
Kontynuacja fascynujących losów bohaterek bestsellerowej powieści „Matki, żony, czarownice”. Pochodzimy ze wspaniałego rodu. Nasze prababki były mądrymi, a niekiedy znanymi i wielkimi kobietami. Miały cudowną moc, która pozwalała im pomagać ludziom. Ta moc wywodzi się z miłości. Dlatego jeśli przydarzy Ci się coś dziwnego lub magicznego, nie obawiaj się, kochanie. To tylko miłość, to część naszego dziedzictwa.

Pełna anegdot, dowcipnie napisana opowieść o świecie artystycznym – od lat siedemdziesiątych do dziś. Kanwą historii są ludzie, zdarzenia, czasem śmieszne, czasem smutne, które przez lata obserwowała autorka. Co się zmieniło, jak odnaleźli się w tym ludzie, jak wyrastały gwiazdy i jak były detronizowane, jak się mają wyobrażenia widzów do realnych postaci, co zabawnego przydarzyło się za kulisami czy z drugiej strony kamery.

Niebawem, bo już 6 września ukaże się nowa powieść Ann Patchett Stan zdumienia.Ann Patchett to jedna z najlepszych współczesnych pisarek, laureatka wielu nagród, w tym Orange Prize i PEN/Faulkner Award. Powieść Stan zdumienia zebrała doskonałe recenzje w zagranicznych mediach i mamy nadziję, że w Polsce będzie podobnie.

Prywatny detektyw Patrick Kenzie chce się za wszelką cenę dowiedzieć, dlaczego jego dawna klientka, Karen Nicholas – atrakcyjna, energiczna i pełna życia kobieta, po pół roku od ich ostatniego spotkania, rzuciła się naga z 26. piętra jednego z bostońskich wieżowców. Wkrótce Kenzie odkrywa, że dziewczynę prześladował stalker, który uparcie uprzykrzając jej życie, doprowadził ją w końcu do desperackiego, ostatniego kroku. Potwór działający metodycznie poza prawem staje się celem detektywa i jego partnerki Angeli Gennaro.

Łamiący tabu kryminał o detektywie-muzułmaninie, który by dojść do prawdy, nie waha się działać poza prawem. Ash Rashid jest byłym detektywem wydziału zabójstw, który nie może znieść myśli o poprowadzeniu następnego śledztwa w sprawie morderstwa. Za rok zakończy służbę w policji na dobre. Taki ma przynajmniej plan, do momentu gdy w domku gościnnym jednego z najbogatszych obywateli w mieście zostaje znalezione ciało jego siostrzenicy.

16 sierpnia, do księgarni trafiła Fałszywa nuta – tom II serii 39 wskazówek, której autorem jest Gordon Korman. 39 wskazówek to seria dziesięciu książek przepełnionych akcją i humorem. Szkic oraz fabuła cyklu zostały nakreślone przez Ricka Riordana, będącego autorem pierwszego tomu. Dołącz do poszukiwań na www.the39clues.pl i zdobywaj cenne nagrody!

Kocham swoje dziecko. Dałabym się za nie bez wahania pokroić. Ale czasem przychodzą takie chwile, że najchętniej uciekłabym przed nim gdzie pieprz rośnie, do czasów, kiedy w życiu nie było żadnych obowiązków. Przynajmniej żadnych, od których zależałoby dobro innego, małego człowieka.

Troje dzieci, Jason, Julia i Rick, rozkochanych w przygodzie. Willa Argo nad urwiskiem, wysoko nad morzem, z tajemniczymi pokojami. Drzwi ukryte za szafą, zamknięte na cztery spusty, niedające się otworzyć. Ale dzieci za wszelką cenę chcą je otworzyć... "Jeśli z czterech jedne otworzysz przypadkiem. Z czterech trzecie wskażą motto. Z czterech dwoje zaprowadzi na śmierć. A jeden z czterech - poprowadzi na dół." - Ulysses Moore.

Południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Lata II wojny światowej. Billy Parham, nastoletni kowboj, trzykrotnie przeprawia się do Meksyku. Za każdym razem cel jest inny: polowanie na wilczycę, pościg za koniokradami, poszukiwanie zaginionego brata. Przeprawa to jednak nie tylko przekroczenie granicy między dwoma krajami. To także duchowa transgresja, wkroczenie w dorosłość, przekroczenie granicy życia i śmierci.

Trzecia część klasycznego cyklu Mervyna Peake'a! Tytus Groan, jeden z najbardziej niezwykłych bohaterów literatury fantastycznej, opuścił zamek Gormenghast. Złamał odwieczne obyczaje swego rodu i wędruje przez świat. Po pokonaniu pustyni i przepłynięciu rzeki Tytus staje u bram miasta. Nie jest to jednak miasto, jakiego czytelnik oczekuje. W przeciwieństwie bowiem do zamczyska Gormenghast, które przypominało średniowieczne budowle, miasto jest jak najbardziej współczesne!

Do książki podeszłam sceptycznie, bo tytuł i okładka przywodzi skojarzenia o kolejnym romansidle. Ale książka Susan Lewis to coś znacznie więcej. To przepiękna opowieść o ludziach – o bólu, cierpieniu, śmierci, miłości i determinacji tak wielkiej, że może przenosić wcale nie przysłowiowe góry. Przeczytałam w jeden dzień, a stron było 680.

Świetnie i przystępnie napisana książka wybitnego erudyty Oliviera de Marliave poświęcona jest kulturowym, medycznym, psychologicznym, religijnym, społecznym i politycznym aspektom zjawiska kastracji w różnych epokach i pod różnymi szerokościami geograficznymi. Z książki dowiemy się o roli społecznej eunuchów w cesarstwie chińskim. Autor rozpoczyna swą opowieść od zaznajomienia czytelników z postacią i biografią ostatniego cesarskiego eunucha, Sun Yaotinga, który zmarł w roku 1996.

Jestem już chyba za stara, albo, wręcz odwrotnie, jeszcze za młoda na czytanie książek, gdzie połowa tekstu to górnolotne zwroty o pożądaniu, seksualnym napięciu i miłości jak z bajek. Jak na kilkaset stron to znacznie tego za dużo. Można przeczytać. Ale tylko jeśli naprawdę nie ma nic innego.

Kryminał z malutkim dodatkiem fantasy. To książka nie tylko dla młodzieży, bo i dorośli docenią jej nieprzewidywalność i mocne pióro. Do czytania wszędzie, gdzie tylko książka powinna nam towarzyszyć.

Lubię Mastertona od dawien dawna, kiedy jeszcze w „Manitou” straszył duchami indiańskich zmarłych, cmentarzami i klimatem, od którego strach było zgasić w pokoju światło. Ten najnowszy Masterton nie straszy już tak bardzo, ale - kto wie – może to ja zrobiłam się starsza i bardziej zblazowana. Ale powieść angażuje: fabułą, bohaterami i końcem – godnym mistrza gatunku.

Jest ok, chociaż trudno jest tutaj mówić o sensacji. Czyta się to dobrze, ale całość ginie w zalewie podobnych książek. Jeśli na nią traficie to dobrze. Jeśli nie, też nie ominie was zbyt wiele. Ot, jedna z wielu powieści fantasy.

Sięgając po książkę Lincolna Childa, pewnie położoną w sekcji kryminałów, lepiej wiedzieć z jakim autorem mamy do czynienia. Wielbiciele kryminałów w stricte sensie tego słowa mogą mieć poczucie niedosytu. To bez wątpienia kryminały, ale też takie sensacyjne, z małą nutką s-f.

Trudno jest tą powieść jednoznacznie zaklasyfikować. Romans? Na pewno w jakimś sensie. Powieść historyczna? Na pewno w sporej mierze, chociaż ta historia przedstawiona jest niezmiernie nietypowo. Na pewno jednak to historia o człowieku, który musi być bardzo samotny. Gdyby była trochę krótsza, na pewno by bardziej zainteresowała. Tak interesuje, ale nie porywa.

W październiku, jednocześnie w 10 krajach, ukaże się w druku niepublikowana dotąd korespondencja Johna Lennona. Wiemy już, jak będzie wyglądała polska okładka książki „John Lennon. Listy” (wyd. Prószyński i S-ka). Autorem zdjęcia wykorzystanego na polskiej okładce jest Iain Macmillan. Ten brytyjski fotograf stworzył chyba najsłynniejsze zdjęcie czwórki z Liverpoolu – to, które znalazło się na okładce albumu „Abbey Road”.

Autor w sensacyjnej powieści opisuje mało znany epizod z okresu Amerykańskiej Rewolucji i wojny zbuntowanych kolonii z brytyjską monarchią. Oto u wybrzeży wschodniego Massachusetts (dzisiejszego stanu Maine) pojawia się brytyjska flotylla, by na półwyspie Majabigwaduce wysadzić na ląd dwa pułki królewskich piechurów. Brytyjczycy (w przeważającej większości Szkoci, gdyż to właśnie w tej części imperium sformowano wzmiankowane oddziały) przybyli do Ameryki, by na obszarze sympatyzującym z koroną utworzyć nową kolonię, wznieść fort, który służył będzie za wypadową bazę do ataków i zająć zatokę Penobscot wykorzystywaną do tej pory jako przystań przez okręty dowodzone przez rebelianckich kaprów.