Hannah jest kobietą szczęśliwą. Spełnia się w zawodzie, ma wspaniałą rodzinę i wielu przyjaciół. Jednak pewnego razu znajduje fotografię, która przypomina jej o nieszczęśliwej miłości. Wracają nie tylko wspomnienia – wkrótce w jej życiu zjawia się On… Czy warto dać szansę, szczególnie gdy na jaw wychodzi skrywany przez Marco sekret? Najnowszy romans Samanty Young „Ostatnia szansa” ukaże się 18 lutego br. nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
Preston i Child znów posyłają agenta Pendergasta na spotkanie ze śmiercią. Pewnego wieczoru na progu ktoś porzuca ciało Albana - jego syna i równocześnie najgroźniejszego przeciwnika. W brzuchu zabitego znaleziony zostaje niezwykły błękitny turkus... Czy dawno zapomniany sekret z przeszłości zniszczy życie agenta? „Błękitny labirynt” to nowy thriller Douglasa Prestona i Lincolna Childa, który ukazał się 3 czerwca nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
Wiedzieliście, kto to jest Manu Chao? Ja nie wiedziałam do czasu, kiedy w moje ręce trafiła ta szalona, surrealistyczna autobiografia. Ale nigdy nie jest za późno, żeby się douczyć. Witamy w życiu kompozytora i wykonawcy muzyki folk i latynoskiej. I zapraszamy do jednej z najbardziej szalonych książek w życiu.
Książki J.R. Rain są bardzo popularne na całym świecie. Podejrzewam, że na listach wielbicieli znajdzie się więcej kobiet, które bardziej utożsamią się z bohaterką. Ale każdy wielbiciel wampirów powinien czuć się w miarę usatysfakcjonowany. Rewolucji nie ma. Ale przyjemność na pewno.
Kolejna część niesamowitego cyklu „Świadkowie. Zapomniane głosy”. Nic tak nie opowiada historii jak jej świadkowie. Całość wciąga jak najlepsza powieść.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

„Superwizja. Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym i utratą zdrowia” Kolejna książka badaczki UG dot. problemu wypalenia zawodowego

Kategoria: Inne

Wypalenie zawodowe staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i stanowi ogromne zagrożenie, z jakim aktywne zawodowo osoby muszą się zmierzyć w XXI wieku. Monografia „Superwizja. Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym i utratą zdrowia” to kolejna książka
dr Beaty Mańkowskiej, adiunkta w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, badaczki wypalenia zawodowego oraz autorki publikacji w tym zakresie. Książka została opublikowana w zeszłym tygodniu i stanowi niejako kontynuację i odpowiedź na tę pierwszą: „Wypalenie zawodowe. Źródła, mechanizmy, zapobieganie”, zgłębiającą istotę i mechanizmy wypalenia zawodowego.

Kiedyś uważano, że wypalenie zawodowe grozi głównie przedstawicielom zawodów związanym z kontaktem z ludźmi oraz niesieniem im pomocy, np.: lekarzom, pielęgniarkom, nauczycielom, pracownikom socjalnym czy psychologom, ale według obecnego stanu wiedzy, jak podkreśla autorka książki dr Beata Mańkowska, na syndrom ten narażeni są przedstawiciele wszystkich zawodów i w każdym wieku, choć szczególnie osoby młode i rozpoczynające dopiero karierę zawodową – pełne zapału i idealizmu zawodowego, który, w zderzeniu z rzeczywistymi wymogami i warunkami pracy okrutnie rozczarowuje.

Z książki czytelnik dowie się m.in.:

  • czym jest superwizja i dlaczego warto z niej korzystać;
  • jak przygotować się do uczestnictwa w superwizji;
  • kim powinien być superwizor;
  • co oznaczać mogą dobre lub złe praktyki superwizyjne.

Superwizja własnej pracy zawodowej stanowi formę profesjonalnego wsparcia i rozwoju w miejscu pracy, doskonalącą kompetencje pracowników poprzez systematyczny proces konsultacyjny. Celami tak pojmowanej praktyki jest pomoc w pełniejszym zrozumieniu siebie i innych, poznanie źródeł osobistych trudności oraz znajdowanie optymalnych rozwiązań dla problemów rodzących się i rozwijających w środowisku pracy tłumaczy dr Beata Mańkowska.

Premiera książki odbyła się w zeszłym tygodniu i jest już dostępna w księgarniach.

Publikacja łączy naukowy charakter (co uwiarygadnia zawarte w niej treści oparte o rzetelną wiedzę i badania naukowe) z uniwersalnością przekazu - kierowana jest bowiem nie tylko do przedstawicieli świata nauki, ale i szerszego grona odbiorców: polityków, urzędników, decydentów, przełożonych i podwładnych, wszystkich osób aktywnych zawodowo.

Misją przyświecającą autorce jest rozpowszechnienie wiedzy o superwizji, uznanej przez badaczy na całym świecie oraz praktykujących ją specjalistów, za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania wypaleniu zawodowemu, jak również zachęta do jej powszechnego stosowania.

Tym samym autorka przełamuje wieloletni stereotyp, wedle którego stosowanie superwizji zastrzeżone było niemal wyłącznie dla specjalistów z zakresu psychoterapii. Przedstawia znacznie szersze możliwości i zakresy jej zastosowań w różnych środowiskach zawodowych, zachęcając do powszechnej i regularnej praktyki.

Niniejsza monografia wyjaśnia pojęcie superwizji własnej pracy zawodowej, znacząco poszerzając możliwe obszary jej zastosowania jako metody profesjonalnego wsparcia chroniącego przed wypaleniem zawodowym i utratą zdrowia. Tym samym stanowi zaproszenie do jej powszechnego stosowania w różnych środowiskach zawodowych. Zgodnie bowiem z aktualnym stanem wiedzy, wypalenie zawodowe , ze względu na swą kontekstualną naturę zagraża potencjalnie każdej osobie aktywnej zawodowo bez względu na pełnione role, branżę zawodową czy pełnione stanowisko – dodaje autorka książki.

Dr Beata Mańkowska jest psychologiem klinicznym i wieloletnim superwizorem konsultującym trudności, z jakimi borykają się pracownicy na różnych stanowiskach. Łączy praktykę z teorią, bowiem w 2012 roku obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Wpływ stresogennych warunków pracy, cech osobowości oraz stylów radzenia sobie ze stresem na wypalenie zawodowe pracowników pomocy społecznej”, a obecnie jako adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego kontynuuje swe zainteresowania badawcze zagadnieniem stresu w miejscu pracy, wypalenia zawodowego oraz. ochrony przed jego skutkami.

Badaczka UG pozostaje z nadzieją, iż przedstawione w książce treści przyczynią się do pogłębionej refleksji wszystkich podmiotów zainteresowanych kondycją psychofizyczną i stanem zdrowia osób aktywnych zawodowo w Polsce. Te bowiem w największym stopniu warunkują wysoką jakość wykonywanej pracy. Superwizja, jako systemowe strategiczne rozwiązanie, zdaje się owe wspólne interesy zabezpieczać, chroniąc zdrowie pracowników, zapobiegając destrukcji procesu wypalenia zawodowego kadr, podtrzymując wysokie morale w zespole, satysfakcję z pracy oraz efektywność działań zawodowych. Jako fenomen stary i dobrze znany, lecz na nowo przywołany w dobie rosnącej stresogenności wymagań i warunków pracy, wpisuje się w palące zapotrzebowanie polskiego rynku pracy.


data ostatniej modyfikacji: 2020-03-04 09:54:08
Komentarze
Przeczytane, polecane
To_ja.jpg
To urocza, ładnie napisana książka i wyjątkowo ciekawa, za co na pewno też należy docenić Christinę Lamb, reporterkę piszącą o Pakistanie i Afganistanie. Drobiazgowa w opisach, przekonująca szczegółami.


Więcej...

1.jpg
Siłą tej książki jest bezosobowy stosunek autorki do całej historii. Stoi na drugim planie, pokazuje, nie angażuje się emocjonalnie. To dlatego całość osiąga wyjątkowy wymiar.


Więcej...

zerwana_wiez.jpg
Ta książka tchnie takimi emocjami, że naprawdę trudno jest nie podejrzewać, że oto może przyszło nam czytać prawdziwą historię. Może nie samej autorki, ale historię zasłyszaną, opowiedzianą, gdzieś przez kogoś, kto przeszedł przez koszmar głównej bohaterki.

Więcej...
kiedys.jpg
Nie patrzcie na romantyczną okładkę! To doskonały, perfekcyjnie napisany i jeszcze lepiej poprowadzony kryminał, z mojego ulubionego działu kryminałów nieudziwnionych. Nie ma elementów science fiction, sensacyjnych czy jakichkolwiek innych!


Więcej...
zimowa.jpg
Rzecz zaczyna się dosyć niewinnie, w początkach Nowego Jorku. Włamywacz Peter Lake zakochuje się z wzajemnością w umierającej na gruźlicę i bardzo zamożnej Beverly. Nowym Jorkiem rządzą gangi, a przywódca jednego z nich usiłuje zabić Petera Lake’a.


Więcej...
wyrachowanie.jpg
Nie wiem dlaczego Nora Roberts zdecydowała się pisać te futurystyczne kryminały pod pseudonimem. Czy miałoby to wpływ na sprzedaż? W końcu sama Roberts ma rzesze fanów na całym świecie, takich którzy sięgną po każdą książkę sygnowaną jej nazwiskiem.
  

Więcej...
nie_ma.jpg
Nie ma chyba takiego czytelnika na świecie, który nie będzie w stanie przewidzieć końca tej powieści. Po prostu nie ma. Wszyscy, a może raczej wszystkie wiemy, że całość prowadzi do nieuchronnego happy endu, poprzedzanego rozwijającym się powoli romansem głównych bohaterów.

Więcej...

3.jpg
Maryli nie da się nie lubić. Celne uwagi, błyskotliwe spostrzeżenia i typowe, impulsywne kobiece zachowania sprawiają, że z kobietą z łatwością utożsamią się czytelniczki, albo też uznają ją za swoją najlepszą przyjaciółkę. Jedno albo drugie, innej opcji nie ma.


Więcej...

kilka.jpg
Magdalena Zimny – Louis tka swoją opowieść z malutkich przypadków, składając ją w jedną, przepiękną, życiową opowieść o szukaniu swojego miejsca na świecie. Czy powinno się ono ograniczać do najbliższych stron?

Więcej...
1.jpg
Zdumiewający jest język, którym napisana jest ta książka. Momentami znowu przypominający peerelowskie kryminały, momentami fragmenty z ulotek reklamowych. Czasem autor zaskoczy nas niecodziennym zastosowaniem jakiegoś słowa w nieprzynależnym mu znaczeniu. Wszyscy mówią pełnymi zdaniami, starannie doprecyzowują to, co mają na myśli, tak samo też postępuje autor, który nie unika wskazywania na intencje swoich postaci, podpowiadając nam np. że właśnie zażartowali.

Więcej...
idealne.jpg
Na okładce wyczytałam, że „"Idealne życie" potwierdza nieprzeciętny talent Kołczewskiej do ukazywania ludzi w sytuacjach niby-codziennych, a tak naprawdę ekstremalnych.” I to niewątpliwie prawda, chociaż nie całkowita.

Więcej...
jajko.jpg
Doskonała w swoim fachu scenarzystka Agnieszka Krakowiak-Kondracka wie, jak napisać powieść dla powszechnego (w dobrym sensie tego słowa) czytelnika, spragnionego pocieszenia, rozrywki i przyjemności literackiej. Jest w tym temacie doskonała.


Więcej...
impuls.jpg
Ta książka jest odmienna od tego, do czego przyzwyczaił nas Billingham. Nie ma tutaj idealnego detektywa. Nie ma idealnego śledztwa, nie ma wyjątkowo intuicyjnego detektywa. Jest też znacznie mniej depresyjnie.


Więcej...
w_s__usznej.jpg
O niechlubnej części amerykańskiej historii przypomina Diane Chamberlain, tworząc wyjątkową społeczną powieść, przygniatającą mocną ręką emocji, głęboko poruszającą, aż do samej kości.

Więcej...

1.jpg
Czytając takie książki, aż marzy się, żeby zobaczyć je przełożone na deski teatru. Byłby murowany hit, w przeróżnych grupach demograficznych. Większość tej małej książeczki zajmują doskonale napisane dialogi oraz interakcje bohaterek i mężczyzn obecnych w ich życiu.

Więcej...

 
Polityka Prywatności