
„Grona gniewu” to nie tylko lekcja historii, przede wszystkim jest to znakomita proza; klasyka w najlepszym gatunku. Rozgrywająca się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku historia amerykańskiej rodziny Joadów, którzy w czasach wielkiego kryzysu decydują się opuścić rodzinną Oklahomę pogrążoną w trudnej sytuacji ekonomicznej i w poszukiwaniu pracy, jak wielu innych mieszkańców południowych stanów Ameryki, migrują do Kalifornii.

Subtelny, a zarazem druzgocący portret niewinnej dziewczynki zdanej na łaskę zdeprawowanego społeczeństwa. Pierwsze polskie wydanie! Rodzice sześcioletniej Maisie rozstali się w nienawiści, a dziewczynka jak zabawka przerzucana jest z rąk samolubnej matki w ramiona próżnego ojca. Dla obojga stała się wyłącznie argumentem w zajadłej walce. Kiedy rodzice dziewczynki powtórnie stają przed ołtarzem z nowymi partnerami, Maisie – samotna, wrażliwa i nad wiek dojrzała – zostaje po raz kolejny wrzucona w zagmatwany świat dorosłych – pozbawiony zasad, pełen intryg i zdrady.

Historia burzliwego związku najsłynniejszej pary aktorskiej minionej epoki. Elizabeth Taylor i Richard Burton poznali się na planie „Kleopatry”. Ją nazywano najpiękniejszą kobietą świata, jego uważano za najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę. Elizabeth kolekcjonowała klejnoty, Richard miał ambicję być aktorem wszech czasów. Wytrzymali ze sobą 10 lat, pędząc na karuzeli kariery.

„Uniesienie”, czwarta i ostatnia powieść z cyklu „Upadli”, to powieść Lauren Kate, na którą czekał świat. Niebo jest ciemne od skrzydeł... Niczym piasek w klepsydrze, Luce i Danielowi ucieka czas. Aby powstrzymać Lucyfera przed wymazaniem przeszłości, muszą odnaleźć miejsce, w którym aniołowie upadli na Ziemię. Za nimi podążają mroczne siły, a Daniel nie wie, czy uda mu się to przetrwać – przeżyć jedynie po to, by znów raz za razem ją tracić.

„Zaginione historie” od dziś w księgarniach! Książka, na którą składają się opowiadania przybliżające nieznane dotąd losy bohaterów, powstała w odpowiedzi na prośby fanów, którzy latami zasypywali autora listami i pytaniami. Z „Zaginionych historii” czytelnicy dowiedzą się między innymi, w jaki sposób Halt stał się członkiem Korpusu, w jakich okolicznościach zginęli rodzice Willa i na czym naprawdę polega praca Alyss, dyplomatki i szpiega Araluenu.

Miłośnicy literatury mogą poczuć się dopieszczeni- wydawnictwo Poligraf wydało najnowszy zbiór opowiadań Jerzego Alta pt.: “Świr i apokalipsa wg kretyna“. Pozycję można już nabyć za pośrednictwem Internetu i nie tylko. Wiosną tego roku nakładem wydawnictwa Poligraf ukazała się nowa książka Jerzego Alta „Świr i apokalipsa wg kretyna“. Jest to zbiór opowiadań o rozterkach współczesnego Don Kichota, który konfrontuje swoje sny i marzenia z rzeczywistością.

26 czerwca, w księgarniach pojawi się „Handlarz śmiercią” – pierwszy tom z serii kryminałów duńskiej autorki Sary Blædel. Prószyński i S-ka uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą twórczości tej autorki. Nazwa strony www.scianazabojstw.pl nawiązuje do metody pracy, jaką stosuje Sara Blædel, zbierając materiały i przygotowując każdą kolejną książkę. Tzw. ściana zabójstw to duża biała tablica, na której Sara Blædel szkicuje rozwój fabuły, co zapewnia jej stymulację wizualną i rozpala kreatywność. To także ważne narzędzie pracy Wydziału Zabójstw Komendy Miejskiej Policji w Kopenhadze.

Wysoko na niebie, na pokładzie „Basiliki”, Shedemei, ostatni żyjący przybysz z Harmonii, i sztuczna inteligencja, Naddusza, pomimo lat obserwacji wciąż nie znaleźli tego, czego szukali. Nie znaleźli Opiekuna Ziemi, który jako jedyny może naprawić uszkodzony program Nadduszy i umożliwić jej powrót na Harmonię.

Z Pratchettem już tak bywa, że albo się go lubi, albo odrzucają nas już same wzmianki o jego książkach. Faktem jest to, że każda powieść pisarza to dziwaczna podróż przez równie dziwaczną wyobraźnię autora. Ale Pratchett może uzależniać. Bo jak już przeczytacie jedną książkę, zapragniecie więcej. Tak samo będzie z powieścią „Niuch”.

Studia, studia i jeszcze raz studia. Dzisiaj wszyscy robią kolejne, podyplomowe, uzupełniające kwalifikacje lub też zupełnie je zmieniające. Sezon rekrutacji jest w pełni, dlatego warto pomyśleć o dobrym źródle, pomagającym wybrać te idealne studia. Pomyślało o nim na pewno wydawnictwo TELBIT, które przygotowało kompleksowy informator o tym co warto a czego nie warto jest studiować. Chcielibyśmy się z wami nim podzielić, dlatego zapraszamy do udziału w konkursie. Autorzy najciekawszych odpowiedzi dostaną od nas właśnie ten informator.

Euro już prawie na finiszu, piłka jednak pozostanie w naszym kraju zawsze gorącym tematem. Przypomnijmy sobie tych, którzy przyczynili się do jej popularności w Polsce. Jedną z największych legend był bez wątpienia Włodzimierz Smolarek, którego życie mogłoby z powodzeniem stanowić podwalinę dobrego filmu.
Z okazji premiery książki „Smolar. Piłkarz z charakterem” chcemy się z wami podzielić opowieścią o życiu mistrza. Wraz z wydawnictwem Erica zapraszamy na konkurs, gdzie nagrodą dla autora co 10 poprawnej odpowiedzi na konkursowe pytania będą właśnie książki Jacka Perzyńskiego.

„W tym gatunku nie ma nikogo lepszego” taką sentencję możemy dzisiaj znaleźć na większości powieści Tess Gerritsen. Pisarzy jest wielu, trudno więc o rzetelny ranking, fakt jednak pozostaje, że Gerritsen należy dzisiaj do czołówki tych najlepszych z najlepszych. I to całkiem zasłużenie, bo każda jej książka to wydarzenie.

„Minaret“ to przejmujący portret kobiety, która dostaje nową szansę w życiu, a także niepowtarzalne spojrzenie na życie Muzułmanek w Anglii. Napisana z niezwykłą lekkością , przystępnie, a jednocześnie z wielką siłą jest pasjonującą i poruszającą lekturą.

Świat zasługuje na nieufność i na zwątpienie, które można tylko wyszeptać, wymamrotać, wychrypieć – głosem kalekim, słowami, które nie przystają do rzeczy. Bo zwierciadło języka, lustro mowy pękły w odłamków stos.
Poeta grzebie w tej stercie.
Zbigniew Mikołejko

Literatura dziewiętnastowieczna, czyli tak zwana „klasyka” nie ma ostatnio dobrej passy. Niewiele osób z przyjemnością czyta dziś Sienkiewicza, Orzeszkową, Dickensa, Zolę czy Prusa, a krytycy domagają się usunięcia ich powieści z listy lektur. Jednocześnie można w kulturze zaobserwować modę na twórcze przetwarzanie znanych tekstów – czego przykładem jest najnowsza książka Konrada Lewandowskiego „Faraon wampirów” – wciągający thriller polityczny stworzony na motywach powieści Bolesława Prusa.

20 czerwca, w księgarniach pojawił się Sebastian − pierwszy tom nowego cyklu autorstwa Anne Bishop pt. Efemera. Premiera powieści miała miejsce w USA w 2006 roku - sześć lat po ukazaniu się Królowej Ciemności - trzeciej części cyklu Czarne Kamienie. Amerykańskie Zrzeszenie Bibliotekarzy w swoim periodyku „Booklist” podsumowało pierwszy tom Efemery słowami: "Erotyczna, zmysłowa i romantyczna. Niezwykle wciągająca".

Co nowego można jeszcze odkryć w świecie, który już dawno został dokładnie zbadany? Kogo można spotkać na drogach, po których codziennie poruszają się tysiące ludzi? Czym mogą nas zaskoczyć te spotkania albo ci ludzie? No i jak dobrze przygotować się do nich, jeśli wybiera się rower jako środek transportu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Podręczniku przygody rowerowej, który ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Bezdroża.

Powieść Miasteczko Niceville polecają Harlan Coben, Peter Straub, Karin Slaughter, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Elle” i „Booklist”. W Niceville liczba porwań jest o wiele wyższa od przeciętnej. Pewnego wiosennego dnia dziesięcioletni Rainey Teague nie wraca ze szkoły do domu. Śledztwo prowadzi były żołnierz sił specjalnych Nick Kavanaugh, obecnie detektyw wydziału kryminalnego.

Jeszcze przed premierą „500 graczy”, debiutanckiej powieści młodego waszyngtońskiego dziennikarza – Matthew Quirka, recenzenci zgodnie okrzyknęli ją thrillerem na miarę słynnej „Firmy” Johna Grishama. Książka od razu zainteresowała producentów filmowych i obecnie trwają prace nad jej ekranizacją.

Już za tydzień w polskich księgarniach pojawi się kryminał „Krzyk pod wodą” autorstwa duńskiego duetu pisarskiego – małżeństwa Jeanette Øbro Gerlow i Olego Tornbjerga. „Krzyk pod wodą” zdobył pierwsze miejsce w konkursie debiutów wydawnictwa Politiken i trafił w gusta Duńczyków, zbierając entuzjastyczne opinie krytyków i stając się bestsellerem. Kryminał Øbro i Tornbjerga opowiada o kilku intensywnych dniach z życia Katrine Wraa, profilerki kryminalnej, która po praktyce w Anglii wraca do Danii, by tam objąć posadę w wydziale do walki z przestępczością zorganizowaną.