
Tajne stosunki Kościoła Katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową. Od papieża Pawła VI do kardynała Bergoglia. Gdy w 1979 roku Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka odwiedziła siedzibę Szkoły Mechanicznej Marynarki Wojennej (ESMA) w Buenos Aires, nie znalazła ani śladu po przetrzymywanych tam więźniach. Marynarka wojenna, z pomocą Kościoła, ukryła ich na wyspie Silencio, zwyczajowym miejscu wypoczynku kardynała arcybiskupa Buenos Aires.

„Daisy Miller”, „Wychowanek”, „Łgarz” i „Bestia w dżungli” to cztery spośród ponad stu opowiadań w bogatym dorobku autora. Każde z nich to świat w miniaturze i literackie arcydzieło. Daisy Miller, jedna z najsłynniejszych bohaterek Jamesa, to postać figlarna i pełna uroku, pozornie tylko próżna i powierzchowna. Swoją odwagą i buntem wobec snobistycznych postaw Europejczyków przełomu stulecia wyznacza drogę wielu bohaterkom literatury współczesnej i może uchodzić za prekursorkę nurtu feministycznego.

Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystąpiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak „Casablanca”, „Anastazja”, „Dzwony Najświętszej Marii Panny”, „Urzeczona”, „Morderstwo w Orient Express”, „Stromboli”, „Jesienna sonata”.

Pierwszy tom felietonów zebranych Kisiela zawiera teksty opublikowane w latach 1945-1953 w „Tygodniku Powszechnym” – wybór ten stanowi coś w rodzaju hultajskiego bigosu. Wedle słów samego autora są tu felietony, które kocham, które lubię, które szanuję, których nie chcę, o które nie dbam i z których żartuję. Żadnych jednak bym się nie wyrzekł. Kisiel był mistrzem felietonu, który cechowała błyskotliwa inteligencja, duża przenikliwość, poczucie humoru, przewrotność, a niekiedy wręcz przekorna złośliwość.

To opowieść o uczuciach. O miłości. Tej trudnej, niszczącej, złej. Tej największej – matczynej. I tej na pozór dobrej, zwyczajnej, która jednak może doprowadzić do tragedii. O nienawiści, która pojawiła się zupełnie bez powodu, może jedynie z zazdrości. A także o przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Tak bliskiej, że mogłaby stać się miłością, gdyby… on nie kochał innej.

Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia. Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.

Przyjemny, oldskulowy horror Mastertona z 1986 roku. Ludzie nie mają iPadów i iPhonów, więcej - nie mają nawet telefonów komórkowych. Latają za to z Tennessee na Bali i wprowadzają się w trans śmierci, żeby spotykać się ze zmarłymi.

Cena przewodnika jest wysoka i słusznie; kto wybiera się do Szwajcarii musi się przygotować na poważne wydatki. Z przewodnika wynika jednak, że warto – Szwajcaria to przepiękny kraj, o niesamowitym krajobrazie, wielkiej architekturze i muzeach światowej klasy.

W 1904 r. na statku płynącym z Antwerpii do Nowego Jorku pojawiła się pasażerka na gapę. Bez bagażu, ubrana w wieczorową białą suknię. Nie wiadomo, kim była i dlaczego postanowiła przepłynąć ocean zabierając ze sobą tylko to, co miała na sobie. Dörthe Binkert stworzyła tajemniczej damie przeszłość. Nieważne, czy zgadywała dobrze, jej wersja jest ciekawa.

Brandon Mull to czarodziej słów. W Pozaświatowcach wyczarował jedną z najbardziej oryginalnych powieści fantasy, jakie można było przeczytać w ciągu ostatnich lat – mieszanka przygody, humoru i magii, której nie sposób się oprzeć. Jason Walker, który w niezwykły sposób przenosi się do tajemniczego świata Lyrian, kontynuuje podróż wraz z Rachel, która także została w tajemniczy sposób ściągnięta z naszego świata do Lyrianu. Jason Walker musi znaleźć drogę powrotną do Lyrianu.

Halucynacja, senny koszmar, a może…? Druga, przełożona na język polski, powieść autora głośnego Limonowa. Wąsy to thriller psychologiczny w klimacie Topora.

Po traumatycznym wypadku Tessa Harlow powraca do rodzinnego miasteczka, Las Ladronas. Wydawać by się mogło, że wraz z wypadkiem jej życie się skończyło… Tymczasem jest na odwrót. Na drodze Tessy staje Vince. Czy to ta prawdziwa miłość, o której Tessa od dawna marzy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, Tessa będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, a także z sobą samą…

Issy ma 31 lat, pracuje w międzynarodowej korporacji i po uszy zakochała się w swoim szefie. Tak naprawdę ma z nim romans, tylko nikt o tym nie wie. Ups! Już nie! Issy właśnie została zwolniona z pracy i wszystko się wydało. I co teraz? Co prawda, Issy ma pewien talent, odziedziczyła go po dziadku, a wszyscy przyjaciele i znajomi, widząc jego efekty, tylko oblizują się ze smakiem… Tak, Issy potrafi wypiekać prawdziwe cudeńka. Tylko czy to wystarczy, by poprowadzić własną kawiarnię? Issy, przestań w końcu użalać się nad sobą. Do dzieła!

Jennifer Scott odkrywa sekrety życia francuskiej rodziny mieszkającej w ekskluzywnej szesnastej dzielnicy w Paryżu. Lekcji stylu udziela jej sama Madame Chic, a co najważniejsze – wcale nie są one takie trudne. Jennifer przyjechała do Paryża jako Kalifornijka, wróciła do Kalifornii jako Paryżanka. Dwadzieścia prostych rad i wskazówek wystarczyło, by nauczyć się żyć à la française. Teraz czas na Ciebie!

Przepiękna Villa Sirena oraz mieszkańcy miasteczka Cetaria ukrywają niejedną tajemnicę. Czy Tess Angels, która zupełnie nieoczekiwanie otrzymuje w spadku stary dom na Sycylii, odkryje prawdę o przeszłości, a jednocześnie sekret matki? Czy będzie w stanie oprzeć się magicznemu pięknu wyspy, syrenim czarom, miodowemu sincero, a także namiętności pewnego Sycylijczyka?

Po debiutanckim tomie Alice Munro, sprzed 45 lat, do rąk polskich czytelników trafia czternaście najnowszych opowiadań pisarki zwanej kanadyjskim Czechowem, które zaledwie kilka miesięcy temu ujrzały światło dzienne.
Ostatnie cztery teksty zawarte w tym tomie nie są tak naprawdę opowiadaniami. To zupełnie odrębny zbiór utworów literackich, autobiograficznych, jeśli chodzi o sferę uczuć, ale niekoniecznie,
jeśli idzie o fakty. Wierzę, że te wspomnienia, pojawiające się w takiej formie po raz pierwszy i po raz ostatni — najbardziej mi bliskie — najwierniej oddają to, co chciałabym powiedzieć
o sobie i swoim życiu
– pisze Alice Munro.

Smutna, wzruszająca, ale i bardzo pokrzepiająca historia o miłości córki do ojca i ojca do córki. To przepiękna historia o pokonywaniu choroby i o tym, że czasami najlepszym wyjściem jest odejść. Książka, której nie da się odłożyć.

To biografia Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. Autorka skupia się relacjach matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę legendarnej uczonej. Zwykle wyobrażamy sobie Marię Curie jako introwertyczkę zaszywającą się w laboratorium – jednak Shelley Emling ukazuje nam ją jako bez mała skandalistkę. Romans uczonej z młodszym mężczyzną ściągnął na jej głowę wściekłość francuskiego establishmentu, który odmówił jej wstępu do Francuskiej Akademii Nauk, a nawet próbował wydalić ją z Francji.

„Joyland” to pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie. Bohaterem książki jest Devin Jones, student college’u, który zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku „Joyland”. Stara się w ten sposób zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam... Życie nie zawsze jest ustawioną grą. Czasem nagrody są prawdziwe. Bywają też cenne.

Książka Marca Patricellego „Umierać za Gdańsk” idealnie wpisuje się w obecną ostatnio w Polsce dyskusję na temat oceny polityki zagranicznej Józefa Becka, dyskusję wywołaną niedawną publikacją książki Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop –Beck czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki”. Włoski autor równie krytycznie jak Zychowicz ocenia politykę Becka, jednak w kwestii zasadniczo przyjętej linii stawienia oporu roszczeniom niemieckim zdaje się wyraźnie przyznawać Polsce rację, wykazując, że Gdańsk i „korytarz” były jedynie pretekstem służącym do doprowadzenia do konfrontacji zbrojnej z Polską.