
829 stron fantasy w jednym tomie, a to dopiero początek sagi. Przez te wszystkie strony dzieje się dużo, ale co dokładnie, nie wiem, bo postanowiłam testować planową technikę czytania – co sto stron czytałam jeden rozdział. To się nie sprawdziło. Traciłam akcję, a ciągle byłam zmuszona czytać opisy wewnętrznych rozterek bohatera.

Były żołnierz elitarnego pułku SAS, Ben Hope, odbiera telefon od pułkownika Harryego Paxtona z dramatyczną prośbą. W Kairze zamordowano brytyjskiego egiptologa, Morgana Paxtona, a pułkownik chce, by Ben znalazł zabójców jego syna. Ben nie może odmówić człowiekowi, który kiedyś uratował mu życie, waha się jednak, gdy słyszy, że pułkownik żąda zemsty na mordercach Morgana. Zadanie komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Ben zakochuje się w młodej żonie Paxtona, Zarze.

Autor bestsellerowego Stulecia chirurgów tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, jak bardzo zwyczaje seksualne mężczyzn wpływają na ich karierę, zdrowie i relacje z kobietami. Thorwald bez pruderii kreśli biografie erotyczne Charliego Chaplina, Pabla Picassa czy Herberta George’a Wellsa. Szuka związku między prowadzeniem się mężczyzn a kłopotami z prostatą, które trapiły największych tego świata, między innymi Ronalda Reagana i Charles’a de Gaulle’a. Niejednokrotnie przełamuje wstydliwe męskie tabu i odkrywa skrywane przez mężczyzn tajemnice.

Druga część trylogii o Sophie Mercer, czarownicy – demonie, próbującej odnaleźć swoje miejsce w strukturach hierarchii magicznego Prodigium. Jeszcze bardziej barwna, jeszcze bardziej urozmaicona historia sprawia, że i tę książkę czyta się bez przerwy, z prawdziwie zapartym tchem. Wcale nie tylko dla nastolatków.

W zalewie opowieściach o osobach nadprzyrodzonych, trudno jest uwierzyć, że kolejna jeszcze taka książka będzie mogła wnieść coś nowego. A tutaj proszę. Powieść Hawkins to oczywiście żadna rewolucja, ale co najmniej dobra, przygodowa rozrywka i chęć na ciąg dalszy. Pewnie będzie film. I bardzo dobrze.

Już 6 września trafi na półki polskich księgarń "Tarantula" Thierry’ego Jonqueta, na podstawie której Pedro Almodóvar napisał scenariusz swojego najnowszego filmu. Powieść pierwotnie ukazała się po polsku w 2008 roku, ale teraz otrzyma nową okładkę, wzorowaną na plakacie filmu "Skóra, w której żyję".

Domingo Zárate Vega w kształtach chmur dostrzega złowieszcze znaki i trafnie przepowiada drobne nieszczęścia. Po śmierci matki zostaje pustelnikiem, osiada w dolinie Elqui, gdzie wkrótce doznaje objawienia i odkrywa, że jest ni mniej, ni więcej, tylko nowym wcieleniem Jezusa Chrystusa.

Pewnego dnia Gallip, prawnik ze Stambułu odkrywa, że jego żona odeszła. Co znaczy owo tajemnicze zniknięcie? Czy żona opuściła go dla innego mężczyzny? W tym samym czasie bez wieści przepada także brat przyrodni Rüyi – Celal, dziennikarz największego tureckiego dziennika. Czy między tymi zaginięciami istnieje jakiś związek?

A cóż to za osobliwe zbiegowisko? I skąd ten hałas? Sześć miniaturowych kobiet przekrzykuje się nawzajem i nijak nie może dojść do porozumienia. Oto schludna, wysportowana Panienka Praktyczna. Tuż obok Pani Derwisz, która nic tylko kontempluje. Milady Ambicja Czechowska znowu czymś się zamartwia więc schudła. Panna Intelektualistka Cyniczna, nałogowa palaczka, hipiska zapatrzyła się w Che Guevarę i Marlona Brando jak w obrazek.

Książka jest spotkaniem dwojga ludzi w odmienny sposób zafascynowanych Wschodem. Jadwigę Staniszkis interesuje myśl Orientu w zestawieniu z myślą Zachodu – fascynuje ją filozofia, literatura, koncepcja osoby, społeczeństwa, władzy. Rozważa różnice, próbuje je zrozumieć. O jej drodze do poznawania Wschodu autorzy rozmawiają w pierwszej części książki – pyta i słucha Artur Cieślar, odpowiada i wykłada Jadwiga Staniszkis.

"Widok z Castle Rock" zajmuje wyjątkowe miejsce w dorobku wybitnej kanadyjskiej autorki. Alice Munro, znana na całym świecie jako mistrzyni opowiadań, tym razem zaskoczyła czytelników i recenzentów, wydając cykl krótkich tekstów tak ściśle ze sobą powiązanych, że czyta się go jak sagę. Opowiadania zawarte w tym tomie składają się na historię rodziny Alice Munro począwszy od ostatnich lat XVIII w. aż po lata dziewięćdziesiąte wieku XX.

W sierpniu do księgarń trafi rewelacyjna książka Andre Agassiego pt. „Open. Autobiografia tenisisty”. Jeden z najbardziej podziwianych sportowców w historii – Andre Agassi – od wczesnego dzieciństwa nienawidził tenisa. Z nieustanną presją związaną z uprawianiem tego sportu nie pogodził się nawet wtedy, gdy dotarł na sam szczyt.

Thriller najwyższej próby – z wartką akcją, świetnymi bohaterami i wspaniałą narracją. Taylor Lockwood pracuje jako aplikantka w jednej z najznakomitszych nowojorskich kancelarii prawniczych na Wall Street. Znany adwokat, Mitchell Reece, prosi ją o pomoc w poszukiwaniu ukradzionego dokumentu. Taylor, zafascynowana przystojnym, błyskotliwym mężczyzną i zaintrygowana sprawą, przyjmuje jego propozycję.

Najgorszy koszmar każdego gliniarza – gdy na linii strzału znajdzie się jego dziecko. O masakrach uczniów w Virginia Tech i Columbine słyszał cały świat. Ale co zdarzyło się w Liceum Świętego Patryka? Nie minęła godzina od powrotu detektywa Jacoba Strikera z sześciomiesięcznego urlopu, a już jego pierwszy dzień w pracy zdążył zmienić się w koszmar. Przyjeżdża do liceum swojej córki i zaledwie pięć minut później jest świadkiem masakry.

Po mistrzowsku prowadzona fabuła, doskonały warsztat pisarski, a do tego prawdziwie przerażająca historia… Do Patricka Kenzie i Angeli Gennaro zwróciła się znana bostońska doktor psychiatrii. Kobieta niebezpodstawnie obawia się o swoje życie. Czy grozi jej zemsta mafii? A może próbuje ją zastraszyć niepoczytalny pacjent? Sprawa przybiera nieoczekiwany obrót, gdy w mieście dochodzi do serii makabrycznych zbrodni – ktoś krzyżuje ofiary.

Porucznik Eve Dallas musi ustalić, dlaczego ci, którzy uprzyjemniali życie sławnym i bogatym, stali się ich ofiarami. Kierowcę firmy wynajmującej wytworne limuzyny znaleziono martwego – zginął od strzału z kuszy. Samochód zarezerwował dyrektor wydziału zabezpieczeń w renomowanej firmie, którego danymi posłużył się zabójca.

Lekturowe wydanie najbardziej znanej i niezwykle popularnej powieści autora „Bitwy o Monte Cassino” – autobiograficznego „Ziela na kraterze”. „Ziele na kraterze” zajmuje szczególne miejsce wśród książek Wańkowicza, nie tylko ze względu na zawarty w niej zapis osobistej tragedii pisarza, który stracił w Powstaniu Warszawskim ukochaną córkę Krystynę. Ta książka ma dużo głębsze przesłanie – jest afirmacją życia, rodziny i miłości.

Najnowsza książka z serii „Biblioteczka Poradnika Domowego”. Nie każdy ma czas i ochotę siedzieć długo w kuchni i przygotowywać wymyślne dania na ciepło, zwłaszcza że zbliża się lato i upały mogą skutecznie zniechęcić do włączania kuchenki. Dla tych więc, którzy mimo wszystko nie chcą zrezygnować z potraw własnej roboty, podajemy ponad 160 przepisów na smakowite sałatki, kanapki, sandwicze, tartinki, tosty i grzanki, pasty, kremy, masła smakowe oraz słodkości, niektóre niezwykle ozdobne, podawane do win, inne doskonałe na drugie śniadanie.

Nie miał domu, był całkiem sam. Nikt nie wie, dlaczego musiał umrzeć w taki sposób… Pewnej burzowej nocy, na jednym z krakowskich osiedli, od silnego uderzenia w głowę ginie mężczyzna. Nie ma przy sobie dokumentów, ale wszystko wskazuje na to, że był ubogim i bezdomnym alkoholikiem.

Skrajność charakterów, zaskakujące wydarzenia, oczarowania i frustracje – to wątki pełnej humoru i trafnych obserwacji społecznych powieści o odkrywaniu samego siebie, o niebezpieczeństwie utknięcia wśród szablonów i komunałów, o odwadze przełamywania tabu i eksponowania odmienności.