
Plotki i anegdotki o nowej książce Marka Krajewskiego. 17 maja, o godzinie 13.00 odbyła się prasowa premiera najnowszej książki mistrza kryminału Marka Krajewskiego Erynie. Podczas spotkania w restauracji Kamanda Lwowska w Warszawie Marek Krajewski opowiedział o swojej miłość do Lwowa, którą wyniósł z rodzinnego domu. Zdradził też, co w gwarze kresowiaków oznacza wyrażenie „iść do Edzia” (iść do toalety) i dlaczego to określenie było zabronione w domu Krajewskich (ojciec autora miał na imię Edward).

Mobillenium, koncern odpowiedzialny za stworzenie w sieci cyfrowej Bestii, ukrywa straszliwą tajemnicę. Co znajduje się na siódmej planecie systemu Hoedus II, ponad dwieście lat świetlnych od Słońca? I jaki to ma związek z falą zamieszek o bezprecedensowej skali, ogarniających całą Ziemię? Torkil Aymore dwoi się i troi - dosłownie - żeby sprostać wyzwaniom przekraczającym możliwości zwykłego człowieka. Ale Torkil nie jest już zwykłym człowiekiem...

W księgarniach pojawił się właśnie najnowszy Zielony Przewodnik Michelin „Litwa, Łotwa i Estonia”. Wszystkie miejsca opisane w przewodniku – obiekty turystyczne, hotele, restauracje czy nawet sklepy – zostały odwiedzone przez francuskich podróżników Michelin. Zapewne dlatego autorom przewodnika w doskonały sposób udało się oddać klimat opisywanych miejsc, a także wskazać najważniejsze atrakcje turystyczne oraz praktyczne informacje opisywanych państw. Całość uzupełniona jest nietypowymi dla przewodników Michelin ciekawostkami, anegdotami, ramkami, które przygotowali polscy autorzy.

Polscy autorzy byli gwiazdami targów książki w Pradze. Kolejka do stoiska, na którym autografy rozdawał autor „Trylogii husyckiej”, ciągnęła się przez całą salę wystawową. Żaden z polskich autorów nie budzi w Czechach podobnego zainteresowania. Nadkomplet pojawił się również na spotkaniu z pisarzem. Andrzej Sapkowski dał popis ciętego humoru. Zapytany, czy jego najnowsza powieść – rozgrywająca się w Afganistanie „Żmija” – to jeszcze fantasy, odparł: – Z literaturą fantasy jest jak z koktajlem martini.

Wydawnictwo Bezdroża proponuje wszystkim fanom Tatr kilka najciekawszych szlaków nie tylko w formie książkowej, ale także w wersji cyfrowej. Dwadzieścia z czterdziestu tras zawartych w przewodniku "Tatry. Polskie i Słowackie” ma swoją wersję wersję na komórkę, która sprawi, że wędrowanie po najwyższych polskich górach stanie się jeszcze bardziej bezpieczne i wygodne.

Pędzisz rano na zajęcia lub do pracy, zjadłbyś śniadanie, ale na sama myśl o tradycyjnej kanapce z szynką powoduje, że ściska ci się żołądek... Tymczasem koktajle śniadaniowe z dodatkiem musli albo otrębów są szczególnie sycące i mogą zastąpić cały posiłek. Orzeźwiające frappé owocowe zrobione z mrożonych owoców są doskonałe na upalne letnie popołudnia.

Coraz więcej Polaków rzuca wyzwanie japońskim mistrzom kuchni i - samodzielnie lub w gronie znajomych - próbuje przyrządzić sushi i sashimi. Nic dziwnego - te wyszukane orientalne dania to dzieło sztuki. Lekki ryż, surowa, marynowana bądź lekko podgrzana ryba i szereg innych składników składają się na japońską kulinarną perfekcję. W książce tej przybliżono historię sushi: podano informacje o mistrzach przyrządzania tych potraw i o powstaniu barów sushi.

Kiedyś służyły obronie kraju przed obcymi wojskami, rezydowali w nich królowie i książęta, potem - możnowładcy i szlachcice. Dziś każdy z polskich zamków i zameczków mógłby opowiedzieć osobną, niezwykłą historię. Przebudowany przez Izabelę Czartoryską w stylu francuskim zamek w Łańcucie, krzyżacka twierdza w Malborku, gotycki zamek rycerski w Ogrodzieńcu, rezydencja joannitów w Łagowie - to tylko niektóre z trzystu miejsc przedstawionych w tym niezwykłym przewodniku po świadectwach przeszłości naszego kraju.

Krakowskie wydawnictwo turystyczne rozszerza krąg swoich podróżniczych zainteresowań, w tym roku proponując jedne z ciekawszych krajów północnej Afryki na wakacyjny urlop. W księgarniach pojawiły się właśnie dwa tytuły z globtroterskiej serii Przewodników Bezdroży: „Egipt. Oazy w cieniu piramid” i „Maroko. W labiryncie orientalnych medyn”.

Rozwinięcie i uzupełnienie O fotografii. Autorka powraca do wielu kwestii poruszanych wcześniej, skupiając się jednak na zagadnieniu przedstawiania obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu. W świecie, w którym codziennie jesteśmy zalewani potokiem obrazów pełnych okrucieństwa, w świecie po ludobójstwie w Rwandzie i po wojnie w byłej Jugosławii, a zarazem w świecie, w którym technika umożliwia prowadzenie wojny na odległość, przedstawianie obrazów cierpienia rodzi nowe pytania i problemy etyczne.

To kolejny – po „Mojej Toskanii” i „Moich Dolomitach” Witolda Casettiego i Agaty Jakóbczak - subiektywny przewodnik po najpopularniejszych regionach turystycznych, napisany przez osobę publiczną i popularną. Autorka pisze wiele o specyfice miasta i okolicy, jego położeniu i ukształtowaniu, krajobrazach, historii, smakach i zapachach, tradycyjnych potrawach i zwyczajach, magicznych zaułkach, wydarzeniach kulturalnych, filmowych i literackich odwołaniach ...

Zatem na pytanie „jak rozpoznać wampira?” odpowiedzieć trzeba, że wampir jest celebrytą. Niesłychanie atrakcyjnym wizualnie, pociągającym seksualnie, otoczonym pięknymi przedmiotami. Wampir jest po prostu glamour. „Wampir. Leksykon” - druga, po „Bond. Leksykon” książka autorstwa Kamila M. Śmiałkowskiego opublikowana przez Wydawnictwo Pascal - traktuje o fenomenie wampira w kulturze: kinie, literaturze, komiksach, muzyce i grach komputerowych.

13 maja, podczas I Warszawskich Targów Książki, ogłoszono wyniki konkursu na Książkę Audio Roku 2009. Zwyciężyły m.in. „Komórka” Stephena Kinga w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, „Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzego Stuhra czytane przez… Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów oraz „Wroniec” Jacka Dukaja”, któremu głosu użyczył Jan Peszek.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyglądał zbójnicki rapier, zbójnicka rusznica, gajdy, kłobuk czy zbójecki pistolec; jeśli chcesz się przejść wraz z doświadczonym przewodnikiem po prastarym zbójnickim płaju; jeśli chcesz posłuchać cygańskiej muzyki w towarzystwie Dmytrowej watahy – musisz wstąpić na Zbójnicki Szlak.

Jak zaplanować własną karierę? Jak przeprowadzić własną kampanię PR na rynku pracy? Poradnik „Jak się rozwijać, by rozwinąć skrzydła? Czyli jak zastosować techniki PR na rynku pracy” pomoże każdemu zadbać o własny rozwój zawodowy. Książka czerpie z praktyki PR i prowadzi czytelnika poprzez kolejne kroki planowania kampanii PR pokazując jednocześnie w przejrzysty sposób, jak każdy z nas może wykorzystać wiedzę ekspertów public relations do planowania i kształtowania własnej kariery zawodowej.

Napisana z rozmachem, wielowątkowa kontynuacja jednego z największych bestsellerów wszechczasów – „Dumy i uprzedzenia” Jane Austen. Autorka z dużym poczuciem humoru opisuje absurdy świata romantycznych ideałów, uwikłania towarzyskie, wnikliwie przygląda się jakie możliwości rozwoju miały kobiety w XVIII-wiecznej Anglii.

20 maja nakładem Wydawnictwa Wojciech Marzec do księgarń trafi książka Marka Simona "Storyboard - Ruch w sztuce filmowej" . Jest to podręcznik przeznaczony dla filmowców, rysowników, ale też wszystkich zainteresowanych tajnikami powstania zachwycających wizualnie produkcji filmowych. Poznaj każdy aspekt tworzenia scenopisów obrazkowych dzięki książce Storyboard - ruch w sztuce filmowej. To kompendium nauczy cię, jak stworzyć fantastyczne storyboardy za pomocą przykładowych rysunków, praktycznych instrukcji i gotowych scenopisów.

Wydawnictwo Bezdroża zaprasza wszystkich fanów iberystyki w podróż do kolejnego urokliwego zakątka krańca Europy – Andaluzji. Przewodnik po tej malowniczej krainie, wydany w 2010 r. w barwnej serii rekreacyjnej, oprowadza po najważniejszych zabytkach i atrakcjach oraz wprowadza w fascynującą kulturę i niesamowitą naturę tej części Półwyspu Iberyjskiego. Andaluzja to region, w którym koncentruje się wszystko to, co zwykło się kojarzyć z Hiszpanią – korrida, słoneczne plaże, oliwa z oliwek, pomarańcze...

Katarzyna Grochola – świetna pisarka, szczęśliwa mama i babcia – pokazuje, że w każdym momencie życia można spełniać marzenia i dobrze się bawić. Od kilku tygodni telewidzowie podziwiają energię i optymizm, którym emanuje podczas „Tańca z gwiazdami”. Czytelnicy – już wkrótce – będą mogli poznać najbardziej osobistą historię Katarzyny Grocholi.

Nasze organizmy nigdy nie miały żywić się tłuszczem i słodyczami; nasz układ odpornościowy nie powstał z myślą o dzisiejszym higienicznym i jałowym środowisku; nasze umysły nie zostały zaprojektowane do przetwarzania bezdusznych, sztucznych elektronicznych impulsów od rana do nocy. Oto przyczyna, dlaczego tak wiele ludzi cierpi na chroniczne choroby, z którymi ich przodkowie ledwie się stykali.