Nowości czytelnicze

Wielka Brytania, ostatni bastion wolnej Europy, upadła, podbita przez Niemcy. Od Lizbony na zachodzie po Carycyn na wschodzie III Rzesza wprowadza swój imperialny ład. Ale taki ład ma swoją cenę, a militarne i psychologiczne zwycięstwo – swoje konsekwencje. III Rzesza ma swoją cudowną broń, ale i za oceanem, w Stanach Zjednoczonych naukowcy pracują nad jej równie straszliwym odpowiednikiem.
Bohaterem poprzedniej powieści Jerzego Franczaka, Nieludzkiej komedii, był niespełniony pisarz Emil Król. W Da capo obserwujemy losy jego brata. Kamil prowadzi stabilne życie: ma dobrą pracę w korporacji, żonę i małą córeczkę. Nikt nie wie, że niesie przez dorosłe życie bagaż traumatycznych doświadczeń: ojciec-tyran, szkolne prześladowania, erotyczne upokorzenia… Przypadkowo poznana kobieta z przestępczego półświatka wywraca jego świat do góry nogami.
To bogato ilustrowany podręcznik, zajmujący się całościowo dziełami filmowymi, ich formą i estetyką. W książce znaleźć można bogatą bibliografię i odnośniki, które rozwiną wiedzę w konkretnych zagadnieniach. Podręcznik stanowi doskonały wstęp do dyskusji i rozważań, zawiera również proste przykłady, które umożliwią stosowanie omawianych zasad w praktyce.
Najnowsza powieść Królowej Suspensu! W wieku osiemdziesięciu dwóch lat schorowana Olivia Morrow uświadamia sobie, że pozostało jej już niewiele czasu. W ostatnich chwilach życia musi podjąć ważną i trudną decyzję – czy wyjawić długo ukrywany sekret rodzinny, czy też zabrać go ze sobą do grobu…
Akcja powieści toczy się w środowisku afrykańskich imigrantów w Paryżu. Główny bohater, zwany przez kolegów Zadkologiem, to typowy przedstawiciel SAPE - Stowarzyszenia Amantów, Pedantów i Elegantów. Szykownym strojem kłuje w oczy sąsiadów, a rzekomą bezczynnością powiększa francuską dziurę budżetową. Kiedy jego ukochana Pierwotna Barwa porzuca go dla Hybrydy grającego na tam-tamie, w życiu Zadkologa powstaje wyrwa, którą wypełnić może tylko...
Nakładem Wydawnictwa Wojciech Marzec po raz pierwszy w Polsce ukaże się klasyczna pozycja filmoznawcza. Film jest formą sztuki, posiada własny język i odrębną estetykę. Od wielu lat podręcznik Thompson i Bordwella święci triumfy na świecie. Autorzy postarali się przedstawić zestaw pomocnych w analizie filmowej narzędzi, które pogłębiły ich rozumienie filmów, w dowolnym gatunku.
"Kropka" - powieść tak współczesna jak i na czasie o miłości, tej jedynej i najważniejszej wartości, o przeżywaniu jej dzień po dniu, o rozstaniu trudnym i bolesnym, o korespondencji jako formie kontaktu, o przyjaźni do kobiety, tej jedynej prawdziwej, o ponoszeniu konsekwencji, o wiedzy i mądrości, o spontanicznej realizacji planów i marzeń, o samotności, która w ostateczności prowadzi donikąd, o ucieczce do innego świata, własnego pokoju, o pracy jako leku na wszystkie problemy... Idealna do poczytania na każdy czas.
Zwołana w lipcu 1938 roku konferencja w Évian miała rozwiązać problem żydowskich uchodźców, którzy mogli jeszcze wówczas opuszczać teren III Rzeszy. Gdzie znaleźć gościnną ziemię? Madagaskar czy Kongo? Uzdrowisko w Évian było jednak już tylko o krok od Vichy. Światowa dyplomacja ujawniła swą niemoc i obojętność. Niewielką grupkę Żydów udało się ostatecznie umieścić na Dominikanie…
Wydawnictwo Hachette Polska przedstawia niezwykle poruszającą opowieść o dziewczynce imieniem Dawn. Sprawiała ona wrażenie grzecznej i nieśmiałej, w rzeczywistości była wewnętrznie poraniona. Rodzice dziewczynki rozwiedli się, dziecko nie było dla nich ważne. Dawn trafiła pod opiekę dalekich krewnych, to właśnie oni wyrządzili jej wielką krzywdę.
Jadwiga Zajdel, żona zmarłego w 1985 roku Janusza, podjęła się sporządzić własną, w pełni autorską antologię Jego opowiadań. Znalazły się w niej teksty już publikowane i utwory odnalezione w papierach pośmiertnych. Opowiadania znane doskonale każdemu miłośnikowi twórczości Janusza A. Zajdla i rzeczy już nieco zapomniane.
Przygotowany przez autora wybór jego wierszy obywatelskich - zarówno tych już znanych (np. słynny wiersz „Kiedy się obudziłem, Polski już nie było” z tomu „Ulica Mandelsztama”), jak i zupełnie nowych (napisany w lipcu 2010 roku wiersz „Dla Ignacego Rymkiewicza (na jego pierwsze urodziny)”).
W swojej nowej książce Jarosław Marek Rymkiewicz wyprawia się w XVI stulecie, aby opowiedzieć o życiu i śmierci Samuela Zborowskiego, hetmana kozackiego, królewskiego rotmistrza i kalwinisty. W 1574 roku, w czasie uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego na Wawelu, Zborowski zabił czekanem kasztelana przemyskiego Andrzeja Wapowskiego i został za to skazany na banicję. Schronił się na dworze Stefana Batorego w Siedmiogrodzie i choć pomógł mu objąć tron Polski, jako banita został aresztowany i w roku 1584 ścięty.
Niezwykła powieść „W stronę słońca” opowiada o tajemniczych losach rodziców Majki Olkowicz – serialowej studentki fotografii, którą poznajemy w momencie, gdy ubiega się o stypendium na prestiżowej uczelni we Florencji. Marzy o karierze i spełnieniu zawodowym, które mają jej zapewnić poczucie bezpieczeństwa i szczęśliwe życie...
Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie to książka o spotkaniach młodego polskiego reportażysty i podróżnika z rosyjską sektą wissarionowców, która żyje na Syberii, na południu Kraju Krasnojarskiego, w środku tajgi – w trudno dostępnym miejscu nazywanym Zoną. Członkowie sekty porzucili wszystko, by razem z Wissarionem – byłym milicjantem drogówki, który podaje się za Jezusa Chrystusa – rozpocząć nowe życie duchowe poza systemem finansowym.
Przybylski – już podczas stypendialnego pobytu w Rosji zaprzyjaźniony z Anną Achmatową i Nadieżdą Mandelsztam, w przyszłości światowej sławy badacz, tłumacz pism prozą Achmatowej, Osipa Mandelsztama i Nadieżdy Mandelsztam, najwybitniejszy w Polsce edytor utworów Mandelsztama – pozostał twórcą bodaj najlepszej w Polsce pracy o Dostojewskim i bezsprzecznie jednego z najznakomitszych dzieł polskiej rusycystyki, godnego miejsca obok dzieł Wacława Lednickiego czy Rafała Blütha.
Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee to przykuwająca uwagę opowieść o Palm Island, tropikalnym australijskim raju, gdzie od ponad stu lat prowadzona jest wyjątkowo brutalna polityka rasowa, i o tajemniczej sprawie Camerona Doomadgee, który zabrany rutynowo na komisariat za obrażanie policjanta, czterdzieści minut później zostaje znaleziony martwy na podłodze celi.
Yiyun Li urodziła się w 1972 roku w Pekinie, skąd w 1996 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Publikowała m.in. w "The New Yorker", "The Paris Review", "The Gettysburg Review" i "A Public Space". Za swój debiutancki zbiór Tysiąc lat dobrych modlitw otrzymała szereg nagród, m.in. Frank O’Connor International Short Story Award, PEN/Hemingway Award, Guardian First Book Award i California Book Award.
"Co się stało z pogodną utopią multikulturalizmu? Co się dzieje z liberalnymi społeczeństwami Zachodu? Trudno o lepsze miejsce do szukania odpowiedzi niż słynąca z otwartości i tolerancji Holandia.
"Wojtek Górecki napisał świetną książkę. Jest ona wynikiem jego fascynacji światem nie tak znów odległym od Polski, ale jakże zupełnie nieznanym nam i obcym. I oto, dzięki autorowi Planety Kaukazu, opisani przez niego Czeczeńcy i Inguszowie, Osetyńcy i Abchazi stają się nam znajomi, bliscy, sąsiedzcy. To wielka zasługa autora przyczynić się swoim pisaniem do poznania innych, a przez poznanie – do zrozumienia i zbliżenia.
W jaki sposób piecze się wykradzioną świnię? Jak smakuje owsianka Horacego – zupa, którą starożytny poeta leczył swą niestrawność? Jakie dania kryją poetyckie nazwy: Cytrynowe westchnienia i Los Persefony, i na czym polega żart w potrawie zwanej Małymi cielaczkami z Desulo? Co składa się na menu obowiązujące podczas Pasquetta – wielkanocnego pikniku w Apulii i jaka jest geneza pantagruelicznej panardy, wystawnej hulanki urządzanej przez abruzyjczyków?
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności