Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba

„Niezbędna książka napisana w samą porę” – pisze Noam Chomsky o nowej publikacji Naomi Klein, jednej z najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistek, ikony amerykańskiej lewicy i alterglobalizmu. „Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba”, to gorąca reakcja Klein na prezydenturę Donalda Trumpa, a także na podnoszącą się w innych krajach świata falę prawicowego populizmu i nacjonalizmu, w księgarniach od 28 lutego.

Od momentu wydania „No logo”, debiutu, który odbił się echem na całym świecie, jej głos nie tracił na sile. Odtąd raz na dekadę publikowała książkę diagnozującą najważniejsze problemy społeczno-polityczno-gospodarcze epoki, a jej tezy wywoływały gorącą publiczną debatę. Publikację każdej z dotychczas wydanych książek poprzedzało wiele lat badań, zbierania danych, liczb i świadectw, rozmów z decydentami i uczestnikami opisywanych wydarzeń oraz dziennikarskiego śledztwa. Najnowsza książka Naomi Klein „Nie to za mało”, której punktem wyjścia jest analiza przyczyn politycznego sukcesu Donalda Trumpa, powstała w ciągu kilku miesięcy. Prezydenturę Trumpa autorka uważa bowiem za logiczną kulminację zjawisk, które analizowała w swojej trylogii diagnozującej najważniejsze kryzysy współczesnego świata.


„Gdy zaczęłam się przypatrywać karierze Trumpa, zobaczyłam monstrum doktora Frankensteina, zszyte nie z martwych części ciała, ale z tych wszystkich i wielu innych groźnych tendencji. (...) Dlatego nawet gdyby ta koszmarna prezydentura miała się jutro skończyć, nadal musielibyśmy się mierzyć z politycznymi uwarunkowaniami, które ją stworzyły i które produkują repliki Trumpa na całym świecie” – pisze Klein, rozszerzając swoją analizę na falę prawicowego populizmu i nacjonalizmu w Europie. Badając system, w którym ktoś taki jak Donald Trump mógł zostać prezydentem, wykrywa procesy i prawidłowości, które mimo lokalnych różnic są takie same w Stanach, Polsce i w wielu krajach Europy. Przewiduje również dalszy rozwój wypadków, zarówno w swojej ojczyźnie, jak i na arenie międzynarodowej oraz szkicuje program oporu przeciwko porządkowi świata, którego Trump jest wytworem i rzecznikiem.


Jako obserwatorka procesów społecznych, gospodarczych i politycznych potrafi precyzyjnie opisywać zjawiska, które większość dopiero przeczuwa, i nadawać im nazwy, dzięki którym można je rozpoznać w otaczającej rzeczywistości. Po „No Logo”, biblii alterglobalizmu opisującej rozkwit korporacyjnych supermarek i ich wpływ na globalną gospodarkę i kulturę, ukazała się „Doktryna szoku”, w której obnażyła techniki wykorzystywania dla celów politycznych i ekonomicznych dezorientacji, jaka ogarnia społeczeństwo przeżywające nagły wstrząs, taki jak wojna, klęska żywiołowa, zamach terrorystyczny czy krach gospodarczy (wśród przykładów znalazły się również polskie: transformacja gospodarcza po 1989 roku, a także rządy Prawa i Sprawiedliwości). „To zmienia wszystko” poświęciła nierównej walce wolnorynkowego fundamentalizmu ze środowiskiem naturalnym.

Przede wszystkim musimy dobrze zrozumieć, komu lub czemu mówimy „nie”. Bo adresatem tego potężnego „NIE” na okładce nie jest jeden człowiek ani jedna zbiorowość. Mówimy „nie” całemu systemowi, który wyniósł tych ludzi tak wysoko. A potem musimy powiedzieć „tak” – odmienić nasz świat tak głęboko, że dzisiejsza wszechwładza wielkiego biznesu będzie zasługiwała jedynie na przypis w podręcznikach historii jako ostrzeżenie dla naszych wnuków. Dopiero gdy powiemy „tak”, zobaczymy, czym naprawdę jest Donald Trump i jemu podobni: symptomem poważnej choroby, na którą wspólnie znajdziemy lekarstwo.

– fragment książki


„Naomi Klein pokazuje zwykłym ludziom, którędy wiedzie droga nadziei. Czytajcie tę książkę!”

– Arundhati Roy, autorka powieści „Bóg rzeczy małych”


Komentarze
Przeczytane, polecane
 
Polityka Prywatności