Żona psychopaty - Studentnews.pl recenzuje

żona psychopaty

To historia pewnego związku. Toksycznego, pełnego przemocy, trwającego o wiele za długo. Podobno to prawdziwa historia, ale nawet jeśli nie, to nie zmienia wartości tej opowieści. Takich Majek jest w Polsce bardzo dużo.

Ta książka mogłaby równie dobrze opowiadać ich historie.  A opowiadać trzeba, bo w Polsce wciąż za mało mówi się o przemocy domowej. Bohaterka tej opowieści Majka dopiero zaczyna studia, kiedy poznaje Edwarda. Mężczyzna zabiega o jej względy, na każdym kroku okazując jej miłość i uwielbienie. Prawda wychodzi na jaw dopiero po ślubie. Edward okazuje się bezwzględnym sadystą i psychopatą. Majka toczy dwa życia – to dla świata, gdzie ma idealne życie i rodzinę i to prawdziwe, – jako ofiary przemocy domowej.

Teresa Opoka nie dramatyzuje. Nie wsadza w swoją opowieść niepotrzebnych, nadmiernie zgromadzonych emocji. Stawia na relację. Ale to wystarcza, bo już ta relacja przepełniona jest emocjami. Cała ta książka to kolejne sceny z życia Majki, jej upokorzenia, marzenia i walka o wolność. To jej wewnętrzna walka z samą sobą, o odzyskanie poczucia godności, bezpieczeństwa i szczęścia. To też prawdziwa, życiowa historia, pozostawiająca w szoku jeszcze na długo po jej zakończeniu.

Całość spisana jest spokojnym, pozornie nieczułym językiem. Ale te kolejne opowieści z życia Majki porażają swoją prawdziwością. Wszystko w tej powieści jest prawdziwe. Prawdziwi są bohaterowie, zarówno Majka i Edward, jak i ich rodzina i przyjaciele. Porażająco prawdziwe jest środowisko, w jakim rozgrywa się cała historia. Wreszcie, to niesamowicie sugestywne studium dręczonej kobiety i jej środowiska. Siłą tej książki jest bezosobowy stosunek autorki do całej historii. Stoi na drugim planie, pokazuje, nie angażuje się emocjonalnie. To dlatego całość osiąga wyjątkowy wymiar. Poraża każda jej strona. Wyjątkowa lektura. Ostrzeżenie.

A.N.


Komentarze
Przeczytane, polecane
 
Polityka Prywatności