki, w dniu otwarcia I Warszawskich Targów Książki.

Wydawnictwo Sonia Draga z ogromną przyjemnością dołącza się do prowadzonych w ramach Światowego Dnia Ziemi akcji, mających na celu promowanie postaw ekologicznych i uświadamianie społeczeństwu kruchości ekosystemu, w którym żyjemy. Decydując się na wydanie Naszego wyboru autorstwa laureta nagrody Nobla – Ala Gore’a i oddając go niniejszym na Państwa ręce, żywimy gorącą nadzieję, że pozycja ta przyczyni się do propagowania nurtów proekologicznych.

My, Polacy, niewątpliwie kochamy góry. Choć mamy ich tak niewiele (zajmują jedynie 2,5 % powierzchni kraju), to, gdy tylko wiosenne słońce i ciepły wiatr halny przegonią śniegi, zjeżdżamy tłumnie na południe Polski, aby podziwiać dostojne sylwetki szczytów czy spacerować wśród polan i lasów. Wydawnictwo Bezdroża proponuje na sezon 2010 niekonwencjonalne wędrówki po najpiękniejszych polskich masywach: Tatrach, Sudetach i Bieszczadach.

„Fajna babka, ale ciacho” – druga książka Moniki Mrozowskiej i jej męża Macieja Szaciłło, w całości poświęcona została słodkościom. Pokazuje, jak w łatwy i przyjemny sposób można przygotować zmysłowe dania dla osoby bliskiej naszemu sercu. Książka została podzielona na dwie części - dla Niej i dla Niego. Tak więc tytuł jednej okładki to „Fajna babka" ze zdjęciem Moniki, a tytuł drugiej to „Ale ciacho" ze zdjęciem Maćka. Ten przewrotny pomysł opiera się na koncepcji słodkiej kulinarnej rywalizacji, podszytej chęcią uwodzenia poprzez gotowanie.

Tajemniczy multimilioner finansuje ekspedycję na jordańską pustynię, której celem jest odkrycie Arki zawierającej Prawo Dwunastu Tablic. Ekipie towarzyszy Andrea, hiszpańska dziennikarka, która liczy na obiecany na wyłączność sensacyjny reportaż. W skład załogi „Ekspedycji Mojżesza” wchodzą również przedstawiciele Mosadu, tajnych służb Watykanu i pewien terrorysta, którego nienawiść może mieć niszczycielską moc.

W bestsellerze Niewygodna prawda (Wydawnictwo Sonia Draga, 2007) Al Gore, od wielu lat gorliwy zwolennik działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem, pisał o palącej potrzebie zajęcia się problemem postępujących zmian klimatycznych, prezentując fakty i informacje dotykające wszystkich aspektów globalnego ocieplenia w sposób bezpośredni, wnikliwy i przykuwający uwagę. Tę samą przejrzystą i klarowaną technikę wykorzystał w swej najnowszej książce: Nasz wybór.

Komórki glejowe stanowią dziewięćdziesiąt procent naszych komórek mózgowych i jeszcze do niedawna wśród naukowców panowało błędne przekonanie, że spełniają one jedynie funkcję „kleju”. Czas, by zamiast je lekceważyć, przyjrzeć się bliżej temu, jak funkcjonują. Zapraszamy do przeczytania niesamowitej naukowej opowieści, która całkowicie zmieni wasz sposób pojmowania ludzkiego mózgu.

Mistyczna świątynia w samym sercu Waszyngtonu, tajna komnata głęboko pod Kapitolem, niedokończona piramida, pisma wolnomularskie i tajemnicze kwadraty – czy zagadkowe znaki i budowle, które opisał Dan Brown, naprawdę istnieją? Co jest prawdą, a co fikcją w światowym bestsellerze? Doskonały przewodnik po tajemnicach Zaginionego Symbolu autorstwa konsultanta pierwszego światowego przekładu książki Dana Browna.

Poruszająca opowieść o kilku dniach roku 1942 i wyprawie, jaką dwóch najbardziej, z pozoru, niedopasowanych bohaterów na świecie podejmuje w poszukiwaniu św. Graala czasów blokady Leningradu. Rosja. Czasy Drugiej Wojny Światowej. Siedemnastoletni Lew Beniov podczas oblężenia Leningradu zostaje złapany, gdy plądruje zwłoki niemieckiego spadochroniarza. Karą za tego typu występki jest egzekucja, jednak pułkownik Greczko, decyduje się oszczędzić chłopca, jeśli ten podejmie się misji zdobycia tuzina jajek na tort ślubny dla jego córki.

21 grudnia 2012 roku to najprawdopodobniej jedna z najbardziej wyczekiwanych dat w dziejach ludzkości. Co dwadzieścia sześć tysięcy lat Ziemia znajduje się w idealnej linii prostej z centrum naszej galaktyki. Sytuacja taka powtórzy się właśnie 21 grudnia 2012 roku o godzinie 11.11. Jak wynika z obliczeń starożytnych Majów, nastąpi wtedy nie tylko koniec naszej epoki – tego właśnie dnia zagładzie ulegnie ludzka świadomość w tej formie, w jakiej znamy ją dzisiaj.

Z brutalną szczerością i niesłychanym poczuciem humoru Liz Tuccillo udaje się osiągnąć rzecz niemożliwą: daje nam całkiem świeże spojrzenie na świat samotnych kobiet szukających miłości. Dowcipna, napisana z typowym dla autorki wyczuciem stylu, idealna powieść dla poszukiwaczki przygód, która tkwi w każdej z nas.

As brytyjskiego wywiadu na tropie urzędnika ambasady Wielkiej Brytanii w Bonn, który zniknął z tajnymi dokumentami. Doskonała, głośna „zimnowojenna” powieść szpiegowska oraz wnikliwe studium ludzkiej natury autorstwa znakomitego weterana
powieści polityczno-szpiegowskich.

Katalonia kojarzy się nam z jej stolicą i centrum kulturalno-artystycznym – Barceloną. Miasto olśniewa bogactwem architektury i sztuki różnych epok, zwłaszcza secesyjnej, zwanej modernisme catalán, której prekursorem był genialny Antoni Gaudi. Cały świat przyjeżdża tu, by zobaczyć Sagrada Familia i poznać tajemnice wciąż niedokończonej świątyni. Katalonia to także słoneczne wybrzeże, zwłaszcza Costa Brava i Costa Dorada, dawne miasteczka rybackie, znane kurorty nadmorskie, średniowieczne wioski interioru, kolorowe targi i święta lokalne, smaczna kuchnia regionalna oraz wino cava, zwane katalońskim szampanem.

Minęło dwanaście lat od czasu ostatniej przygody Marii, byłej nierządnicy. Obecnie mieszka ona razem z mężem Michałem na zamku Kibitzstein. Jest otoczona szczęściem i miłością. Małżonkowie są szczególnie dumni ze swej pierworodnej córki Trudi, która marzy o wielkiej miłości. Niespodziewanie rodzinę spotyka nieszczęście, a Trudi wyrusza w drogę na spotkanie przygody, która odmieni jej życie.

Dwoma poprzednimi tomami trylogii Czwarty wymiar John Twelve Hawks oczarował rzesze fanów, przedstawiając w nich niesamowite wydarzenia osadzone na obrzeżach naszego, prawdziwego świata. Złote miasto zapewnia zakończenie tej prowokacyjnej powieści – historii, która rozpoczęła się poza Siatką w Los Angeles i zabrała czytelników na szaloną przejażdżkę od podziemnych tuneli Nowego Jorku do tajemniczych ruin znajdujących się pod ulicami Rzymu i Berlina, a która teraz przeniesie ich z niepokojącego świata nieustannej inwigilacji prowadzonej za pomocą nowej generacji komputera do sekretnych rzek płynących pod Londynem.

Przed czterdziestu laty Georgeanne Brennan, zdobywczyni nagrody Jamesa Bearda, pisarka i miłośniczka kuchni, postanowiła zrealizować swoje marzenie o spokojnym, wiejskim życiu w Prowansji i razem z mężem i malutką córką wyruszyła na słoneczne południe Francji. Kupiła domek ze skrawkiem ziemi, kilka kóz i tytułową świnię i rozpoczęła swą przygodę z celebrowaniem przyjemności życia.
Jej żywe, pełne smakowitych przepisów i lokalnego kolorytu wspomnienia oddają bogactwo prowansalskiej kuchni i tradycji.

"Po wypisach Wojciecha Nowickiego poczułem się Gargantuą, przeczytałem jedno Dno oka, a połknąłem dwanaście, a może i tysiąc sto dwadzieścia jeden innych książek". Marek Bieńczyk (ze Wstępu). "Wojciech Nowicki patrzy na zdjęcia z czułością i stara się je zrozumieć. Wie dużo o fotografii, ale jeszcze więcej przeżywa. Przeżywa, ale nie ulega pokusie milczenia. Z tego delikatnego napięcia między rozległą erudycją a nagle wyrażaną zmysłowością zrodziła się jedna z najlepszych polskich książek o fotografii". Michał Paweł Markowski