Nowości czytelnicze

„W tym gatunku nie ma nikogo lepszego” taką sentencję możemy dzisiaj znaleźć na większości powieści Tess Gerritsen. Pisarzy jest wielu, trudno więc o rzetelny ranking, fakt jednak pozostaje, że Gerritsen należy dzisiaj do czołówki tych najlepszych z najlepszych. I to całkiem zasłużenie, bo każda jej książka to wydarzenie.
„Minaret“ to przejmujący portret kobiety, która dostaje nową szansę w życiu, a także niepowtarzalne spojrzenie na życie Muzułmanek w Anglii. Napisana z niezwykłą lekkością , przystępnie, a jednocześnie z wielką siłą jest pasjonującą i poruszającą lekturą.
Świat zasługuje na nieufność i na zwątpienie, które można tylko wyszeptać, wymamrotać, wychrypieć – głosem kalekim, słowami, które nie przystają do rzeczy. Bo zwierciadło języka, lustro mowy pękły w odłamków stos.
Poeta grzebie w tej stercie.
Zbigniew Mikołejko
Literatura dziewiętnastowieczna, czyli tak zwana „klasyka” nie ma ostatnio dobrej passy. Niewiele osób z przyjemnością czyta dziś Sienkiewicza, Orzeszkową, Dickensa, Zolę czy Prusa, a krytycy domagają się usunięcia ich powieści z listy lektur. Jednocześnie można w kulturze zaobserwować modę na twórcze przetwarzanie znanych tekstów – czego przykładem jest najnowsza książka Konrada Lewandowskiego „Faraon wampirów” – wciągający thriller polityczny stworzony na motywach powieści Bolesława Prusa.
20 czerwca, w księgarniach pojawił się Sebastian − pierwszy tom nowego cyklu autorstwa Anne Bishop pt. Efemera. Premiera powieści miała miejsce w USA w 2006 roku - sześć lat po ukazaniu się Królowej Ciemności - trzeciej części cyklu Czarne Kamienie. Amerykańskie Zrzeszenie Bibliotekarzy w swoim periodyku „Booklist” podsumowało pierwszy tom Efemery słowami: "Erotyczna, zmysłowa i romantyczna. Niezwykle wciągająca".
Co nowego można jeszcze odkryć w świecie, który już dawno został dokładnie zbadany? Kogo można spotkać na drogach, po których codziennie poruszają się tysiące ludzi? Czym mogą nas zaskoczyć te spotkania albo ci ludzie? No i jak dobrze przygotować się do nich, jeśli wybiera się rower jako środek transportu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Podręczniku przygody rowerowej, który ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Bezdroża.
Powieść Miasteczko Niceville polecają Harlan Coben, Peter Straub, Karin Slaughter, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Elle” i „Booklist”. W Niceville liczba porwań jest o wiele wyższa od przeciętnej. Pewnego wiosennego dnia dziesięcioletni Rainey Teague nie wraca ze szkoły do domu. Śledztwo prowadzi były żołnierz sił specjalnych Nick Kavanaugh, obecnie detektyw wydziału kryminalnego.
Jeszcze przed premierą „500 graczy”, debiutanckiej powieści młodego waszyngtońskiego dziennikarza – Matthew Quirka, recenzenci zgodnie okrzyknęli ją thrillerem na miarę słynnej „Firmy” Johna Grishama. Książka od razu zainteresowała producentów filmowych i obecnie trwają prace nad jej ekranizacją.
Już za tydzień w polskich księgarniach pojawi się kryminał „Krzyk pod wodą” autorstwa duńskiego duetu pisarskiego – małżeństwa Jeanette Øbro Gerlow i Olego Tornbjerga. „Krzyk pod wodą” zdobył pierwsze miejsce w konkursie debiutów wydawnictwa Politiken i trafił w gusta Duńczyków, zbierając entuzjastyczne opinie krytyków i stając się bestsellerem. Kryminał Øbro i Tornbjerga opowiada o kilku intensywnych dniach z życia Katrine Wraa, profilerki kryminalnej, która po praktyce w Anglii wraca do Danii, by tam objąć posadę w wydziale do walki z przestępczością zorganizowaną.
Zwyczajna a jednak bardzo niezwyczajna książka. To opowieść o codziennym, spokojnym życiu i miasteczku pełnym niepowtarzalnych mieszkańców. Książka urzeka swoim klimatem i historiami, które zostają w pamięci jeszcze długo po zakończeniu książki.
Warto zignorować wyjątkowo słabą okładkę i zagłębić się w ciekawą historię. To wciągające fantasy z dobrymi bohaterami i historia, która może urzec. Rewolucji nie ma i nie będzie, ale przyjemności jest sporo, a miejscami nawet bardzo dużo.
Dawno już nie czytałam powieści z równie interesującą bohaterką i równie ciekawą, humorystyczną i angażującą fabułą. Książka Karen Doornebos jest lekka, przyjemna, a co najważniejsze – inna od wszystkich obecnych na rynku powieści. Zadowoli każdego, kto w literaturze szuka mądrej rozrywki.
Oficyna Wydawnicza Impuls po raz kolejna potwierdziła swój prym w dziedzinie publikacji pedagogicznych. Podręczniki z serii Pedagogika Nauce i Praktyce to nowa inicjatywa, której założeniem jest, w przeciwieństwie do zbiorowych podręczników akademickich, przedstawienie dziedziny autorskim piórem najwybitniejszych postaci tego fragmentu humanistyki. Zadaniem postawionym przed projektem było przeciwstawienie się typowemu modelowi podręczników zapoznaj się – zakuj – zapomnij.
Kresy - magiczne słowo dla Polaków, synonim krainy utraconej na zawsze. A dla wielu rodzinnych stron, które na zawsze zapisały się w dziejach i kulturze naszego kraju. Niniejsza książka to nostalgiczna podróż po polskich śladach na Ukrainie. Autor koncentruje się na śladach polskości, pozostałościach naszej kultury, które na zawsze pozostały na wschód od Bugu. Nie unika trudnych tematów, takich jak stosunki polsko-ukraińskie z rzezią wołyńską czy powstaniem Chmielnickiego na czele, ale zachowuje obiektywizm.
Romans historyczny, napisany zgodnie z najlepszymi regułami gatunku. Akcja toczy się na początku XIX w. w środowisku posiadaczy ziemskich w Anglii, łącząc elementy romansowe i sensacyjne. Książka ta stanowi znakomitą lekturę odprężającą. Akcja obfituje w zaskakujące zwroty, a prócz tego mamy doskonałe opisy przyrody, eleganckich wnętrz i przyjęć, w które czytelnik chętnie się zanurza.
Książka przedstawia dzieje polskiego ruchu sportowego w okresie międzywojennym, podkreślając znaczącą rolę środowisk intelektualnych i artystycznych w jego rozwoju. Głównym celem publikacji jest odtworzenie udziału polskich zawodniczek i zawodników w międzynarodowej rywalizacji sportowej w latach 1918-1939, z możliwie dokładnym ukazaniem dramaturgii zawodów oraz klimatu tamtych lat, a także rozwoju i przemian w strukturach organizacyjnych polskiego sportu.
Najnowsze dzieło Krzysztofa Daukszewicza, znanego i cenionego satyryka, z cyklu opowiadań o przywarach rodaków i barwnych postaciach z kręgów dalece plebejskich, jakie Autor napotkał na swej drodze, kontynuacja lubianej książki Meneliki, limeryki, epitafia sponsoruje ruska mafia. Jest to zbiorek anegdot o menelach, "smakoszach win, które nigdy nie zdążą poleżakować" - jak autor ich nazywa żartobliwie. Zabawna, a zarazem skłaniająca do refleksji publikacja.
Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana - jednego z największych współczesnych pisarzy. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.
Sookie Stackhouse doznała w Wojnie z Wróżkami obrażeń zarówno na ciele, jak i na duszy. Odczuwa też straszny gniew, chociaż w powrocie do zdrowia pomaga jej nie tylko fizykoterapeuta JB, lecz także krew Erica i jego miłość. Niestety, to nie koniec wszelkich kłopotów zakochanych, gdyż Ericowi zagraża wysłannik nowego króla, a w Bon Temps pojawia się jego stwórca. W dodatku sytuacja polityczna po Wielkim Objawieniu wilkołaków i zmiennokształtnych nie jest stabilna - Kongres rozważa projekt ustawy, która każe się zmiennokształtnym rejestrować niczym emigrantom lub... wampirom.
Na podstawie zapisków odnalezionych w archiwach petersburskich i nieznanej korespondencji Katarzyny z jej kochankiem. Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii. Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra – następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności