
Szymon Hołownia jest bystry i zabawny; powiedzmy to od razu: jest oficjalnie najbystrzejszym i najzabawniejszym polskim katolikiem. Można go zobaczyć w telewizji, usłyszeć w radiu i przeczytać którąś z jego ośmiu książek. Alę tę akurat bez jakiejś szczególnej przyjemności.

Obaj, Konrad T. Lewandowski i świętej pamięci Bolesław Prus, mają na swoim koncie bardzo udane książki; niestety „Faraon wampirów” do nich nie należy.

Powtórzę to kolejny raz. Nie ma czegoś takiego jak za dużo dobrych kryminałów. Dlatego z przyjemnością witamy kolejny, jaki właśnie zawitał na nasz rynek. Wraz z wydawnictwem REA zapraszamy was do udziału w konkursie, gdzie nagrodą będzie nowa książka Thomasa Eriksona „Złudzenie”. Dostaną ją autorzy co dziewiątej poprawnej odpowiedzi na konkursowe pytanie.

Oto przeplatające się ze sobą opowieści kobiet – matki, córki i kochanki. Do głosu dochodzą wspomnienia, ożywają stare traumy, lęki, tęsknoty i marzenia. Pamięć czasami zawodzi, bo tak jest łatwiej. Prawda to powieść o wielkiej miłości, od której nie ma ucieczki, o śmierci, o zapomnieniu i o przebaczeniu. Na podstawie książki powstał spektakl w helsińskim teatrze KOM, przygotowywana jest również jej ekranizacja.

Bronisław Malinowski, znany na całym świecie antropolog społeczny i twórca nowoczesnych badań terenowych ale także doskonały pisarz i nauczyciel. Jego najbardziej znana publikacja to "Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji". Książka ukazuje po raz pierwszy Bronisława Malinowskiego jako męża, ojca i przyjaciela. Poznajemy małżeństwo i życie rodzinne wielkiego uczonego. Rzuca ona także światło na stosunki uczonego z kolegami po fachu, studentami i szerokim gronem przyjaciół. Listy zamieszczone w tomie były pisane przez Bronisława Malinowskiego i jego żonę, Elsie Masson od roku 1916, kiedy para się poznała do 1935 - roku jej śmierci.

„Kruchy lód” to relacja z podróży w sam środek piekła. Anna Wojtacha, korespondentka wojenna, pokazuje w szczery i bezkompromisowy sposób realia pracy na froncie, gdzie codziennie ociera się o śmierć. Książkowy debiut dziennikarki prowadzi nas na zaplecze życia „turystów masakry” – jak nazwał niegdyś korespondentów wojennych Arturo Pérez-Reverte. Narracja jest niemal tak dynamiczna jak wydarzenia, które opisuje autorka. Nie ma czasu na budowanie złożonych zdań, liczy się tu i teraz. Wojna oczami Anny Wojtachy to pierwsza relacja polskiej korespondentki.

Wątpię, czy ten kryminał łamie tabu, raczej nie podejrzewam też, że jest kontrowersyjny. Na pewno jednak ma doskonałego, niepowtarzalnego głównego bohatera. I to właśnie dla niego warto jest tę książkę przeczytać. Jeśli to nie wystarczy, dodam, że powieść Chrisa Culvera to doskonały kryminał. A doskonałych kryminałów wciąż na naszym rynku mało.

Dla Gabriela i jego żony Chiary to miał być początek przyjemnego weekendu w Londynie – najpierw wizyta w galerii w St. James's, by potwierdzić autentyczność nowo odkrytego obrazu Tycjana, a potem spokojny wspólny lunch. Jednak w ten jesienny dzień zdarzyły się dwa krwawe zamachy bombowe w Paryżu i Kopenhadze. Idąc z żoną w stronę Covent Garden, Gabriel dostrzega mężczyznę, który jego zdaniem zamierza właśnie dokonać trzeciego ataku. Zanim Gabriel zdąży wyciągnąć broń, zostaje powalony na chodnik i może tylko obserwować toczący się koszmar.

Publikacja „Witkacy” to pierwsza okazja by poza uznanymi dziełami, zapoznać się z nieznanymi dotąd pracami artysty, między innymi „Autoportretem” z 1918 roku, znajdującym się dziś w rękach prywatnych. Monograficzne opracowanie na temat twórcy dokonane przez znaną witkacolożkę dr Annę Żakiewicz, prezentuje nowe wątki w twórczości i życiu Witkacego.

Anne Bishop zadebiutowała w 1998 roku serią „Czarne Kamienie”, za którą otrzymała prestiżową nagrodę William L. Crawford Memorial Fantasy Award. Od tamtej pory każde jej książka trafia na listy bestsellerów a liczba fanów autorki wciąż rośnie. Powieści Anne Bishop zostały wydane w dziesięciu krajach, w tym w Polsce, gdzie szturmem zdobyła serca tysięcy polskich czytelników.

Polecieć na drugi koniec świata, aby męczyć się długą jazdą na rowerze i żywić się kolejnymi porcjami makaronu z makaronem? Pedałować wiele dni przez zaśnieżone góry Alaski, czujnie rozglądając się za głodnymi niedźwiedziami? I w dodatku robić to za własne pieniądze, a co gorsza, dla przyjemności? Dla większości z nas to czyste szaleństwo, ale na szczęście nie dla Piotra Strzeżysza!

„Wykwintna kuchnia polska” to wyjątkowy album kulinarny zawierający przepisy najlepszych artystów kuchni polskiej od Wojciecha Modesta Amaro po Adama Okrasę. To eleganckie dzieło zostało opatrzone wstępem pierwszej damy Anny Komorowskiej oraz profesora Jerzego Bralczyka.

Achtung Panzer! to najważniejsza praca teoretyczna poświęcona broni pancernej. Jest to książka napisana na rozkaz przez Heinza Guderiana – wschodzącą gwiazdę niemieckiej armii, jaką niewątpliwie był on w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Guderianowi powierzono zadanie spisania rodzącej się wówczas teorii wojny pancernej. Wywiązał się z tej roli znakomicie, nie ograniczył się bowiem do prostego opisu, lecz zawarł w Achtung Panzer! własne przemyślenia. Wychodząc z analizy pierwszowojennych bitew, opisu współczesnej mu techniki i organizacji armii, Guderian stworzył własny syntetyczny obraz zasad użycia broni pancernej i jej organizacji. Jego poglądy na przyszłą wojnę wywarły ogromny wpływ na kształt Panzerwaffe, a sama książka stała się bestsellerem – autor mógł sobie kupić dzięki niej swój pierwszy samochód.

Już 7 listopada na półkach księgarń pojawi się kolejny tom bestsellerowej serii Assassin’s Creed. Nowa powieść Olivera Bowdena – Objawienia – to ostatnia już książką traktująca o losach Ezia Auditore – florenckiego asasyna. Tym razem Ezio wyruszy w podróż śladami mistrza Altaïra Ibn-La’Ahada: dotrze do twierdzy asasynów w Masjafie, skąd uda się do Konstantynopola w poszukiwaniu artefaktów, które umożliwią mu dostęp do tajemniczego księgozbioru, zgromadzonego w krypcie siedziby Bractwa. Pobyt Ezia w Konstantynopolu to nowi ludzie, nowe bronie, nowi wrogowie, wielka tajemnica, objawienia z przeszłości, ale także… wielka miłość. Czy Ezio pozna sekret Altaïra? Czy pojmie sens walki asasynów? Czy znajdzie wreszcie odpowiedzi na wszystkie dręczące go pytania? O tym wszystkim przeczytacie w powieści Olivera Bowdena – Assassin’s Creed: Objawienia.
Tymczasem prezentujemy fragment ją otwierający.

Kontynuacja mrocznej historii świata, w którym magowie żywią się ludzkimi duszami Gniew Bogów to czarnoksięska bariera chroniąca ludzi przed powrotem demonów. Wzniesiono ją, gdy Duszożercy omal nie doprowadzili południowych krain na skraj wyniszczenia. Wtedy udało ich się odeprzeć. Przez lata pamięć ludzi o tych wydarzeniach zatarła się, podobnie jak strach przed grozą czyhającą za Gniewem Bogów.

Agentka specjalna Kathryn Dance zmierzy się z obłąkanym stalkerem, prześladującym piękną wokalistkę country. Kayleigh Towne to śliczna dziewczyna o głosie, który zapewnił jej pierwsze miejsca na listach przebojów country. Piosenkarka przyjmuje sławę z radością – do chwili gdy niewinna wymiana zdań z jednym z fanów otwiera przed nią mroczne, przerażające rejony.

Historia zarówno przemijania jak i historia miłosna. Będę tam to opowieść o czterech przyjaciołach, którzy spotykają się w 1980 roku, na uniwersytecie w Seulu. Czasy są ciężkie - Korea Południowa wciąż znajduje się pod dyktaturą wojskową – cała czwórka wspiera się wzajemnie, zakochuje i rozstaje. Z powodu osobistej straty i niepewności politycznej ich drogi się rozchodzą – pojawiają się tajemnicze zgony, pilnie strzeżone tajemnice wychodzą na światło dzienne. Pogrążona w rozpaczy powieść jest delikatnym badaniem młodzieńczych namiętności, tragedii i zawirowań politycznych.

Przez całe życie Jacqueline Kennedy odmawiała rozmów o latach, które spędziła w Białym Domu u boku swego męża – prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Milczenie przerwała tylko raz. W 1964 roku, kilka miesięcy po tragicznej śmierci JFK zgodziła się na nagranie siedmiu rozmów. Zgodnie z jej życzeniem PRZEZ BLISKO PÓŁ WIEKU POZOSTAWAŁY W UKRYCIU. W 2011 roku Caroline Kennedy, córka prezydenckiej pary, zdecydowała się na ich ujawnienie.

Kto pamięta tych bohaterów z fal radiowej Trójki i innych anten, będzie szczęśliwy, spotykając ich ponownie, kto nie pamięta − tym bardziej nie będzie zawiedziony. To już klasyka polskiego humoru. Dostajemy także opowieść o tym, jak trudne życie ma Wojciech Mann ze swoim wydawcą. A z drugiej strony, jak nadludzkich wysiłków i forteli potrzeba, by wydać książkę rozchwytywanego autora.

7 listopada ukaże się w księgarniach nowa książka autora S@motności w Sieci Janusza L. Wiśniewskiego, którą napisał wraz z Rosjanką Iradą Wowoneko. Miłość oraz inne dysonanse to powieść pełna muzyki i namiętności. Powieść o miłości, która bierze górę nad rozsądkiem. Struna – ceniony krytyk muzyczny, Polak z niemieckim paszportem. Rozwiedziony, bez rodziny, bez nadziei. Kiedyś marzył o tym, że zostanie muzykiem, kochał do szaleństwa, ale ani muzyka ani kobieta nie były mu wierne.