
Z wielką radością informujemy, że pierwszy tom Dziennika Sławomira Mrożka nominowany jest do Nagrody Literackiej Nike 2011. O nominacji donosi dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”. Adam Poprawa w tekście Mrożek jest gdzie indziej o Dzienniku pisze tak:

Czy to prawda, że stary prezydent powołał armię zombi, żeby stawić czoło armii amerykańskiej? W wierzeniach Haitańczyków kraj bez kapelusza jest miejscem, w które odchodzą dusze zmarłych. Powieść Dany’ego Laferrière’a to literacka podróż po Haiti – tym rzeczywistym i tym wyobrażonym. Narrator, pisarz, który powraca do kraju po dwudziestu latach emigracji, musi na nowo odnaleźć się w niegdyś dobrze sobie znanym świecie.

Książka „Co to, to nie. Myślennik Haliny Bortnowskiej”, która ukazuje się w piątek 23 września, to wybór tekstów Bortnowskiej przede wszystkim z „Gazety Wyborczej”, uzupełniony o niepublikowane dotąd materiały i wywiady z autorką. Halina Bortnowska jest znaną publicystką, teologiem i filozofem. Pisała m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. Jest animatorką przedsięwzięć społecznych i uczestniczką ruchu ekumenicznego. Od 2007 r. przewodniczy Radzie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

19 października w księgarniach pojawi się niezwykła biografia Liz Taylor i Richarda Burtona pt. „Romans Stulecia”. Na jej podstawie ma powstać film w reżyserii Martina Scorsese, w którym w role kochanków wcielą się Natalie Portman i Gerard Butler. Wydana przez Wydawnictwo Wojciech Marzec książka autorstwa Sama Kashnera i Nancy Schoenberger powstała na podstawie niepublikowanych dotąd listów miłosnych gwiazdorskiej pary, których fragmenty znalazły się w treści wraz z wybranymi wierszami Richarda Burtona.

23 września, nakładem Oficynki, do księgarń trafił kryminał „Strzeż się psa” Izabeli Szolc, autorki znanej czytelnikom między innymi dzięki książkom „Ciotka małych dziewczynek”, „Hebanowy świat”, „Naga” czy serii o komisarz Annie Hwierut. Izabela Szolc jest także ambasadorką wegetarianizmu w Polsce z ramienia Fundacji Pro-zwierzęcej Viva! i felietonistką „Vege”, uwielbia psy i koty. Najnowsza powieść tej autorki zabierze czytelników w kryminalną przygodę z psem o szlachetnym rodowodzie detektywistycznym w roli głównej.

Bezwarunkowo angażująca, emocjonalnie trudna, ale absolutnie warta przeczytania książka. Opowieść naocznego świadka najciemniejszego okresu historii to konieczna pozycja każdego, kto choć trochę interesuje się tą prawdziwą, tą autentyczną historią. Wszystkie podręczniki wydają się być tylko namiastką tego, co wyczytać można w książce Avey’a.

Nowa powieść Macieja Rajka. Pierwsza od czasów Bahdaja powieść o tematyce piłkarskiej. Idealna na zaostrzenie apetytu przed Euro 2012.

Lekkie, romantyczno-przygodowe historie, które łączy wspólny temat lub miejsce akcji – Mira proponuje czytelnikom nową serię wydawniczą, Opowieści z Pasją. Cykl otwiera wzruszająca i pełna ciepła powieść „Lawendowe pola” Jennifer Greene. Książka pojawiła się w księgarniach 30 września nakładem wydawcy książek Mira.

Lekkie, romantyczno-przygodowe historie, połączone wspólnym tematem lub miejscem akcji – Mira proponuje czytelnikom nową serię wydawniczą, Opowieści z Pasją. Jedną z pierwszych nowości w tej serii jest książka „Co się zdarzyło w Wenecji?”, która pojawiła się w księgarniach 30 września. Romantyczne pejzaże, przytulne trattorie, weneckie pałace, zabytki i gondole - w takich okolicznościach rozgrywają się trzy historie, pełne namiętności, niewyjaśnionych zdarzeń z przeszłości i cudownych przeżyć. Każdą z bohaterek opowieści z książki „Co się zdarzyło w Wenecji?” los zaprowadził do Wenecji...

Najnowsza historia Polski została opisana już w wielu syntezach. Po co więc powstała kolejna książka? Odpowiedzią na to jest niezwykle zróżnicowana zawartość „Polski od roku 1944”. Składa się na nią bogata kartografia (mapy i wykresy), wielka liczba unikalnych zdjęć oraz źródeł historycznych. Wszystko to zostało uzupełnione przystępnie napisanym komentarzem.

Kolejna już część australijskiej opowieści o inwazji na kraj i walce grupy bohaterów o wolność. Teraz, kiedy wiadomo już czego dokładnie można po książce oczekiwać, można tę powieść kupić w zasadzie w ciemno. To solidna opowieść dla młodzieży, taka jednak, w której i dorosły czytelnik znajdzie coś dla siebie. Miło spędzone kilka godzin czytania i całkiem duża chęć na więcej.

Zbiór najlepszych reportaży słynnej rosyjskiej dziennikarki opublikowanych w dzienniku „Nowaja Gazieta” w latach 1999–2006. „Tylko prawda” przedstawia szeroki wachlarz reportaży Anny Politkowskiej – wojny czeczeńskie, wewnętrzne wydarzenia w Rosji, wzięcie zakładników w moskiewskim teatrze (Politkowska brała udział w negocjacjach z terrorystami), rajd na szkołę w Biesłanie oraz rozważania o politykach, oligarchach i zwykłych Rosjanach.

Trwają poszukiwania zaginionego skarbu Napoleona. Spisek zawiązany w celu przejęcia niewyobrażalnego światowego bogactwa zaczyna przybierać niepokojące rozmiary. Tylko Cotton Malone może powstrzymać tę niebezpieczną grę. Były agent Departamentu Sprawiedliwości ma jednak dużo do stracenia. Czy jest gotów postawić wszystko na jedną kartę?

Historia wielkiej wojny w 220 krótkich rozdziałach! Spośród dwadzieściorga bohaterów tej książki dwie osoby zginą, dwóm przypadnie los jeńców wojennych, dwie zyskają sławę bohaterów, a dwie zostaną kalekami. Wiele z nich cieszy wybuch wojny, ale nauczą się jej nienawidzić; kilkoro nienawidzi jej już od pierwszego dnia; jedna osoba kocha tę wojnę od samego początku aż do końca. Jedna z nich popadnie w szaleństwo i znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym, inna nigdy nie usłyszy huku wystrzału.
(fragment książki)

Fragmenty dziennika jednej z najwybitniejszych poetek polskich obejmujące lata 2008-2010, ale opowiadające o jej całym powojennym życiu. Julia Hartwig sięga pamięcią wstecz aż po drugą połowę lat 40. i swój ówczesny pobyt w Paryżu na stypendium rządu francuskiego. Wspomina koncerty młodego Jehudy Menuhina i wschodzącej gwiazdy Juliette Greco, spektakle w Comédie Française, a także zadymione knajpki Dzielnicy Łacińskiej, w których można było spotkać Sartre’a czy Tzarę.

Z radością ogłaszamy, że pierwsza książka z serii Uniwersum Metro 2033 pt. Piter trafi do księgarń 9 listopada. Wszystkich fanów twórczości Dmitrija Glukhovsky’ego oraz nowych czytelników zainteresowanych „życiem po końcu świata” zapraszamy na stronę projektu Uniwersum Metro 2033, gdzie w najbliższy poniedziałek, 3 października, ukaże się pierwszy fragment Pitera zarówno w wersji tekstowej, jak i audio – czyta Krzysztof Gosztyła.

Przyszedł czas na kolejny, wyrafinowany thriller Zorana Drvenkara, bestsellerowego autora, którego pierwsza wydana w Polsce książka, “Sorry” została przyjęta z dużym entuzjazmem. “TY” jest powieścią o ojcach, synach i córkach, o przyjaźni i o mrocznej tęsknocie za chaosem i okrucieństwem. Premiera już 3 października.

Najnowsza powieść Stephena Kinga „Dallas ’63”, która trafi do polskich czytelników w dniu światowej premiery 8 listopada 2011, odwołuje się do klasycznego motywu literatury fantastycznej, czyli podróży w czasie. Korzystając z tajemniczego portalu, główny bohater opowieści cofa się do 1958 roku i podejmuje próbę powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Po wielkim sukcesie wydawniczym książek AFERY I SKANDALE II RP, ŻYCIE PRYWATNE ELIT ARTYSTYCZNYCH II RP i ŻYCIE PRYWATNE ELIT II RP, Wydawnictwo Bellona zaprasza do lektury kolejnej książki Sławomira Kopra, poświęconej latom II RZECZYPOSPOLITEJ.

Opowieść o dzieciakach dorastających w PRL-u końca lat sześćdziesiątych, które jak najszybciej chciały zostać nastolatkami. Ale świat wcale nie stawał się przez to prostszy, a „kosmos”, w którym żyły – bardziej zrozumiały. Historia zamyka się w jednym roku kalendarzowym – 1969, w którym Amerykanie polecieli na Księżyc, żeby zrobić tam pierwszy krok. To opowieść o miasteczku i jego mieszkańcach – Rysiu, który „pokazywał”, jego siostrze Renacie, która chciała wyjść za Włocha, o Julce, której wujek wpychał język w usta, i Pawle, który wierzył, że stanie się normalny, gdy potrąci go samochód…