Nowości czytelnicze

Chowa przed tobą swój telefon?
Stale widzisz go w towarzystwie koleżanki z pracy?
Czy on cię czasem nie zdradza? JEST JEDEN SPOSÓB – SPYTAJ GO.
A potem – jeśli skłamie – zwróć się do Rebeki Jane.
N i e w i e r n i, s t r z e ż c i e s i ę !
W państwie totalitarnym ginie człowiek. Nikt nie podejrzewa, że ten epizod będzie miał międzynarodowe konsekwencje. Podobnie jak misja jednego z zaufanych reżimu: Pak Li z ładunkiem wybuchowym jest coraz bliżej Watykanu. Jego zadaniem interesują się nauczyciel Putina generał Babikow i Jason Millington, szef tajnego wydziału CIA. Każdego obowiązuje ta sama zasada – żadnych świadków.
Książka prezentuje życiorysy dwunastu najpotężniejszych europejskich monarchiń od XVI wieku do współczesności. Wybitnie inteligentne dyktatorki, uzurpatorki, zabójczynie i regentki, a jednocześnie czułe i kochające matki, namiętne kochanki, nimfomanki lub zimne egocentryczki. Pełna napięcia narracja bez cenzury opisuje barwne życiorysy wyjątkowych kobiet, które kiedyś rządziły całymi imperiami, a do dziś władają masową wyobraźnią.
Pierwsza myśl: to dziwna książka. Z różnych powodów. Druga myśl: ta dziwnie opowiedziana książka dodaje otuchy, śmieszy i bardzo, bardzo wzrusza. Jeśli już przyzwyczaicie się do stylistyki, gwarantuję wyjątkową literacką podróż.
Właśnie ukazuje się zbiór opowiadań autora bestsellerowego Metra 2033, Dmitrija Glukhovsky’ego. Niebawem, bo już 28 maja, autor odwiedzi Polskę, by promować majową premierę – błyskotliwe, tragikomiczne, utrzymane w konwencji science fiction opowiadania Witajcie w Rosji.
Nie będę tutaj robić wykładów, jak to trzeba uczyć się języków obcych. Wszyscy wiedzą, że trzeba. Nie będę też pisać, jak nużącą czynnością może być wkuwanie dużej ilości słówek na raz. Fiszki to jedno z najmądrzejszych narzędzi, jakie kiedykolwiek wymyślono do ułatwienia tego procesu. Kiedyś robiliśmy je sami, mozolnie tnąc kartki papieru i wpisując słowa. Dzisiaj na szczęście nie trzeba.
Ta książka może źle wpłynąć na działanie detektywów. Bo jak można kogoś dyskretnie śledzić, kiedy cały świat zna twarz szefowej agencji? Na szczęście Rebecca Jane wie dokładnie jak zmienić wygląd i wykonywać swoje obowiązki. Praca dała jej szansę na odzyskanie wewnętrznej siły. Teraz dzieli się swoim szczęśliwym życiem z czytelnikami.
Zbliża się premiera nowej książki Katherine Webb, autorki bestsellerowego Dziedzictwa, świetnie przyjętego przez polskie czytelniczki. Już w maju do księgarń trafi jej kolejna książka – Echa pamięci. Echa pamięci to opowieść o zawiłych losach młodego właściciela galerii, wielkiego malarza oraz jego dawnej muzy, ukrywanej przed ciekawskim światem; to historia pełna tajemnic, pasji i emocji, które wpływają nie tylko na życie bohaterów, ale i przyszłych pokoleń. Surowość nadmorskiej wsi, pierwsza i zarazem najsilniejsza miłość, brzemię jej konsekwencji… Echa pamięci to powieść, wobec której nie pozostaniecie obojętnymi.
Nie ogląda telewizji. Gazet też nie czyta. Recenzje? – nie dbam o nie. Dziennikarzy unika i wywiadów udziela bardzo rzadko – jeśli już, to zwykle przez telefon, albo pisemnie. Za to na spotkania z czytelnikami ma czas zawsze. Podpisywanie książek w księgarniach to dla mnie rodzaj święta – mówi i dodaje z satysfakcją: Tej usługi Amazon nie oferuje. Kolejki są długie. Nic dziwnego, przecież Anna Gavalda to numer jeden pośród francuskich pisarek. Trochę to trwa, bo podpisując egzemplarze, zawsze rozmawiam z czytelnikami. Jej książki tłumaczone są na 42 języki i sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy. Doczekały się też ekranizacji, m.in. z udziałem Audrey Tatou.
Jestem bardzo szczęśliwa, że Preston i Child podobają się nie tylko mi, ale także wielu, wielu milionom czytelników na świecie. Dzięki temu mogę napawać się kolejnymi powieściami tego duetu i towarzyszyć po raz kolejny agentowi Pendergastowi. Tym razem w „Białym ogniu”, który jest jedną z bardziej udanych książek z cyklu.
Książka wydawana jest pod hasłem „kobieca strona thrillera”, zupełnie niesłusznie, bo to kryminał, który satysfakcjonuje niezależnie od płci. Może nie powoduje rewolucji literackiej. Ale trzyma w napięciu, trzyma przy sobie i satysfakcjonuje aż nadto.
Historia Karla i Ilse Kochów, pary nazistów, która rządziła obozem Buchenwald twardą ręką od 1937 do 1941 roku. Rządy terroru, które obejmowały bicie, tortury i zabijanie niewinnych więźniów, by ich wytatuowane skóry mogły zdobić abażury i inne osobiste przedmioty, zakończyły się egzekucją Karla, a dla Ilse najgłośniejszym procesem o zbrodnie wojenne XX wieku.
„Wszyscy mówią, że krowy mają cielęce spojrzenie. Jednak to spojrzenie jest nie tylko cielęce. Ono jest wredne. To spojrzenie zabójcy, które można znaleźć w jednym z kryminałów z Série noire. Czarna krowa wyciąga broń i kieruje w waszą stronę grad kul, nie przestając nawet przeżuwać swojej gumy. Bez rozterek i wyrzutów sumienia. Zlecenie jak każde inne, dla kasy. Takie są właśnie czarne krowy.
Istne bydlęctwo!”
Setki lat temu Wielkie Wojny Ludów położyły kres wznoszonej przez wieki wspaniałej cywilizacji. Zło – jak się wydaje: bezpowrotnie – podzieliło ocalałych ludzi oraz inne rozumne rasy – krasnoludy, elfy, trolle i gnomy. Pozornie uśpione mroczne siły teraz przymierzają się do kolejnego ataku.
Syberia! To słowo powszechnie wymawia się tylko szeptem. Prawie żaden zesłaniec nigdy stamtąd nie wraca. Ten, któremu się to jednak udało, był już siwy i na zawsze milczący. Nigdy więcej na jego twarzy nie pojawiał się uśmiech. Najczęściej siedział nieruchomo – jeżeli to możliwe to w słońcu – i patrzył zamyślony w dal. Wyglądało to tak, jakby stale na coś czekał…
Nie daj się zwieść pozorom, czasami trzeba sięgnąć głębiej, by odnaleźć przeznaczenie. Wydawałoby się, że Heather ma wszystko: wspaniałego, kochającego męża, mądrego syna, dom w bardzo dobrej dzielnicy i doskonałą sytuację finansową. Ma jednak poczucie, że życie przecieka jej przez palce. czuje się sfrustrowana swoim obecnym życiem i wypalona, pusta wewnętrznie.
W 1974 r. aborcja zostaje uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako „fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety. Nastoletnia Sandy może więc usunąć niechcianą ciążę. Jaka będzie jej decyzja? Niezależnie od tego, wybór zmieni wszystko. Mijają 34 lata. Sandy, aktualnie nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej, musi zmierzyć się z przeszłością. Problem aborcji znów pojawia się w jej życiu.
Dramat kostiumowy z elementami powieści marynistycznej, ale po części to również powieść przygodowa oparta na autentycznych wydarzeniach. Podróż parowcem SS Vandervere z San Francisco do Nowego Jorku miała być wspaniałą częścią miesiąca miodowego. John chciał przedstawić swojej rodzinie, z którą dawno nie miał kontaktu, poślubioną właśnie Laurę. Koszmar zaczął się po wpłynięciu na Atlantyk.
Pierwsze zimowe wejście na dwunastą pod względem wielkości górę na świecie to ogromny sukces polskich himalaistów. Jednak okupiony wielką tragedią... W książce "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" Hugo-Bader odsłania tajemnice wysokogórskich wypraw. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie w Karakorum. Był jednym z czterech członków polskiej ekspedycji, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało tego pierwszego...
Warszawa’44 to pierwsza w Polsce publikacja o Powstaniu Warszawskim, zilustrowana pełnymi
dynamizmu scenami, zrealizowanymi przez grupę rekonstrukcyjną. Dzięki temu wyruszamy w wyjątkową, niemalże filmową podróż po powstańczych miejscach z bohaterami tamtych wydarzeń.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności