Nowości czytelnicze

Historia pięciu pokoleń japońskich kobiet rozpaczliwie zmagających się z przeznaczeniem. Pewnej wietrznej zimowej nocy Miho przyprowadza sześcioletnią córkę do domu swojej matki, Asako, i obiecuje wrócić po nią wraz z nastaniem wiosny. Gdy płatki kwiatów wiśni zaczynają opadać, Asako wie, że wnuczka zostanie z nią dłużej, niż się spodziewała, być może już na zawsze. Wiele lat wcześniej Miho opuściła rodzinny dom zraniona i pełna żalu do matki. Przyczyny, dla których tak się stało, wyjaśnia opis burzliwej historii pięciu pokoleń kobiet z rodu Tanaka, pełnej cierpienia, ale też nadziei na lepszy los.
Wszystkie dzieci popełniają błędy – czasami tragiczne w skutkach… Należący do rodziny letni dom na wybrzeżu New Jersey był dla Julie Bauer miejscem wakacyjnej sielanki… dopóki nie została zamordowana jej siedemnastoletnia siostra. Przez ponad czterdzieści lat, jakie minęły od śmierci Izzy, Julie nie zdołała uporać się z poczuciem winy, które rzuciło cień na całe jej życie, poważnie komplikując stosunki z matką i nastoletnią córką.
Kontynuacja losów bohaterów „Czarownicy”. Małgosia, już jako 22-letnia studentka, przyjeżdża na wakacje do swoich przybranych rodziców: Michała i Ady. Po kilku dniach pobytu na wsi zachowanie dziewczyny wywołuje ich niepokój. Małgosia jest blada, śnią się jej koszmary, budzi się z krzykiem, traci apetyt i dobry humor. Znika na wiele godzin, nikomu nie mówi, dokąd chodzi. Nawet Damian, przyjaciel z dzieciństwa, teraz w niej zakochany, nie wie, co dręczy dziewczynę.
Drugi tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego zbiera jego teksty drukowane w latach 1945–1971 w „Tygodniku Powszechnym” wraz z tymi zatrzymanymi przez cenzurę. Wybór ten, którego dokonał sam Kisiel, ukazał się w Paryżu w roku 1972 pod tytułem „100 razy głową w ściany” i zawiera felietony według samego autora – najważniejsze i najlepsze.
Znakomita biografia Mae West autorstwa Charlotte Chandler została oparta na serii wywiadów przeprowadzonych z gwiazdą zaledwie kilka miesięcy przed jej śmiercią w 1980 roku. Jako dramatopisarka West słynęła ze skandalizujących sztuk, jako aktorka – z ról, które uczyniły z niej uosobienie seksu, i z powiedzonek, które przeszły do historii Hollywood („Nadmiar czegoś dobrego może być cudowny”, „Kiedy jestem dobra, jestem bardzo dobra, ale kiedy jestem zła, jestem jeszcze lepsza” i wiele innych).
Siódma część cyklu z Tonym Hillem i Carol Jordan. Tony Hill miał dobrą passę. Razem z detektyw Carol Jordan doprowadził do ujęcia mnóstwa groźnych przestępców – i to w tempie, które budzi zazdrość kolegów po fachu. Jest jednak pewien seryjny morderca, który ukształtował kariery ich dwojga, wcielenie zła: Jacko Vance, socjopata, którego inteligencja oraz brak jakichkolwiek skrupułów niegdyś tak uderzyły Tony’ego.
Jesteś sama. Bezbronna. Masz coś, na czym komuś bardzo zależy. I gotów jest odebrać ci to za wszelką cenę… Życie Claudii wydaje się idealne. Spodziewa się upragnionego pierwszego dziecka, ma dwóch przybranych synów, kochającego męża i piękny dom. Ale ma też zajęcie, które bardzo ją absorbuje: pracuje w opiece społecznej.
Mieli nad nami przewagę. Strzały padły z naszej lewej, gdzieś z wyższych pięter pogrążonych w mroku budynków. Zmuszeni do ukrycia nie mogliśmy odpowiedzieć ogniem. Nagle ktoś zawołał: - Kontakt z tyłu! - I wtedy uświadomiłem sobie powagę sytuacji. Kula odbiła się za nami rykoszetem. Kolejna świsnęła tuż nad głową i zrobiła dziurę w ścianie. Nim do mnie dotarło co się dzieje, obraz utonął w mroku...
Frachtowiec Valnea zostaje porwany przez Yusufa, bezwzględnego przywódcę somalijskich piratów. Na pokładzie jest ładunek, którym zainteresowane są rządy czterech krajów. W kierunku Valnei wyrusza stacjonujący w Dżibuti odział amerykańskich komandosów z jednostki spadochroniarzy-ratowników. Dlaczego właśnie Guardian Angels? Na porwanym statku znajduje się jeden z nich - sierżant LB DiNardo. Komandosi mają godzinę na odbicie statku, zanim – z rozkazu Pentagonu – Valnea zostanie zestrzelona.
Autentyczny głos człowieka, który doszedł do granicy ludzkiej wytrzymałości, za którą nie ma już nic. Nie zgadzam się na taki świat! Strach to czytać! Mariusz Jakus (Symetria, Samowolka)
Amerykanka, urodzona w Teheranie, Cassandra Clare napisała trylogię o przygodach piętnastolatki, Clary Fray, w świecie wampirów, która z wampirem Simonem i aniołem Jacem walczy z demonami pod ulicami Nowego Jorku. Trylogia „Dary Anioła” stała się najpopularniejszą serią gatunku literackiego tzw. paranormal romance obok serii Stephenie Meyer i bije rekordy popularności. Jednak w porównaniu z romansem Meyer, Cassandra do powieści wprowadziła również anioły i gotycki klimat mrocznej rodzinnej tajemnicy i walki z demonami.
Analiza polskiej sztuki od połowy lat czterdziestych do czasów współczesnych. Piotr Piotrowski, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego w latach 1999-2008 był dyrektorem. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie (2009-2010) oraz kurator Galerii Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu (1992-1997).
Księżyc w nauce i kulturze Zachodu to bogato ilustrowana, wielowątkowa opowieść o tym, jak człowiek oswajał i poznawał najbliższe Ziemi ciało niebieskie. Czytelnik znajdzie tu historię najstarszych kalendarzy, dzieje badań ruchów Srebrnego Globu, dowie się, jak z epoki na epokę zmieniały się mapy Księżyca i poglądy na jego naturę.
Kontynuacja Awangardy w cieniu Jałty, uhonorowanej nagrodą im. J. Długosza oraz Premiera RP za wybitne osiągnięcia naukowe. Piotr PIOTROWSKI, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego w latach 1999-2008 był dyrektorem, a w latach 1996-2009 kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej, a także współredaktorem rocznika Artium Quaestiones (1997-2009). Członek wielu międzynarodowych towarzystw, instytucji badawczych oraz redakcji czasopism naukowych.
Ta książka jest kontynuacją Historii piękna. Pozornie piękno i brzydota są konceptami, które wzajemnie się implikują. Zazwyczaj też rozumie się brzydotę jako przeciwieństwo piękna, więc wydaje się, że zdefiniowanie jednej wystarczy, by wytłumaczyć drugą. Objawianie się brzydoty na przestrzeni wieków jest wszakże dużo bogatsze i bardziej nieprzewidywalne, niż się powszechnie sądzi.
Robert Davis i Beth Lindsmith przedstawiają w swojej książce kilkadziesiąt postaci żyjących w latach 1400-1600. Z tych biogramów wyłania się całościowy obraz renesansu i jednocześnie jego przewodnie problemy. Renesans, jak żadna inna epoka, obfitował w dramatyczne wydarzenia, anegdoty i wielkie osobowości.
Najnowsza książka Umberto Eco, kontynuująca tematy podjęte w bestsellerowych "Historii piękna" i "Historii brzydoty"! W Iliadzie Homera odnaleźć można dwie metody przedstawiania rzeczy. Z pierwszą mamy do czynienia w opisie tarczy Achillesa: jest to forma pełna i zamknięta, w której Wulkan przedstawił wszystko to, co wiedział i co nam jest wiadome o mieście, okalającej go wsi, o wojnach i rytuałach w czas pokoju.
Po książkę Beaty Pawlikowskiej sięgnęłam w przypływie desperacji, kiedy to moje wredne i zmęczone upałem dziecko zdecydowało, że wstajemy o 4 rano. Kiedy słońce na dobre zagościło na niebie, byłam już na ostatniej stronie. To pierwsza książka Pawlikowskiej, którą przeczytałam w całości. I już wiem, że przeczytam każdą następną.
Kolejna część przygód Samanthy Moon, detektywa wampira, kobiety balansującej pomiędzy normalnym a nadprzyrodzonym światem. Lekka, przyjemna lektura, bardziej dla młodszych niż starszych.
Ziemia Święta to miejsce szczególne dla dziejów naszej cywilizacji. Kraina, będąca areną wydarzeń opisanych w Starym i Nowym Testamencie obejmuje współcześnie kraje i regiony niezwykle zróżnicowane pod względem geograficznym, kulturowym, cywilizacyjnym i religijnym – Izrael i Autonomię Palestyńską, a także przyległe obszary Jordanii, Egiptu, Syrii i Libanu.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności