Historia kosmosu, jakiej nie znamy!

Jaką mroczną historię skrywa przed nami wszechświat? Czego nie wiemy o kosmosie? Jak i kiedy powstały gwiazdy? Kiedy ciemność zastąpiło światło? Astrofizyk Emma Chapman przedstawia historię Wszechświata, jakiej nie znamy! „Pierwsze światło” w księgarniach już 23 czerwca.

Czy wiedzieliście, że Wszechświat ma swojej historii naprawdę mroczny okres? Około 300-500 tysięcy lat po Wielkim Wybuchu, kosmos uległ tak silnemu ochłodzeniu, że wypełniony został mgłą składająca się z atomów wodoru. Ponieważ w epoce tej nie było jeszcze żadnych gwiazd ani galaktyk, Wszechświat był właściwie mroczną zupą z atomów i cząsteczek wodoru.

Jak w takim razie z tej masy narodziły się pierwsze ciała niebieskie? Kiedy ciemność zastąpiło światło? Jak powstały pierwsze gwiazdy? Jak formowały się w galaktyki? Czym są czarne dziury? I dlaczego właściwie niebo jest ciemne?

Na te oraz wiele więcej pytań odpowiada Emma Chapman – astrofizyczka, badaczka, członkini Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jej książka „Pierwsze światło” to przewodnik po najmniej zbadanym okresie w historii Wszechświata. Autorka z humorem i zaangażowaniem w przystępny sposób przybliża czytelnikowi nawet najbardziej skomplikowane pojęcia z zakresu astronomii i astrofizyki. Entuzjazm, z jakim Emma Chapman opisuje losy Wszechświata, jest zaraźliwy!

„Pierwsze światło” to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat astronomii i dziedzin jej pokrewnych – fizyki, chemii, matematyki. Autorka nie tylko przedstawia historię badań nad Wszechświatem, lecz równie przybliża metody badawcze, dzięki którym stale poszerzamy naszą wiedzę na temat kosmosu. W ujęciu Chapman dzieje Wszechświata są tak pasjonujące, że bledną przy nich wszelkie thrillery czy kryminały. To historia, która dzięki postępowi technicznemu dzieje się na naszych oczach. „Pierwsze światło” to doskonała lektura dla czytelników ciekawych świata i żądnych wiedzy.

Emma Chapman – jest pracownikiem naukowym Towarzystwa Królewskiego i członkiem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jest jednym z czołowych światowych naukowców zaangażowanych w tworzenie LOFAR – wieloantenowego radioteleskopu wykorzystującego zjawisko interferencji fal radiowych oraz SKA – zlokalizowanej w Australii sieci radioteleskopów o całkowitej powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Celem obu programów jest udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące ewolucji i pochodzenia Wszechświata. Autorka otrzymała stypendium naukowe Royal Society Dorothy Hodgkin oraz STFC Ernest Rutherford Fellowship – dwa z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych w Wielkiej Brytanii. Jest również szanowanym komentatorem w kwestiach astrofizycznych, współpracuje z „The Guardian” oraz BBC.


Komentarze
Przeczytane, polecane
 
Polityka Prywatności