Nowości czytelnicze

Historia bohaterskiej walki dziewcząt z Pussy Riot o wskrzeszenie prawdy w społeczeństwie
zbudowanym na kłamstwach. W dniu 21 lutego 2012 roku do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie weszło pięć młodych kobiet. Nosiły jaskrawe, kolorowe sukienki, rajstopy o równie intensywnych barwach, a na głowach miały kominiarki. W takich strojach wykonały w cerkwi „punkową modlitwę”, w której błagały „Matkę Boską” o „przepędzenie Putina”.
Kobiety niezwykle rzadko pojawiają się w literaturze na temat nazizmu. Książka Anji Klabunde jest tym cenniejsza, że opisuje losy wyjątkowej postaci – Magdy Goebbels, najbardziej wpływowej kobiety Trzeciej Rzeszy. Fanatyczna, bezwzględna, bez reszty oddana wierze w Adolfa Hitlera i narodowy socjalizm, żona jednego z najpotężniejszych i najniebezpieczniejszych ludzi w hitlerowskich Niemczech, Josepha Goebbelsa, pełniąca funkcję pierwszej damy nazistowskich Niemiec, Magda Goebbels była osobą naznaczoną sprzecznościami pozornie nie do pogodzenia.
Opowieść o pierwszej damie polskiej seksuologii. Była kobietą silną i odważną - czy może pozbawioną zahamowań skandalistką? Odnalezione dzienniki odsłaniają prywatne życie Michaliny Wisłockiej. Z jej książki „Sztuka kochania”, przez lata obowiązkowej lektury w każdym domu, miliony Polaków uczyło się, jak wielką przyjemnością jest seks, jak wielką sztuką przeżywanie miłości i jak dzięki niewielkim zabiegom wzmóc przyjemność. To ona mówiła o przyjemności kobiety, świadomym macierzyństwie i antykoncepcji.
Od A jak „apokalipsa” do Z jak „zdrowy rozsądek”. Komuniści kombinowali przez lata i nie udało im się stworzyć kultury dla mas, która by te masy zainteresowała i porwała. Taka kultura kształtuje się teraz, ale nikogo nie indoktrynuje ani nie edukuje – przeciwnie, sprzyja najprostszym gustom. Mimowolnie jednak całkiem sporo opowiada o naszym świecie.
Kolejny tom z wyborem najlepszych i najśmieszniejszych tekstów Artura Andrusa publikowanych na jego blogu internetowym i w prasie. Teksty tu zebrane zamieszczałem na internetowym blogu, w „Gazecie Lekarskiej” i miesięczniku „Zwierciadło”. Czyli właściwie powinienem tę książkę zatytułować: „Niczym szczególnym, poza osobą autora, niepowiązane ze sobą żartobliwe teksty, pisane z myślą o lekarkach i lekarzach, kobietach, mężczyznach czytujących kobiece pisma oraz wszystkich innych, zwłaszcza posiadających dostęp do Internetu, a teraz już niekoniecznie”. Domyśliłem się od razu, że moja książka może nie mieć aż tak dużej okładki i zrezygnowałem z tego pomysłu. Stąd więc VIETATO FUMARE.
Artur Andrus
„A gdyby plecak nie był taki ciężki, droga nie była taka długa, odciski nie piekły tak mocno, a słońce nie prażyło z całej siły... Byłoby cudownie. Tylko czy wtedy miałoby to jakikolwiek sens?”
Autorzy
"Granice są w nas" to reporterska relacja z tego wydarzenia. Miejsce - Sahara, średnie temperatury – od 8 do 40 stopni w ciągu doby, teren – piach, kamienie, skały, wyschnięte rzeki i jeziora, dystans do pokonania łącznie – 250 km, najdłuższy etap – ponad 75 km (trzeba go pokonać maksymalnie w ciągu 32 godzin), ilość etapów – 6 plus na zakończenie 7-kilometrowy bieg charytatywny dla UNICEF.
NOBEL 2013
MAN BOOKER PRIZE 2009

Jedenaście opowiadań
"mistrzyni krótkiej formy",
zwanej "kanadyjskim Czechowem", jednej z najwybitniejszych pisarek.

Alice Munro
Księżyce Jowisza
przeł. Agnieszka Pokojska
JUŻ W SPRZEDAŻY na Warszawskich Targach Książki i w księgarniach!
Rogan powrócił z królestwa zmarłych, aby w świecie śmiertelników walczyć z biesami i siłami ciemności. Jako potomek czarnoksiężników z Góry Dzika musi jednak najpierw wydrzeć święty Krwawy Ogień z pazurów złowieszczych służalców Białoboga. Nie będzie to możliwe bez pamiątki rodowej - miecza wojennego, należącego niegdyś do boga Radogosta. Poszukiwania prastarego oręża zawiodą go daleko na zachód, gdzie plemię Czechów jest zagrożone przez plemię Łuczan dowodzonego przez demonicznego księcia Włościsława. Czarnoksiężnik i jego drużyna, wiedźma Mirena oraz przywódca wilczej sfory z zaświatów - Gorywałd, muszą stawić czoła nie tylko własnym nieprzyjaciołom, ale wciągnięci zostaną także w wir wojny, która zatrzęsie w posadach tronem książąt przemyślidowskich .
To jedna z najpopularniejszych na świecie książek w kategorii New Adult. O jej fenomenie najlepiej świadczy liczba wpisów na portalu GoodReads.com – ponad 100 tys. ocen i 12 tys. recenzji! Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa. To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera.
Chowa przed tobą swój telefon?
Stale widzisz go w towarzystwie koleżanki z pracy?
Czy on cię czasem nie zdradza? JEST JEDEN SPOSÓB – SPYTAJ GO.
A potem – jeśli skłamie – zwróć się do Rebeki Jane.
N i e w i e r n i, s t r z e ż c i e s i ę !
W państwie totalitarnym ginie człowiek. Nikt nie podejrzewa, że ten epizod będzie miał międzynarodowe konsekwencje. Podobnie jak misja jednego z zaufanych reżimu: Pak Li z ładunkiem wybuchowym jest coraz bliżej Watykanu. Jego zadaniem interesują się nauczyciel Putina generał Babikow i Jason Millington, szef tajnego wydziału CIA. Każdego obowiązuje ta sama zasada – żadnych świadków.
Książka prezentuje życiorysy dwunastu najpotężniejszych europejskich monarchiń od XVI wieku do współczesności. Wybitnie inteligentne dyktatorki, uzurpatorki, zabójczynie i regentki, a jednocześnie czułe i kochające matki, namiętne kochanki, nimfomanki lub zimne egocentryczki. Pełna napięcia narracja bez cenzury opisuje barwne życiorysy wyjątkowych kobiet, które kiedyś rządziły całymi imperiami, a do dziś władają masową wyobraźnią.
Pierwsza myśl: to dziwna książka. Z różnych powodów. Druga myśl: ta dziwnie opowiedziana książka dodaje otuchy, śmieszy i bardzo, bardzo wzrusza. Jeśli już przyzwyczaicie się do stylistyki, gwarantuję wyjątkową literacką podróż.
Właśnie ukazuje się zbiór opowiadań autora bestsellerowego Metra 2033, Dmitrija Glukhovsky’ego. Niebawem, bo już 28 maja, autor odwiedzi Polskę, by promować majową premierę – błyskotliwe, tragikomiczne, utrzymane w konwencji science fiction opowiadania Witajcie w Rosji.
Nie będę tutaj robić wykładów, jak to trzeba uczyć się języków obcych. Wszyscy wiedzą, że trzeba. Nie będę też pisać, jak nużącą czynnością może być wkuwanie dużej ilości słówek na raz. Fiszki to jedno z najmądrzejszych narzędzi, jakie kiedykolwiek wymyślono do ułatwienia tego procesu. Kiedyś robiliśmy je sami, mozolnie tnąc kartki papieru i wpisując słowa. Dzisiaj na szczęście nie trzeba.
Ta książka może źle wpłynąć na działanie detektywów. Bo jak można kogoś dyskretnie śledzić, kiedy cały świat zna twarz szefowej agencji? Na szczęście Rebecca Jane wie dokładnie jak zmienić wygląd i wykonywać swoje obowiązki. Praca dała jej szansę na odzyskanie wewnętrznej siły. Teraz dzieli się swoim szczęśliwym życiem z czytelnikami.
Zbliża się premiera nowej książki Katherine Webb, autorki bestsellerowego Dziedzictwa, świetnie przyjętego przez polskie czytelniczki. Już w maju do księgarń trafi jej kolejna książka – Echa pamięci. Echa pamięci to opowieść o zawiłych losach młodego właściciela galerii, wielkiego malarza oraz jego dawnej muzy, ukrywanej przed ciekawskim światem; to historia pełna tajemnic, pasji i emocji, które wpływają nie tylko na życie bohaterów, ale i przyszłych pokoleń. Surowość nadmorskiej wsi, pierwsza i zarazem najsilniejsza miłość, brzemię jej konsekwencji… Echa pamięci to powieść, wobec której nie pozostaniecie obojętnymi.
Nie ogląda telewizji. Gazet też nie czyta. Recenzje? – nie dbam o nie. Dziennikarzy unika i wywiadów udziela bardzo rzadko – jeśli już, to zwykle przez telefon, albo pisemnie. Za to na spotkania z czytelnikami ma czas zawsze. Podpisywanie książek w księgarniach to dla mnie rodzaj święta – mówi i dodaje z satysfakcją: Tej usługi Amazon nie oferuje. Kolejki są długie. Nic dziwnego, przecież Anna Gavalda to numer jeden pośród francuskich pisarek. Trochę to trwa, bo podpisując egzemplarze, zawsze rozmawiam z czytelnikami. Jej książki tłumaczone są na 42 języki i sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy. Doczekały się też ekranizacji, m.in. z udziałem Audrey Tatou.
Jestem bardzo szczęśliwa, że Preston i Child podobają się nie tylko mi, ale także wielu, wielu milionom czytelników na świecie. Dzięki temu mogę napawać się kolejnymi powieściami tego duetu i towarzyszyć po raz kolejny agentowi Pendergastowi. Tym razem w „Białym ogniu”, który jest jedną z bardziej udanych książek z cyklu.
Poprzednie
Następne
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności