Nowości czytelnicze

Zbigniew Wodecki – mistrz autoironii – z wielkim dystansem prezentuje swoje życie. Dzieciństwo, gdy chciał być Robin Hoodem, lata mordęgi na skrzypcach, bo nie chciały same grać, bandę, z którą rozrabiał, liceum muzyczne, z którego został wyrzucony, wreszcie szybkie wchodzenie, przez znaczące estrady Europy, w dorosłość.
Zbiór najlepszych reportaży słynnej rosyjskiej dziennikarki opublikowanych w dzienniku „Nowaja Gazieta” w latach 1999–2006. „Tylko prawda” przedstawia szeroki wachlarz reportaży Anny Politkowskiej – wojny czeczeńskie, wewnętrzne wydarzenia w Rosji, wzięcie zakładników w moskiewskim teatrze (Politkowska brała udział w negocjacjach z terrorystami), rajd na szkołę w Biesłanie oraz rozważania o politykach, oligarchach i zwykłych Rosjanach.
Historia Stanów Zjednoczonych przedstawiona przez pryzmat dowcipnych wypowiedzi, zdarzeń i anegdot. Humor to ważne narzędzie polityczne, ułatwia zdobycie i utrzymanie władzy, a często reelekcję. To potężna broń, jeśli tylko polityk wie, jak się nią posługiwać, a szczególną popularnością zawsze cieszą się zwłaszcza ci politycy, których stać na autoironię.
Eksperci MAK byli o krok od zrozumienia tego, co stało się w ostatnich sekundach lotu Tu-154M o numerze bocznym 101. Zmyliły ich jednak manewry pilota. Rosjanie nie zrozumieli, co robił Arkadiusz Protasiuk, i to raczej nie dlatego, że nie chcieli. Po prostu nie przyszło im do głowy, że w taki sposób można latać tym samolotem.
Fatum to zbiór dziesięciu gdańskich pereł kryminalnych. Najczarniejsze z czarnych, humor, makabra, groteska prosto z barokowej „Wenecji Północy”. W rolach głównych ludzkie namiętności oraz plejada odszczepieńców i zwyrodnialców. Szaleństwo, zbrodnia w afekcie, morderca o skłonnościach poetyckich. Dwór Artusa i podłe spelunki. Port i Wyspa Spichrzów. Zamtuzy i kościoły. Rajcy, kupcy, marynarze, złotnicy i wampiry. Ktoś nastaje na życie Heweliusza? Ktoś sprzedaje podejrzane pomarańcze? A wszystkich łączy niezwykłe miejsce.
Na Facebooku została uruchomiona kolejna akcja autorstwa Wydawnictwa TELBIT, której celem jest promowanie czytelnictwa w Polsce. Nosi wdzięczną nazwę – Można żyć bez książek, ale co to za życie?Chcemy pokazać, jak wiele można stracić nie czytając. Czytelnikom, autorom, dziennikarzom, politykom i pracownikom wydawnictw książkowych, zostanie zadane jedno krótkie pytanie: co zmieniłoby się w waszym życiu, gdybyście nie czytali książek?
Tę książkę można z powodzeniem przeczytać w jeden dzień, bo też wciągnięcie się w barwny świat wyspy Nantucket i książki Nancy Thayer zajmuje jakieś… trzy strony. Potem nie ma już wyboru ani odwrotu. Trzeba już tylko dać się porwać magii całej opowieści, pięknej historii o przyjaźni, miłości, wierze i o tym, że w życiu na mało rzeczy jest już za późno.
Wiatr niesie śmierć. Tajemnicza zaraza dziesiątkuje ludność, osłabiając targane wewnętrznymi konfliktami księstwo Kałakowa. Nawet wznoszące się pośród wzburzonych mórz niedostępne mury nie chronią przed wszystkim, a fanatyczni Maharrahtczycy tylko czekają na okazję, by przejąć władzę. Atak żywiołaka na zmierzający do wyspy powietrzny statek zaprzepaścił szansę na pokój. Śmierć podróżującego nim Wielkiego Księcia pogorszyła i tak złą sytuację archipelagu.
Robert Harlan ma trzy miłości swojego życia: wspaniałą żonę Allyson, ukochaną córkę Carson i pisanie. Na co dzień pracuje, jako przedstawiciel handlowy małej stacji radiowej, żywiąc nadzieję, że któregoś dnia będzie mógł poświęcić się całkowicie pisarstwu. Gdy niespodziewanie zostaje pozbawiony pracy, Allyson zachęca go do realizacji swojego marzenia bycia pisarzem. Po kilku miesiącach intensywnej pracy kończy książkę pod tytułem „Doskonały dzień”, której kanwą stał się spędzony wspólnie czas przez żonę i jej umierającego na raka ojca, na krótko przed jego śmiercią.
Seria „Świadkowie – zapomniane głosy” przedstawia obraz drugiej wojny światowej zbudowany z relacji ludzi, którzy doświadczyli opisywanych wypadków. Obraz często subiektywny, niekiedy sprzeczny z ustaleniami historyków, często będący bardziej wyrazem stanu ducha opowiadającego, niż próbą ustalenia faktycznego przebiegu zdarzeń. Ale właśnie dlatego niezwykle osobisty.
Nareszcie w Polsce autobiografia Andre Agassiego „Open”. Od środy w sprzedaży autobiografia legendy tenisa – Andre Agassiego. To bardzo szczere i osobiste wyznanie gwiazdy sportu, który opisał swe życie zaraz po zakończeniu kariery. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bukowy Las.
Był wieczór, przejechałam bocznymi ulicami miasteczka. Wokół domu ani na podwórzu przed stajnią nie było nikogo. Położyłam rower na ziemi. Przedostałam się przez ogrodzenie. Próbowałam przejść jak najszybciej (ale nie biegnąc) przez pole, na którym konie skubały niedawno wyrosłą trawę. Zanurkowałam pod konarami wielkiego drzewa i brnęłam dalej, wciąż schylając się i potykając, czasem zaś dostając cios w twarz kiściami kwiatów, aż dotarłam do pnia i mogłam uczynić to, po co tu przyszłam.
Nie bardzo wiem, do jakiego gatunku pretenduje ta książka. Czy jest to może powieść science-fiction, fantasy, czy też jednak przygodowa z elementami nadprzyrodzonymi? Czy może jednak patrzymy znowu na przygodową książkę z religijnym tłem? Jest dziwnie. I jest za dużo. Absolutnie wszystkiego. Można się zmęczyć. Nietrudno jest się nie zmęczyć.
W tym niezwykłym przedsiębiorstwie pracuje Paul Carpenter – bohater książek autorstwa Tom Holta, który właśnie powraca na półki księgarń w powieści Ziemia, powietrze, ogień i... budyń. Sprawdźcie, czy nadajecie się do pracy w firmie J.W. Wells;) Świetna zabawa gwarantowana!
Przed piętnastoma laty Susan Morrow odeszła od pierwszego męża, Edwarda Sheffielda. Pewnego dnia, całkiem znienacka, odbiera w domu - w którym mieszka z drugim mężem i dziećmi - przesyłkę zawierającą manuskrypt pierwszej powieści Edwarda. W liście Edward prosi ją, żeby przeczytała powieść, gdyż zawsze była, jak powiada, jego najlepszym krytykiem. Susan rozpoczyna lekturę. Pochłania ją fikcyjne życie bohatera powieści: profesora matematyki Tony'ego Hastingsa, który odwozi rodzinę do letniego domu w Maine.
Science-fiction rozgrywająca się w epoce wiktoriańskiej – to brzmi nienajgorzej. I rzeczywiście Dziewczyna Płaszczka jest całkiem przyswajalną książką, choć - niestety, niestety – humorystyczną.
Miłośnicy zagadek kryminalnych zrobiliby wszystko, by wstąpić do Towarzystwa Vidocqu’a – sekretnej amerykańskiej organizacji, która zajmuje się wyjaśnianiem potwornych zbrodni i polowaniem na groźnych morderców. Na comiesięcznych obiadach organizowanych w eleganckiej, wiktoriańskiej posiadłości najlepsi na świecie detektywi, kryminolodzy, patolodzy i specjaliści medycyny sądowej przeglądają akta wyjątkowo zawiłych zbrodni i prowadzą pasjonujące śledztwa, starając się dopaść przestępców.
Już 21 września nakładem wydawnictwa Insignis ukaże się głośnia w Anglii książka Denisa Avey'a i dziennikarza BBC Roba Broomby'ego "Człowiek, który wkradł sie do Auschwitz". To historia brytyjskiego żołnierza, który z własnej woli przedostał się do obozu Auschwitz III-Monowitz.
Popłakałam się gdzieś na trzydziestej stronie, wywołując nie lada sensację w autobusie, w którym jechałam. Ale przecież nie mogłam przestać! Mówi się trudno. Tak wciągające, tak angażujące uwagę i emocje książki po prostu trzeba czytać od razu i wszędzie. Niech ludzie sobie myślą co chcą. Ciekawe czy im udałoby się utrzymać powagę.
Z okazji premiery książki „Siedem szklanek”, wraz z wydawnictwem Prószyński, przygotowaliśmy dla was konkursowe pytanie. Autorzy co dziesiątej poprawnej odpowiedzi zostaną nagrodzeni właśnie książką Magdaleny Zych.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności