
Agata Kołakowska wyspecjalizowała się już chyba w książkach o związkach międzyludzkich, małżeństwach, przyjaźniach. To niezłe, wciągające książki, nawet jeśli czasami trudno jest jej uniknąć pewnych schematów. Tak jest i tutaj, chociaż przyznać trzeba, że książka wciąga.

Osobiście nie lubię określenia „disnejowskie love story”, chociaż nie jest ono zastosowane bez powodu. Jest tutaj sporo nadmiernie kwiecistego języka, trochę nieznośnych metafor i dialogów. Nie zabraknie tego słynnego seksu, którym tak ekscytowały się czytelniczki w części pierwszej. Strasznie to wszystko napuszone, ale przyznaje wszem i wobec: nie mogłam się od tej książki oderwać. I chociażby dlatego nie będę się tym razem z niej nabijać. Ma swój magnetyzm. I jest wyłącznie, ale to wyłącznie dla kobiet.

Co mają ze sobą wspólnego „biały szkwał”, bankowe opcje i producent mebli z Bielska Białej? Anomalia pogodowa zaskoczyła żeglarzy na mazurskich jeziorach i pochłonęła wiele istnień. Śmierć dobrze sytuowanego pracownika banku, Włodzimierza Rawy zdaje się jednak nie być przypadkiem... Sprawę, z początku potajemnie, potem oficjalnie, prowadzi smakosz win, miłośnik koszul w krzykliwych kolorach i muzyki zespołu Rammstein – komisarz Ireneusz Nawrocki.

Wiiliam Paul Young , autor bestsellerowej Chaty powraca z Rozdrożami, inną prowokującą opowieścią o uzdrowieniu duszy, nadziei ,egoizmie i zaufaniu. Wydana w USA 13 listopada 2012 roku w ponad milionowym pierwszym nakładzie ma szansę na osiągnięcie statusu bestsellera swojej poprzedniczki. Chata zaczynała się jak powieść sensacyjna, przechodziła w fantazję aby na koniec uwrażliwić nas na obecność Boga i przynieść katharsis. W Rozdrożach Young ponownie stawia nas przed kontrowersyjnym opisem Trójcy Świętej lecz zarazem podnosi ważne pytania o kondycję duszy ludzkiej i istotę człowieczeństwa.

Trudno jest dzisiaj dać się zaskoczyć fantastyką. A tutaj proszę – mamy coś świeżego, nowego i zupełnie nieprzesadzonego. Czyta się to doskonale, chociaż krwawych i realistycznych szczegółów nie brakuje.

Cmentarze w Polsce wciąż nie są dostatecznie doceniane jako cel spacerów. A szkoda, bo to niejednokrotnie miejsca piękne, ciche, pełne historii; zupełnie inne od szturmowanych na co dzień celów wycieczek. Jeśli ten album przekona chociaż jedną osobę do dania im szansy, będzie to sukces. Ale i sama książka jest przeżyciem. Przepięknie wydana, zaczarowuje.

Boże dzięki Ci, że się odnaleźliśmy w gąszczu szukających miłości. Dziękuję za miłość, dzięki której nawet kosztowna lura smakuje jak prawdziwy włoski przysmak. Główna bohaterka jest szczęśliwą mężatką, ma dwie oddane przyjaciółki, a jej jedynym problemem jest brak pracy. Pewnego dnia w jej mieszkaniu pojawia się Michał – kolega męża boleśnie zraniony przez dziewczynę, który ma u nich gościć tylko przez dwa tygodnie.

„W mieście jej dzieciństwa, z którego wyjechała do stolicy, pozostali nie tylko rodzice, ale i szkolne koleżanki. Teraz Anna wraca do Bujan, aby po doznanych traumatycznych przejściach odnaleźć tam spokój. Dom nadal oplata bluszcz i w zasadzie niewiele się tu zmieniło. Jest lato, trwają wakacje, idealny czas na remanent duszy. Wynik przemyśleń głównej bohaterki zaskakuje. Autorka, wielokrotnie z dumą podkreślająca, że jest Podlasianką, maluje obraz prowincji o wielu tonach. Jak w życiu, dobro sąsiaduje tu ze złem, a szlachetność z nikczemnością. Przejeżdżając tędy, zatrzymajcie się w Bujanach, gdzie właśnie trwa święto piwonii... Posmakujcie lata na polskiej prowincji”.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bestsellerowego cyklu „Cukiernia pod Amorem”

Pół wieku temu, gdy zaczynałem zbierać skrzydlate słowa, liczba znanych cytatów (…) była znacznie mniejsza. Wciąż nowe cytaty wyrastają z nowych książek i wypowiedzi uczonych, publicystów i polityków, i trzeba te cytaty uwzględnić. Toteż zbieranie skrzydlatych słów to praca nigdy się nie kończąca.
Henryk Markiewicz,
Mój życiorys polonistyczny z historią w tle

"Miłosne konstelacje" to porywająca historia o miłości życia. On nie potrafił zrezygnować z "erotycznych przyjaciółek" choć kochał tylko ją. Ona nie umiała wybaczyć i uciekła w bezpieczne ramiona. Skazali siebie na życie bez siebie. Nigdy potem nie zaznali pełni szczęścia. Dwie perspektywy, dwa losy, jedna miłość. Dekada z życia Marii i Mariusza. Czasy studiów, wielkie nadzieje i rozczarowania, dorosłość i jej wyzwania, miłość i seks.

„To cwany mały ch…, muszę mu to przyznać” – Keith Richards o Micku Jaggerze
„To jasne, że nie jestem wzorem cnót” – Mick Jagger
Czy to Jumpin’ Jack Flash? Street Fighting Man? A Man of Wealth and Taste? Jak się okazuje, Mick jest nimi wszystkimi naraz – a także kimś więcej. Niemal wszystkie biogramy są zgodne: Jagger to żywioł, całkowity oryginał i niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci popkultury. Pewny siebie, arogancki, czasami tajemniczy, ale zawsze hipnotyzujący, pół wieku temu złapał nas za gardło i – w przeciwieństwie do wielu swoich utalentowanych rówieśników –nigdy nie puścił.

7 listopada ukazała się najnowsza książka Jeremy’ego Clarksona – Wytrącony z równowagi. To bardzo obszerny zbiór aż osiemdziesięciu trzech felietonów mistrza ciętego pióra, które zapełniły ponad 500 stron druku, urozmaiconego przez polskiego wydawcę zdjęciami opisywanych samochodów.

CIA i Hollywood połączyły siły, by dokonać najbardziej zuchwałej akcji ratunkowej w historii XX wieku. Operacja Argo Mendeza i Baglio to nie tylko historia śmiałej akcji ratunkowej, ale także – i w tym zawiera się przewaga książki nad filmem – obfitujące w szczegóły spojrzenie na metody działania CIA.

Cóż, to seria przede wszystkim dla jej miłośników. Kto już raz w niej zasmakował, na pewno z chęcią sięgnie po kolejne przygody walecznego Ezia. I chociaż sceny walk i bitew są znacznie ważniejsze niż jakakolwiek fabuła, wielbiciele znowu będą mogli się książką zachwycić. Jest akcja, są logiczni bohaterowie. Aż nadto.

Kolejna, już czwarta część bestsellerowej serii Magiczne Drzewo! Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na całym świecie cyklu filmów nagrodzonego EMMY AWARD – za wyobraźnię, mądrość i humor.

Dziś premiera niezwykłej książki Bóg nigdy nie mruga Reginy Brett! Autorkę – laureatkę wielu nagród, dwukrotnie nominowaną do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu – docenili czytelnicy na całym świecie. Jej felietony, czyli lekcje, których udzieliło autorce życie, cytowano na tysiącach blogów, przedrukowywano w gazetach, przyklejano na lodówkach i rozsyłano w e-mailach do bliskich.

Pedagogika Nauce i Praktyce. Seria autorskich podręczników akademickich do pedagogiki jest kolejnym dopełnieniem polskiej literatury przedmiotu o nowe IMPULSY i spojrzenie na przedmiot jej naukowych badań, najbardziej palące dla praktyki problemy edukacyjne, opiekuńcze i wychowawcze oraz klasyczne lub/i nieznane jeszcze sposoby podejścia do ich rozwiązywania.

Najsłynniejszy francuski uczeń ma dwie cechy - nigdy się nie zmienia i nigdy się nie starzeje. A pomysłów na przygody nigdy mu nie brakuje. Historyjki przypadkowo odnalezione w archiwach Goscinny'ego po raz pierwszy w wersji audio. Prawdziwa gratka dla fanów przygód Mikołajka! Jeszcze więcej Mikołajka do słuchania!

Od dziś w księgarniach do nabycia książka Andrieja Diakowa W mrok, wydana przez wydawnictwo Insignis Media w ramach projektu Uniwersum Metro 2033. W nowej książce Diakowa – drugim tomie trylogii rozpoczętej bardzo dobrze przyjętą powieścią Do światła – spotkacie znanych już Gleba, Tarana, Giennadija… oraz plejadę nowych, równie barwnych postaci.

22 medale olimpijskie, 39 rekordów świata, legenda na miarę Leo Messiego i Michaela Jordana. Przedstawiamy jedyną na polskim rynku "Autobiografię" Michaela Phelpsa. Kiedy był małym chłopcem, bał się wejść wody. Żeby pływać, musiał się przełamać. Kilkanaście lat później spędzał w wodzie całe dnie. Jako nastolatek powiedział trenerowi, że nigdy się nie męczy. Ten postawił sobie za punkt honoru udowodnić mu, że się myli. 22 medale olimpijskie później trener zrozumiał wreszcie, że Phelpsa nie da się złamać.