Nowości czytelnicze

Subiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.
Nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Treść głównych rozważań ubarwiają liczne ciekawostki, łącznie z cenami usług na przestrzeni dziejów, zmianami obyczajowości i najnowszymi tendencjami, jak seksturystyka czy zjawisko galerianek.
Tom zawiera krótkie teksty prozatorskie Rilkego, w większości nietłumaczone dotychczas na język polski, napisane w latach 1898-1924. Są wśród nich artykuły publikowane przez Rilkego w prasie, eseje, prozy poetyckie, listy i fragmenty dzienników. Jest więc m.in. słynny esej o lalkach, dwa niezwykle interesujące młodzieńcze cykle próz: Notatki o melodii rzeczy oraz Interieurs, za życia niepublikowane przez autora, wybrane listy do Clary Rilke oraz dwa listy do polskiego tłumacza poety, Witolda Hulewicza, ponadto zaś wiele drobnych fragmentów z późniejszych i nieudostępnionych jak dotąd czytelnikom w całości dzienników Rilkego, które autor rozpowszechniał w kręgu przyjaciół.
Kuszenie świętego Antoniego jest chyba najbardziej nieprzeniknioną książką Gustave’a Flauberta, do której on sam przywiązywał ogromną wagę, nazywając ją w listach „dziełem całego swojego życia”. Pracował nad nią w sumie dwadzieścia pięć lat i pozostawił trzy jej wersje, z których tylko ostatnią zdecydował się opublikować – ukazała się w Paryżu w roku 1874 nakładem Georges’a Charpentiera.
Książka „Ja smakosz, czyli biesiada dookoła świata” to swoisty kulinarny przewodnik po niemal wszystkich kontynentach globu. Autor, Tadeusz Drozda, zabiera nas w fascynującą podróż przez życie. Wspomina biesiady, w których uczestniczył, ciekawych ludzi i zdarzenia. Podaje ponad 150 sprawdzonych przez siebie, oryginalnych przepisów, jakich próżno szukać w innych książkach kucharskich.
Myślą przewodnią naszej nowej serii „Orient Express” jest idea, która przyświecała Paulowi Theroux przy pisaniu Wielkiego bazaru kolejowego. Mając dość przewodników opisujących muzea i pomniki, Theroux postanowił zawrzeć w swojej książce to, czego brakowało dotąd w literaturze podróżniczej – żywe dialogi, portrety współtowarzyszy, kłopoty, ciekawostki, komplikacje i niedogodności podróży.
Historie Polaków, którzy czasie II wojny światowej udzielali pomocy ukrywającym się Żydom. Autor pokazuje różne motywy działania: zarówno ludzką chęć pomocy, współczucie jak i zwykłą chciwość czy zawiść. Wykorzystuje i analizuje bogate, dobrze udokumentowane źródła historyczne: świadectwa, dokumenty archiwalne. Szczegółowo odtwarza ówczesną rzeczywistość - skomplikowany kontekst historyczny, społeczny, psychologiczny. Prezentuje moralne dylematy towarzyszące akcji pomocy Żydom, przedstawia dramaty ratowanych i ratujących.
Niesamowita książka autorstwa znanego brytyjskiego iluzjonisty Paula Kieve'a, autora m.in. efektów specjalnych do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", osobistego nauczyciela Daniela Radcliffe'a, wydana w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Bloomsbury, wydawcy Harry'ego Pottera - już w Polsce. Książka opatrzona jest wstępem Daniela Radcliffe'a.
Ukazało się trzecie zaktualizowane wydanie książki pt. "Ekoturystyka" Dominiki Zaręby, pierwszej publikacji nt. ekoturystyki w Polsce. Książka, opublikowana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, porusza niezwykle ważny problem ekoturystyki jako formy turystyki zrównoważonej, która przyczynia się do ochrony środowiska oraz przynosi korzyści ekonomiczne i poprawę jakości życia społeczności lokalnych w najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo zakątkach świata.
Jak należy interpretować kalendarz Majów i czy rzeczywiście jest w nim ostrzeżenie o grożącej zagładzie? Wizji roku 2012 coraz więcej, a Patrick Geryl i inni prześcigają się w pomysłach, jak ocalić ludzkość. Budujemy arkę czy schronimy się w bunkrze w wysokich górach? Przepowiednie Nostradamusa, proroctwa Malachiasza i wielu innych wizjonerów apokalipsy. Co na to naukowcy?
21 kwietnia mija 100. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, Marka Twaina. Ten wybitny artysta prócz zaskakującego życiorysu i fascynującej twórczości był także podróżnikiem z zamiłowania, który pięknie i chętnie opisywał swoją ojczyznę. Wydawnictwo Bezdroża proponuje odkrywanie Stanów Zjednoczonych razem z twainowskim spojrzeniem na ten kraj. Dwa przewodniki Michelin: „USA – część wschodnia” i „USA – część zachodnia” mogą być doskonałym uzupełnieniem wędrówek opartych o utwory pisarza. Każdego z nas przecież kiedyś fascynował świat zamknięty w „Przygodach Tomka Sawyera”, „Przygodach Hucka Finna” czy w „Księciu i żebraku”.
Peter Mayle powraca upajającą powieścią o kradzieży wina, rozgrywającą się w Hollywood, Paryżu, Bordeaux i Marsylii – i jak zawsze wypełnioną rozkoszami dla podniebienia, wyśmienitymi trunkami i barwnymi postaciami. Historia zaczyna się na wzgórzach Los Angeles, w okazałym domu wziętego hollywoodzkiego prawnika Danny’ego Rotha, a ściślej w jego imponującej piwnicy z winami. Kiedy „Los Angeles Times” zamieszcza obszerny artykuł wychwalający wartą 3 miliony dolarów kolekcję, bardzo szybko znajdują się amatorzy trunku i… jego wartości rynkowej.
Portlandzka policja odkrywa pozostawiane w głębi lasu lub w starych i zrujnowanych zabudowaniach okrutnie okaleczone ciała ofiar, zniekształcone po przeprowadzonych na nich tajemniczych rytuałach, noszące na sobie znaki kabalistycznego przesłania. Czyżby zabójca był kimś, kto powrócił z zaświatów? Czy chodzi o jakąś szczególną sektę, która okalecza ciała swoich ofiar, aby przeprowadzać dziwne i okrutne ceremonie? Co ma wspólnego poemat Dantego, przeklęta księga Necronomicon oraz… katalogi sprzedaży wysyłkowej?
W drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku jury nominowało 40 tytułów, z takich kategorii jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka i poradniki. Osobna kategoria to graficzne opracowanie publikacji. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13 maja, w Pałacu Kultury i Nauki, w dniu otwarcia I Warszawskich Targów Książki.
Wydawnictwo Sonia Draga z ogromną przyjemnością dołącza się do prowadzonych w ramach Światowego Dnia Ziemi akcji, mających na celu promowanie postaw ekologicznych i uświadamianie społeczeństwu kruchości ekosystemu, w którym żyjemy. Decydując się na wydanie Naszego wyboru autorstwa laureta nagrody Nobla – Ala Gore’a i oddając go niniejszym na Państwa ręce, żywimy gorącą nadzieję, że pozycja ta przyczyni się do propagowania nurtów proekologicznych.
My, Polacy, niewątpliwie kochamy góry. Choć mamy ich tak niewiele (zajmują jedynie 2,5 % powierzchni kraju), to, gdy tylko wiosenne słońce i ciepły wiatr halny przegonią śniegi, zjeżdżamy tłumnie na południe Polski, aby podziwiać dostojne sylwetki szczytów czy spacerować wśród polan i lasów. Wydawnictwo Bezdroża proponuje na sezon 2010 niekonwencjonalne wędrówki po najpiękniejszych polskich masywach: Tatrach, Sudetach i Bieszczadach.
„Fajna babka, ale ciacho” – druga książka Moniki Mrozowskiej i jej męża Macieja Szaciłło, w całości poświęcona została słodkościom. Pokazuje, jak w łatwy i przyjemny sposób można przygotować zmysłowe dania dla osoby bliskiej naszemu sercu. Książka została podzielona na dwie części - dla Niej i dla Niego. Tak więc tytuł jednej okładki to „Fajna babka" ze zdjęciem Moniki, a tytuł drugiej to „Ale ciacho" ze zdjęciem Maćka. Ten przewrotny pomysł opiera się na koncepcji słodkiej kulinarnej rywalizacji, podszytej chęcią uwodzenia poprzez gotowanie.
Tajemniczy multimilioner finansuje ekspedycję na jordańską pustynię, której celem jest odkrycie Arki zawierającej Prawo Dwunastu Tablic. Ekipie towarzyszy Andrea, hiszpańska dziennikarka, która liczy na obiecany na wyłączność sensacyjny reportaż. W skład załogi „Ekspedycji Mojżesza” wchodzą również przedstawiciele Mosadu, tajnych służb Watykanu i pewien terrorysta, którego nienawiść może mieć niszczycielską moc.
W bestsellerze Niewygodna prawda (Wydawnictwo Sonia Draga, 2007) Al Gore, od wielu lat gorliwy zwolennik działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem, pisał o palącej potrzebie zajęcia się problemem postępujących zmian klimatycznych, prezentując fakty i informacje dotykające wszystkich aspektów globalnego ocieplenia w sposób bezpośredni, wnikliwy i przykuwający uwagę. Tę samą przejrzystą i klarowaną technikę wykorzystał w swej najnowszej książce: Nasz wybór.
Komórki glejowe stanowią dziewięćdziesiąt procent naszych komórek mózgowych i jeszcze do niedawna wśród naukowców panowało błędne przekonanie, że spełniają one jedynie funkcję „kleju”. Czas, by zamiast je lekceważyć, przyjrzeć się bliżej temu, jak funkcjonują. Zapraszamy do przeczytania niesamowitej naukowej opowieści, która całkowicie zmieni wasz sposób pojmowania ludzkiego mózgu.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności