Nowości czytelnicze

Kiedy w 2002 roku susza niszczy zbiory na polach Malawi i tysiące ludzi umiera z głodu, William Kamkwamba ma 13 lat i z ciężkim sercem musi porzucić szkołę. Nie czeka na cud, niewiele myśląc bierze sprawy w swoje ręce. Z odrobiną kukurydzianego kleiku w żołądku, z książką z wiejskiej biblioteki w ręku, uzbrojony w ciekawość i determinację, zabiera się do realizacji śmiałego planu: dać swojej rodzinie elektryczność.
Rodzice oczekujący narodzin dziecka mają tylko jedno życzenie: żeby było zdrowe. Nie musi być idealne. Charlotte i Sean O’Keefe – małżeństwo z kilkuletnim stażem – także wybraliby zdrowie dla swojego dziecka. Niestety, kiedy na świat przychodzi ich młodsza córka Willow, okazuje się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną objawiającą się niezwykłą łamliwością kości.
Roma Ligocka- malarka i pisarka. Jej książki : Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Kobieta w podróży oraz Tylko ja sama tworzące osobistą trylogię są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jest także uznaną malarką.
Do księgarni trafiły kolejne tytuły z nowej serii Wydawnictwa Bezdroża – Przewodników-Celowników. Tym razem wszyscy celujący w perfekcyjne zwiedzanie zaproszeni są do dwóch wspaniałych stolic europejskich – Barcelony i Paryża. Przewodniki-Celowniki to nowatorskie publikacje turystyczne opisujące najciekawsze miasta i regiony Europy. Ich wyróżnikiem są dokładne mapy oraz zwięzłe, przygotowane w formie leksykonu i ilustrowane zdjęciami opisy atrakcji turystycznych.
Gregor Zwaitze, niespełniony kompozytor i pechowiec, stoi na życiowym zakręcie: nie dostał wymarzonej profesury, kochanka odeszła z innym, nie ma z czego spłacać długów. Mimo że jest kompletnie załamany, postanawia nie rezygnować z dawno zaplanowanego wyjazdu w góry. Tam, na zakurzonym strychu alpejskiej willi, znajduje skrzynie wypełnione partyturami. Napisał je genialny twórca Wilhelm Corrado Fuchs, samotnik maltretowany przez ojca i oszpecony straszliwą chorobą. Obu kompozytorów dzieli przepaść czasu. Co ich połączy?
Ostatnia, niedokończona powieść Charlesa Dickensa. Podobno pisarz zaproponował królowej Wiktorii, że wyjawi jej zakończenie książki, zanim poznają je szerokie rzesze czytelników, ta jednak najwyraźniej oferty przyjęła. Po śmierci autora krążyły rozmaite teatralne wersje (twórcą jednej z nich był syn pisarza) i „spirytualne” rewelacje (Dickens praktykował mesmeryzm), a także plotka, że pisarz jednak dokończył powieść.
Tajemnica najsłynniejszej niedokończonej powieści w dziejach literatury powraca w nowej książce Matthew Pearla. Wraz z nią wkraczamy w świat XIX-wiecznych wojen między wydawcami, walki o prawa autorskie w Ameryce, w okres narodzin międzynarodowego handlu narkotykowego, a przede wszystkim obserwujemy fenomen niebywałej popularności Charlesa Dickensa i poznajemy intrygujące fakty z jego biografii.
Wielkimi krokami zbliża się długi, wiosenny weekend, a wraz z nim pojawiają się pytania o cel tegorocznej majówki. Wydawnictwo Bezdroża proponuje spędzenie tych kilku dni w ustronnej oazie ciszy i spokoju – na Warmii i Mazurach. Tereny te swoją popularność wśród Polaków, a ostatnio także w szerokim gronie Europejczyków zawdzięczają udziałowi w finale międzynarodowego konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury, w którym znalazły się 27 inne „cuda” świata, z Komodo, Uluru, Wezuwiuszem, Morzem Martwym czy Puszczą Amazońską na czele.
Londonistan. Jak Wielka Brytania stworzyła islamski terror to najważniejsza książka w dotychczasowym dorobku Melanie Phillips. Jej pierwsze wydanie (amerykańskie wydawnictwo Encounter Books, maj 2006; obecnie ukazała się już jedenasta edycja) wzbudziło poruszenie w Wielkiej Brytanii.
Ciało i pamięć – to słowa kluczowe. Są też inne: góry, śmierć, czas, Zagroda... Poetycki język Michała Jagiełły jest oszczędny, ale precyzyjny. Dzięki temu lektura jego wierszy układa się w czytelną fabułę: przejmująco szczere, czasem bolesne, często pełne ciepła wspomnienia o ludziach i miejscach. I dokonywanych wyborach – tych najtrudniejszych.
Subiektywna biografia legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.
Nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Treść głównych rozważań ubarwiają liczne ciekawostki, łącznie z cenami usług na przestrzeni dziejów, zmianami obyczajowości i najnowszymi tendencjami, jak seksturystyka czy zjawisko galerianek.
Tom zawiera krótkie teksty prozatorskie Rilkego, w większości nietłumaczone dotychczas na język polski, napisane w latach 1898-1924. Są wśród nich artykuły publikowane przez Rilkego w prasie, eseje, prozy poetyckie, listy i fragmenty dzienników. Jest więc m.in. słynny esej o lalkach, dwa niezwykle interesujące młodzieńcze cykle próz: Notatki o melodii rzeczy oraz Interieurs, za życia niepublikowane przez autora, wybrane listy do Clary Rilke oraz dwa listy do polskiego tłumacza poety, Witolda Hulewicza, ponadto zaś wiele drobnych fragmentów z późniejszych i nieudostępnionych jak dotąd czytelnikom w całości dzienników Rilkego, które autor rozpowszechniał w kręgu przyjaciół.
Kuszenie świętego Antoniego jest chyba najbardziej nieprzeniknioną książką Gustave’a Flauberta, do której on sam przywiązywał ogromną wagę, nazywając ją w listach „dziełem całego swojego życia”. Pracował nad nią w sumie dwadzieścia pięć lat i pozostawił trzy jej wersje, z których tylko ostatnią zdecydował się opublikować – ukazała się w Paryżu w roku 1874 nakładem Georges’a Charpentiera.
Książka „Ja smakosz, czyli biesiada dookoła świata” to swoisty kulinarny przewodnik po niemal wszystkich kontynentach globu. Autor, Tadeusz Drozda, zabiera nas w fascynującą podróż przez życie. Wspomina biesiady, w których uczestniczył, ciekawych ludzi i zdarzenia. Podaje ponad 150 sprawdzonych przez siebie, oryginalnych przepisów, jakich próżno szukać w innych książkach kucharskich.
Myślą przewodnią naszej nowej serii „Orient Express” jest idea, która przyświecała Paulowi Theroux przy pisaniu Wielkiego bazaru kolejowego. Mając dość przewodników opisujących muzea i pomniki, Theroux postanowił zawrzeć w swojej książce to, czego brakowało dotąd w literaturze podróżniczej – żywe dialogi, portrety współtowarzyszy, kłopoty, ciekawostki, komplikacje i niedogodności podróży.
Historie Polaków, którzy czasie II wojny światowej udzielali pomocy ukrywającym się Żydom. Autor pokazuje różne motywy działania: zarówno ludzką chęć pomocy, współczucie jak i zwykłą chciwość czy zawiść. Wykorzystuje i analizuje bogate, dobrze udokumentowane źródła historyczne: świadectwa, dokumenty archiwalne. Szczegółowo odtwarza ówczesną rzeczywistość - skomplikowany kontekst historyczny, społeczny, psychologiczny. Prezentuje moralne dylematy towarzyszące akcji pomocy Żydom, przedstawia dramaty ratowanych i ratujących.
Niesamowita książka autorstwa znanego brytyjskiego iluzjonisty Paula Kieve'a, autora m.in. efektów specjalnych do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", osobistego nauczyciela Daniela Radcliffe'a, wydana w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Bloomsbury, wydawcy Harry'ego Pottera - już w Polsce. Książka opatrzona jest wstępem Daniela Radcliffe'a.
Ukazało się trzecie zaktualizowane wydanie książki pt. "Ekoturystyka" Dominiki Zaręby, pierwszej publikacji nt. ekoturystyki w Polsce. Książka, opublikowana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, porusza niezwykle ważny problem ekoturystyki jako formy turystyki zrównoważonej, która przyczynia się do ochrony środowiska oraz przynosi korzyści ekonomiczne i poprawę jakości życia społeczności lokalnych w najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo zakątkach świata.
Jak należy interpretować kalendarz Majów i czy rzeczywiście jest w nim ostrzeżenie o grożącej zagładzie? Wizji roku 2012 coraz więcej, a Patrick Geryl i inni prześcigają się w pomysłach, jak ocalić ludzkość. Budujemy arkę czy schronimy się w bunkrze w wysokich górach? Przepowiednie Nostradamusa, proroctwa Malachiasza i wielu innych wizjonerów apokalipsy. Co na to naukowcy?
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności