
Nowy tytuł z serii podróżniczej Wydawnictwa Pascal „Mój prywatny świat” – „Islandzkie zabawki” - to słodko-gorzka relacja cieszyńskiego poety Mirosława Gabrysia z malowniczej wyspy. Wyspa - znana ostatnio ze swojego nie-sławnego wulkanu - jest czynnym wulkanem ludzkich emocji i wydarzeń wartych poznania. Autor pokazuje Islandię jako azyl – azyl pogrążony w gospodarczym kryzysie. Kreśli również bez czułości sylwetki Polaków i pozostałych emigrantów, szukających na wyspie lepszego życia lub przygód. Islandia w oczach Gabrysia przypomina momentami rozrzucone zabawki w dziecięcym pokoju.

Jest wiele powodów, dla których turyści tak często wybierają Chorwację na miejsce wakacyjnego odpoczynku: jest ona doskonałym miejscem do plażowania i morskich kąpieli, a odpoczynek na wybrzeżu uprzyjemniają piękne krajobrazy, przytulne zatoczki i wspaniałe zabytki.

W lipcu mija 25 lat od śmierci Janusza Andrzeja Zajdla, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy fantastyki naukowej. Z tej okazji wdowa po pisarzu Jadwiga Zajdel dokonała wyboru 33 opowiadań Zajdla. Zbiór pod tytułem Relacja z pierwszej ręki będzie miał premierę podczas tegorocznego konwentu wielbicieli fantastyki Polcon, gdzie wręczana będzie także Nagroda im. Janusza A. Zajdla - najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim twórcom literatury fantastycznej. Statuetkami Zajdla uhonorowano m.in. Andrzeja Sapkowskiego (pięciokrotnie) Jacka Dukaja (pięciokrotnie).

Ciekawy debiut młodego politologa, który opisuje życie codzienne urzędnika kościelnego w realiach polskiej prowincji. Historia miejscami dyskusyjna, ale częściej wyrażająca tęsknotę za Kościołem nowoczesnym, otwartym na potrzeby wiernych i bliskim każdemu człowiekowi, bez względu na poglądy jakie wyznaje.

Książka wydana wspólnie z Collegium Civitas. Książka przedstawia „konstytutywną cechę terroryzmu” – to jest medialność czynu przestępczego jako determinujący aspekt zamachów terrorystycznych. Autorzy przedstawiają zarówno sposoby, w jakich terroryści wykorzystują media, jak i proponują metody, jakie zastosować powinna administracja publiczna, aby poprzez współpracę z mediami terroryzmowi przeciwdziałać.

Książka wydana wspólnie z Collegium Civitas. Autor pisze o tym, jak zapewnić właściwą koordynację działań w systemie przeciwdziałania terroryzmowi – i jak w tym celu wykorzystywać procesy zarządzania zasobami informacyjnymi. Systemy obiegu informacji, stanowiąc „układ nerwowy” państwa, umożliwiają współpracę poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa oraz wspólne reagowanie na pojawiające się zagrożenia.

Książka wydana wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Sztuki Orientu. Tom poświęcony głównie zagadnieniom malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego kręgów wschodniego chrześcijaństwa i islamu, hinduizmu i buddyzmu. Autorzy przedstawiają nowe polskie badania oraz opracowania zbiorów muzealnych.

Pionierska analiza współczesnych stosunków polsko-izraelskich, wpisujących się w szeroki kontekst stosunków polsko-żydowskich. Autorka prezentuje problematykę stosunków bilateralnych w postaci swoistego procesu, któremu towarzyszą liczne, dynamiczne zmiany, dotykające takich zagadnień jak np. stosunki polityczno-dyplomatyczne.

Książka wydana wspólnie z Centrum Europejskim Natolin. W książce dwaj wojskowi historycy omawiają udział Polski w wojnie o wyzwolenie Kuwejtu. Decyzja o przyłączeniu się do organizowanej pod auspicjami amerykańskimi koalicji antyirackiej była jednym z najbardziej dobitnych przejawów odzyskania przez Polskę suwerenności politycznej.

Książka wydana wspólnie z Collegium Civitas. Pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja poświęcona wpływowi wybranych dziedzin nauki i kultury średniowiecznego islamu na średniowieczną Europę. Autorka omawia podstawowe elementy kultury muzułmańskiej: powstanie islamu, kształtowanie się kalifatu, obowiązki muzułmanina oraz dogmaty wiary.

Cyfrowe marzenia są pierwszą w Polsce książką opisującą historię oraz funkcjonowanie przemysłu elektronicznej rozrywki. Opowieść rozpoczyna się od stworzonego pod koniec lat 50. „Tenis for Two”, omawia powstanie firmy Atari, modę na kawiarniane automaty, inwazję pierwszych konsol, epokę komputerów ośmiobitowych, nadejście Amigi, rozpowszechnienie się komputerów PC, triumf PlayStation oraz wszystko to, co wydarzyło się aż do powstania „Sims 3.

Porywająco napisany tom wspomnień znakomitego etnografa, historyka kultury, pisarza, tłumacza literatury słowackiej i czeskiej, jest swego rodzaju portretem pokolenia Polaków żyjących w Polsce powojennej lecz tradycją rodzinną i cywilizacyjną osadzonych w czasach przed II wojną światową. Dzieje krewnych, wśród których było wielu polityków, wojskowych, właścicieli ziemskich oraz licznych przyjaciół i znajomych obrazują losy odchodzącej w przeszłość klasy ziemian i starania ich dzieci i wnuków by ułożyć sobie życie w nowych realiach politycznych Polski powojennej.

Kontynuacja Podróży bliższych i dalszych, czyli uroku komunikacyjnych staroci, Intymnego życia niegdysiejszej Warszawy i Szemranego towarzystwa niegdysiejszej Warszawy. Dopełnienie obrazu stolicy, w której jak mogłoby się wydawać przeciętny mieszkaniec wiódł spokojne i dostatnie życie, a tymczasem... No właśnie, jak wyglądała codzienność warszawiaka, gdy przeciętna długość życia wynosiła 33 lata, studnie i ustępy zdobiły każde podwórze, rynsztokami płynęły ścieki, a na letnisko jeździło się do Anina albo Czerniakowa.

Wydawnictwo Bezdroża objęło patronat nad podróżą dookoła świata Michała Cicheckiego, która odbędzie się na podstawie kultowej powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Wyprawa zaplanowana jest na początek 2011 roku i przebiegać będzie przez wszystkie główne miasta, które w 1872 roku odwiedził Phileas Fogg, czyli przez Londyn, Suez, Bombaj, Kalkutę, Hong Kong, Jokohamę, San Francisco, Nowy Jork, kończąc się także w Londynie.

Wydawnictwo Bezdroża zaprasza do wspólnego przemierzania jednego z najmłodszych państw bałkańskich – Czarnogóry. Czwarte, zaktualizowane wydanie przewodnika pozwoli cieszyć się w pełni wspaniałością przyrody i ułatwi samodzielne zaplanowanie wyprawy do tego niewielkiego państwa. Czarnogóra – kraj, który można przemierzyć niemalże w ciągu jednego dnia, co kilkadziesiąt kilometrów zmieniając całkowicie krajobraz – z posępnych szczytów i głębokich kanionów na słoneczne plaże, z zasypanych śniegiem wiosek na śródziemnomorski pejzaż, z krasowych pustyń na gaje oliwne, z monumentalnego masywu Durmitor na jedyny na południu Europy fiord – Bokę Kotorską.

W księgarniach właśnie pojawiła się premierowa książka wydawnictwa - TAJNY AGENT JAIME BUNDA. angolskiego pisarza ukrywającego się pod pseudonimem PEPETELA. Autorką polskiego przekładu jest Zofia Stanisławska, tłumaczka powieści Paulo Coelho i Jose Saramago. Dotychczas w Polsce nie ukazała się żadna książka pisarza z Angoli.

Kto raz zacznie uprawiać nordic walking, nigdy nie przestanie. Ale od czego zacząć? Może od sięgnięcia po książkę, w której trzech specjalistów od nordic walkingu opowiada o przygodzie, jaką jest uprawianie tego sportu. Każdy z nich wprowadzi nas w arkana pasji ich życia, pomoże ocenić stan naszej sprawności fizycznej, zaproponuje odpowiedni dla każdego zestaw treningów; w zależności do tego, czy chcemy schudnąć, mamy problemy z kręgosłupem, stawami, chcemy wzmocnić nasz system immunologiczny, czy po prostu pragniemy zachować formę.

Wciągająca powieść obyczajowa, której bohaterką jest młoda kobieta, architekt. W jej poukładanym życiu nagle pojawiają się nowi ludzie, nowe wydarzenia, nowe miłości. Sprawią one, że dopiero teraz jej życie stanie się pełne. Powieść "Wybór Marty" została oparta na autentycznych zdarzeniach!

Księgarnia Znak przygotowała wyjątkową letnią ofertę dla miłośników i miłośniczek dobrej literatury. W każdy piątek w „Dzienniku Polskim” znajdziecie Państwo specjalny kupon wraz z listą 10 książek (co tydzień innych) dostępnych w księgarni Znak w wyjątkowej wakacyjnej ofercie: już za 10, 15 i 20 zł.

Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich rysowników i animatorów z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem przygotował specjalne spoty promujące obchody rocznicy. Projekt Tomasza Bagińskiego bazuje na słynnym obrazie Jana Matejki, którym nominowany do Oscara reżyser zachwyca się od dzieciństwa. W jednym z wywiadów powiedział: „Tak naprawdę chodziło o sam pomysł.