
Kadyks w czasie wojen napoleońskich. W różnych miejscach miasta znajdowane są zwłoki młodych kobiet, zakatowanych kańczugiem. W każdym z tych miejsc, wcześniej czy później, spada francuska bomba. Wyznacza to złowrogi schemat, nakładający się na mapę miasta, swego rodzaju skomplikowaną szachownicę, na której ręka tajemniczego gracza przestawia figury, splatając losy bohaterów powieści: cynicznego policjanta, dziedziczki firmy handlowej, kapitana korsarzy, szpiega, partyzanta z nadmorskich salin i ekscentrycznego francuskiego artylerzysty.

A: Co się kryje pod słowem kochali?
K: Bardzo dużo. Myślą o sobie, dbają o siebie, kupują sobie różne miłe rzeczy, robią sobie przyjemności, głaszczą się, czasami uprawiają seks, przytulają się, myślą o tym, jakie kafelki wybiorę do łazienki (…) sprawia im przyjemność pożycie seksualne i nie mówią już JA, tylko MY.

Gail i Perry, para zakochanych idealistów, postanawia zafundować sobie wakacje życia w ekskluzywnym ośrodku wakacyjnym ma Karaibach: plaża, tenis… Ale pobyt w raju wkrótce przerywa pojawienie się pewnego Rosjanina, specjalisty od prania brudnych pieniędzy, który prosi ich o pomoc w ucieczce do Anglii. W zamian za bezkarność Dima gotów jest i wydać swoich dawnych, knajackich kampanów, i ujawnić korupcję w świecie tak zwanej uczciwej finansjery i polityki.

Z zapartym tchem w każdy wtorkowy wieczór śledzicie kulinarne i miłosne perypetie Anki i Jerzego? Chcecie poznać sprawdzony „Przepis na życie” i nauczyć się gotować jak bohaterowie serialu TVN?
Nic prostszego! Już 23 listopada do prawdziwych (i serialowych) księgarń trafi książka kucharska mistrza Jerzego Knappe. Zapraszam do stołu to zbiór ponad siedemdziesięciu oryginalnych przepisów
kulinarnych.

To bez wątpienia dobry materiał na film, który ma zresztą wkrótce podobno powstać. Nie obejdzie się jednak bez kilku, typowo hollywoodzkich środków upiększających, bo też sama książka – choć merytorycznie ciekawa – jest dla komputerowego laika trochę zbyt zagmatwana i niejasna. A jak świat stary, fragmenty, których w książce nie rozumiemy, są jednocześnie fragmentami męczącymi. A to w stronę książki już bardzo poważny zarzut.

Juz 10 listopada w księgarniach ukaże się książka Niezłomny Laury Hillenbrand. Jest to prawdziwa historia czlowieka, który nigdy się nie poddał. To wielki bestseller w Stanach Zjednoczonych, książka, która od roku nie schodzi z pierwszej dzisiątki największych hitów na Amazonie. Gdziekolwiek spojrzał, widział tylko wodę. Wokoło sunęły leniwe rekiny, ocierając się grzbietami o tratwę. Czekały.

Niki i Alex od dwóch lat są szczęśliwą, zakochaną w sobie parą. Ona rozpoczyna studia na wydziale humanistycznym, on, starszy od niej o siedemnaście lat, pracuje w agencji reklamowej i jest spełnionym człowiekiem sukcesu. Pewnego dnia Alex zabiera swoją ukochaną na weekend do Nowego Jorku, podczas którego jedną z atrakcji ma być wieczorny lot helikopterem i lądowanie na dachu Empire State Building.

Autorka, dziennikarka Katarzyna Kaczorowska, przedstawia kulisy wydarzeń, które rozegrały się we Wrocławiu jesienią 1981 roku - 3 grudnia 1981 roku działacze związkowi podjęli z konta NSZZ "Solidarność" regionu Dolny Śląsk 80 mln złotych i ukryli w bezpiecznym miejscu, u metropolity wrocławskiego. Ujawnia okoliczności uratowania przez dolnośląską Solidarność własności swoich członków, zabezpieczenia jej tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego przed bezprawnym zablokowaniem.

„Dallas ‘63” odwołuje się do klasycznego motywu literatury fantastycznej, czyli podróży w czasie. Korzystając z tajemniczego portalu, główny bohater opowieści cofa się do 1958 roku i podejmuje próbę powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Ten prosty pomysł w rękach Kinga staje się pretekstem do odmalowania na blisko 900 stronach klimatu Stanów Zjednoczonych lat 60., reinterpretacji mitu o śmierci amerykańskiego prezydenta oraz stworzenia alternatywnej wersji historii.

Iwan otworzył torbę, wsunął rękę do środka. Namacał foliowy woreczek z karbidem, wyciągnął go. Ciężki, trudno go utrzymać jedną ręką. Na trzy godziny pracy karbidówki potrzeba mniej więcej trzysta–czterysta gramów. Plus ZN na kilka dni – ogółem ma ze sobą siedem kilo karbidu. Ciężka rzecz. Zwykle używał karbidówki jako podstawowego źródła światła, ale tym razem miał zamiar zaoszczędzić, obejść się przy pomocy diody – baterie można kupić, można też znaleźć je na powierzchni. Koniec końców, robią je nawet na Technolożce – chociaż marne.

Gdyż nieszczęście świata w tym, że chory jest Bóg jego, stąd i świat choruje. W gorączce jest Pan i jego dzieło gorączkuje. Umiera Bóg i stworzony przez niego świat umiera. Lecz nie jest jeszcze za późno… Zawodowy tłumacz otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy, która w XVI wieku z polecenia franciszkanina Diega de Landy wyruszyła po święte księgi Majów. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji księgą, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy. Duszna atmosfera tropikalnej selwy zadomawia się w arbackich zaułkach…

Dawno już nie spotkałam na swojej drodze książki przepełnionej takim optymizmem, ciepłem i humorem. Te wszystkie emocje są dodatkowo mocne zważywszy na fakt, że przedstawiona historia jest w pełni prawdziwa. Relacja wspinaczki na Aconcaguę to wspaniała historia ludzkiej wytrzymałości, świadectwo wielkiej przyjaźni i wiary w drugiego człowieka. Wspaniała, obowiązkowa lektura!

Z okazji wydania fantastycznej, ciepłej książki „O dwóch takich… Teraz Andy”, wraz z wydawnictwem Demart przygotowaliśmy dla was konkurs i konkursowe pytanie. Autorzy co dziesiątej poprawnej odpowiedzi zostaną nagrodzeni właśnie książką Katarzyny Pinkosz i Łukasza Żelechowskiego.

„Dzieci Cienie” to kolejna seria książek dla nastolatków, która święci już jakiś czas swoje tryumfy na świecie. Całym sercem podpisuję się pod decyzją wydawnictwa, aby jej dwie pierwsze części wydać razem, w jednej powieści. Bez tego bylibyśmy wystawieni na trochę rozwleczony, zbyt monotonny początek. Tak jest przyjemnie i ciekawie, chociaż pewnie bardziej jeśli czytelnik nie ma jeszcze dowodu osobistego.

Bestsellerowe wydanie książki Assassin's Creed Bractwo, mimo iż swoją premierę ma 9 listopada znalazło się już na listach polskich bestsellerów. Dzięki wydawnictwu Insignis możemy zapoznać się już dziś z kolejnym fragmentem tego wydania. Zapraszamy do lektury.

Dom Kalifa to pasjonująca, zabawna i mrożąca krew w żyłach opowieść o odwadze, walce z przeciwnościami i drodze do szczęścia. O tym jak bardzo była ona wyboista i ile zajęła czasu opowiada autor książki Tahir Shah, angielski pisarz, podróżnik i filmowiec.

Toskania Toskańczyków i Toskania turystów, względnie tych, którzy chcą się tu osiedlić. Czy są dwie Toskanie?
Jest ich nawet więcej niż dwie. Tak jak są różne oblicza Krakowa, Nowego Jorku czy Paryża. Lavinia [główna bohaterka książki, znana z niechętnego wręcz ksenofobicznego stosunku wobec cudzoziemców – przyp. MB] jest bardzo radykalna gdy mówi o ekspatriantach, którzy zasiedlają „jej” Toskanię: „zostało jeszcze paru Toskańczyków, którzy mocno trzymają się swoich związków z przeszłością.

Napisanie autobiografii wydawało się w tym przypadku nieuniknione. W końcu prezydencja George’a W. Busha przypadła na bardzo trudny okres, zarówno politycznie jak i ekonomicznie, a to już jest porządnym tematem do książki. Wspomnienia byłego już prezydenta prezentują jego wersję wydarzeń. Interesującą. Miejscami bardzo ciekawą. Ale wciąż bardzo jednostronną i miejscami zbyt patetyczną.

Cięta róża, krótka noga, długi słupek, spadający liść – co znaczą te tajemnicze zwroty? Odpowiedzi udzieli Marcin Rosłoń, były piłkarz, od 11 lat dziennikarz sportowy i komentator CANAL+, w pierwszym i jedynym takim słowniku piłkarskiej polszczyzny „Mowa trawa”. Książka pojawiła się na rynku 19 października pod patronatem medialnym CANAL+.

Przemysław Czapliński z charakterystyczną dla siebie dociekliwością i błyskotliwością rozwiązuje zagadkę współczesnej polskiej kultury. Za zadanie stawia sobie odpowiedź na pytanie, czym jest "nowoczesność". Zaczyna od wyznaczenia etapów, które złożyłyby się na tak nazwany okres w kulturze. Od sporu z sarmatyzmem, otwierającym powszechniejsze mówienie o nowoczesności, przez etap przełomowy: Holocaust, po kryzys nowoczesności, związany z zanikiem myślenia utopijnego.