
Liryczna opowieść o niezniszczalnej przyjaźni, brzemieniu złożonej przysięgi, destrukcyjnej sile niespełnionej miłości. Algieria, lata 30. XX wieku. Ojciec dziesięcioletniego Junusa, zrujnowany rolnik, oddaje syna na wychowanie bratu, aptekarzowi w Oranie. W wyniku zawirowań historycznych chłopiec wraz z przybraną rodziną ląduje w Río Salado, niewielkim miasteczku słynącym z winnic. Tam zawiera przyjaźń z trzema chłopcami różnych wyznań i narodowości, tam dorasta pośród rówieśników, tam staje się mężczyzną. I tam poznaje miłość swojego życia...

Historia rozpoczyna się w małym miasteczku, a kończy w wielkim mieście. Jest jak rodzinny album z pożółkłymi zdjęciami, na których wrażliwy fotograf uwiecznił pięć wyjątkowych kobiet: prababcię Antonię, jej córkę Julię, wnuczki Basię i Jagodę oraz prawnuczkę Sonię. Wszystkie, połączone więzami krwi niczym łańcuchem splecionych rąk, przekazują sobie to, co w nich najpiękniejsze, ale i to, co głęboko skrywane.

Kościej Nieśmiertelny odgrywa w rosyjskim folklorze tę samą rolę, co diabły i wiedźmy w zachodnioeuropejskiej kulturze: groźnej i złej postaci, negatywnego bohatera niezliczonych opowieści przekazywanych ustnie i pisemnie przez pokolenia. Ale jeszcze nigdy nie oglądaliśmy Kościeja oczami Catherynne Valente, która unowocześnia i przemienia dawną legendę, przenosząc akcję do współczesnych czasów i umieszczając ją na tle najistotniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Rosji.

Stary Ekspres Patagoński opowiada o kolejnej wielkiej wyprawie kolejowej amerykańskiego mistrza podróżopisarstwa - tym razem przez obie Ameryki. Poczynając od metra w Bostonie, Paul Theroux opisuje drogę ze skutego lodem stanu Massachusetts do jałowego płaskowyżu na najdalej na południe wysuniętym krańcu Argentyny. Trasa wiedzie przez malownicze miasta Ameryki Środkowej i starożytne miasto Inków Machu Picchu. Na przemian pocąc się w upale i drżąc z zimna, Theroux opisuje napotykanych ludzi. W Limón los styka go z nudziarzem, panem Thornberrym, w Buenos Aires autor czyta niewidomemu Jorge Luisowi Borgesowi.

Miłość, szczęście i codzienność – hipnotyczna historia o pięknie i kruchości rodzinnych więzów. Mary Beth Latham jest żoną lekarza i matką trójki dzieci: siedemnastoletniej Ruby i nieco młodszych bliźniaków – Maxa i Alexa. Chociaż spełnia się zawodowo, prowadząc niewielką firmę zajmującą się projektowaniem ogrodów, jej życie kręci się przede wszystkim wokół dzieci – ich sukcesów, porażek, zawodów miłosnych, szkolnych osiągnięć, lekcji muzyki, treningów piłki nożnej. W domu Lathamów niemal zawsze są goście – koledzy chłopców, przyjaciółki Ruby, najczęściej jednak odwiedza ich Kiernan, chłopak Ruby zakochany w niej do szaleństwa.

Twierdza Magów to znakomita trylogia fantasy Marii V. Snyder. Dziś premiera pierwszego tomu zatytułowanego „Siła trucizny”, wielowątkowej powieści o Yelenie obdarzonej potężną magiczną mocą. Akcja pierwszej powieści Marii V. Snyder rozgrywa się w Iksji – kraju, w którym przed laty władzę z rąk króla i grupy potężnych magów siłą przejęło wojsko, na czele którego stoi bezwzględny komendant. W wyniku krwawego przewrotu zginął król, a uprzywilejowana dotąd kasta magów została skazana na zagładę. Nieliczni, którzy przeżyli, muszą ukrywać swoje magiczne umiejętności. Za ich użycie w świetle nowego prawa grozi wyrok śmierci.

Fatalny polski tytuł robi tej książce ogromną krzywdę, mylnie sugerując, że to komediowa opowiastka o wakacjach dziewcząt we Włoszech. Tymczasem Włochy stanowią jedynie cząstkę akcji całej powieści, która sama w sobie jest czymś znacznie więcej. To przepiękna opowieść o dorastaniu, wejściu w dorosłe życie, uczuciach i o miłości – której różne formy definiują przecież wszystko.

Angielski fiszki Business English to wyjątkowy zestaw 600 ponumerowanych kartoników do nauki słownictwa przydatnego w biznesie i w pracy. Aby ułatwić zapamiętanie materiału metodą skojarzeń, kurs podzielono na 13 praktycznych grup tematycznych m.in. prawo, finanse, transport. Dodatkowa grup 20 czystych kartoników pozwala na uzupełnienie zestawu o własne słowa. Specjalny dobór słówek, przykłady użycia w zdaniach i pudełko tworzą unikalny zestaw do skutecznej nauki angielskiego słownictwa biznesowego.

Kolejna z kilkunastu chyba już z wydanych u nas książek Jodie Picoult, doskonale udowadnia, że autorka już dawno wyrobiła sobie sposób na powieść i nie ma zamiaru od niego odchodzić. Ale nawet to, co bardzo dobre, wydane po raz kolejny w niemalże identycznej formule, może męczyć. Tym bardziej, że nagromadzenie nieszczęść serwowanych w tej najnowszej stanowi chyba kumulację wszystkich poprzednich.

Nie ma co ukrywać. To romans, tylko w troszkę lepszej oprawie. Nie ma tutaj tandety, nie ma kiczu. Ale górnolotnych zwrotów i ton schematycznych uproszczeń na pewno nie zabraknie. Zniosą pewnie tylko kobiety. Mężczyźni, jeśli przeczytali, na pewno się nie przyznają.

Profesor Thomas Lourds, znany czytelnikom z powieści Kod Atlantydy, znawca starożytnych języków i wykładowca lingwistyki na Uniwersytecie Harwardzkim powraca w pełnym przygód, niebezpieczeństw i tajemnic Kodzie Lucyfera! Profesor Thomas Lourds, znany czytelnikom z powieści "Kod Atlantydy", znawca starożytnych języków i wykładowca lingwistyki na Uniwersytecie Harwardzkim, zostaje zaproszony do Stambułu przez przyjaciółkę profesor Olympię Adnan. Ma wygłosić cykl wykładów na tamtejszym uniwersytecie.

Ta głośna książka wielokrotnie nagradzanego już pisarza i eseisty pokazuje dziwaczne działania sowieckiej ekonomii i polityki. Podejmuje też rozważania czy nie było jednak możliwe stworzenie(planowego) raju na Ziemi. Czy komunizm rzeczywiście był przegrany już na starcie? Ubodzy chłopi w kołchozach i wszechpotężni sekretarze partyjni. Dysydenci i karierowicze. Uczeni i politycy. Szoferzy, inżynierowie, tajniacy, prywaciarze i zwykli ludzie.

Charlaine Harris na nowo definiuje i ożywia świat istot nadnaturalnych – w cyklu bestsellerowych powieści o wampirach z Południa, których główną bohaterką jest kelnerka-telepatka Sookie Stackhouse. Dzięki wynalezionej w japońskim laboratorium syntetycznej krwi oraz napojowi z jej ekstraktem o nazwie Tru: Blood, w ciągu zaledwie jednej nocy wampiry z legendarnych potworów przeistoczyły się w przykładnych obywateli. I chociaż ludzie nie figurują już w ich jadłospisie, społeczeństwo niepokoi się, co stanie się, gdy wampiry opuszczą mroczne kryjówki.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie słowa do Was najbardziej pasują? Może niebo? Albo łąka? A może Idaho? Do Bena najbardziej pasuje słowo „muzyka”. Ben ucieka w świat dźwięków. Kiedy słucha muzyki, staje się rytmem i melodią, drżeniem, które wychodzi ze strun gitary. Przy piosenkach George’a Harrisona staje się jego głosem. Każdego ranka budzi go jakaś melodia, od której nie potrafi się uwolnić. Prześladuje go w jego umyśle. Ben całym sobą kocha muzykę Beatlesów. Zna na pamięć każdy jej akord, każdą solówkę, potrafi je niemal jak wirtuoz zagrać na ukochanej gitarze. Muzyka jest jego namiętnością. W niej znajduje ukojenie. Po śmierci dziadka świat muzyki staje się jego azylem. W muzycznych peregrynacjach towarzyszy Benowi jego jedyny przyjaciel, Tom.

Charles Stross, laureat i kilkukrotny finalista nagrody HUGO, jest jednym z najwybitniejszych pisarzy ostatnich lat. Stan wstrzymania to historia tocząca się w bliskiej przyszłości, poruszająca problemy bezpieczeństwa danych w sieci internetowej, wirtualne ekonomie, hackerów i realną kradzież. Daje fascynujący wgląd w przyszłość bezpieczeństwa informacji w świecie, gdzie wszystko jest podłączone do sieci.

Kontynuując serię książkowych spotkań z czytelnikiem w gabinecie psychologa terapeuty, Ewa Woydyłło podejmuje temat depresji. Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych.

1 marca 2012 odbędzie się polska i światowa premiera krytycznej biografii Władimira Putina autorstwa Mashy Gessen „Putin. Człowiek bez twarzy”, wyd. Prószyński i S-ka (The Man Without a Face - The Unlikely Rise of Vladimir Putin) opisującej zaskakującą karierę Putina jako pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB, który został prezydentem Rosji i zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i jego własnych obywateli. „Putin – człowiek bez twarzy” to najodważniejsza i najbardziej aktualna książka o Putinie – ukazuje się w przeddzień wyborów prezydenckich w Rosji.

Na dniach nakładem wydawnictwa BELLONA ukaże się wyjątkowa książka – Brzydula autorstwa Constance Briscoe. Są to wspomnienia autorki ukazujące świat dziecka, które dojrzało przedwcześnie. Powodem tego była codzienna walka o przetrwanie w najbardziej nieprzyjaznym dla dziewczynki środowisku – w jej własnym domu. Nieustannie poniżana i dręczona staje się w oczach czytelnika postacią bez mała heroiczną, siła jej woli przeciwstawia się bowiem niesprawiedliwości z mocą znamionującą niepospolity charakter.

Bezwzględna to czwarty tom cyklu Protektorat Parasola (pozostałe trzy to: „Bezduszna”, „Bezzmienna” oraz „Bezgrzeszna”), którego bohaterką jest Alexia Maccon (z domu Tarabotii). Ma ona niebywały talent do popadania w tarapaty, co nie jest najbardziej pożądaną cechą w świecie pełnym wampirów i wilkołaków. Na szczęście jednak wrodzony brak duszy sprawia, że jest ona odporna na działanie nadnaturalnych mocy. Oczywiście, nie chroni jej to przed wszystkimi kłopotami.

Kto kocha mroczne historie, wie jak wielka przyjemnością jest wyszukanie na rynku nowej, nie poznanej jeszcze opowieści. Z okazji premiery książki Dana Wellsa „Nie jestem seryjnym mordercą”, wraz z wydawnictwem Znak zapraszamy was do udziału w konkursie i odpowiedzi na konkursowe pytanie. Autorów najciekawszy odpowiedzi nagrodzimy powieścią „Nie jestem seryjnym mordercą”.