Encyklopedia Powszechna Larousse to najnowocześniejsza publikacja encyklopedyczna na świecie. Jest to oryginalne połączenie słownika języka polskiego, słownika ortograficznego, słownika etymologicznego i wyrazów obcych oraz najaktualniejszej encyklopedii uniwersalnej. 120000 definicji słownikowych i encyklopedycznych, 5000 barwnych ilustracji, rysunków i zdjęć, 312 dokładnych map. Chronologia dziejów świata. Zbiór felietonów prof. Jerzego Bralczyka poświęcony najnowszym polskim słowom i rozdział mówiący o najczęściej popełnianych błędach napisany przez prof. Jana Miodka. W sumie 2016 stron w jednym poręcznym tomie. Atrakcyjnym jak jego cena... tylko 99 zł!
Światowy sukces i nieprzemijająca popularność wydawanego od ponad 100 lat Małego Larousse’a Ilustrowanego (Petit Larousse Illustré) zadecydował o podjęciu prac nad jego polską wersją. Francuscy encyklopedyści dostarczyli nam wiedzę o strukturze i metodach budowania tej jedynej w swoim rodzaju publikacji.
Wydawnictwo Larousse Polska zaprosiło do współpracy kilkudziesięciu najznakomitszych polskich specjalistów - leksykografów, lingwistów, naukowców i redaktorów. To oni przez cztery ostatnie lata tworzyli Encyklopedię Powszechną Larousse.
Encyklopedia Powszechna Larousse to m.in.:
Encyklopedyczny słownik języka polskiego od a do z
Obejmuje 92 000 definicji słów pochodzenia polskiego i obcego, w tym słownictwo ogólne i terminologię naukową. Zawiera definicje znaczeń, informację o ortografii i etymologii słów, związkach frazeologicznych i odmianie, wskazówki dotyczące użycia, wyrażenia i zwroty, wyrazy bliskoznaczne i przeciwieństwa. Terminologia naukowa i fachowa została poszerzona o noty encyklopedyczne. Dodatkowe informacje dotyczące ważnych haseł encyklopedycznych ujęto w postaci tablic. Słownik zawiera opis reguł rządzących polską ortografią i interpunkcją oraz informacje o najczęściej popełnianych błędach w języku polskim.
Encyklopedia powszechna od A do Z
Zawiera 28 000 haseł. Wyczerpująco opisuje znaczące postacie, wydarzenia, dzieła sztuki, nazwy geograficzne i wszelkie nazwy własne. Encyklopedię rozszerzono o ilustrowany opis dziejów świata i o wykaz zdobywców najważniejszych nagród w dziedzinie nauki, sztuki i literatury.
Tabele odmian
To aż 1200 wzorów odmiany wszystkich słów współczesnej polszczyzny.
Kolorowe strony
Znalazły się na nich sentencje i formuły łacińskie oraz inne obcojęzyczne, popularne i słynne powiedzenia, przysłowia ludowe, polskie historyczne słowa i słynne cytaty.
Na specjalną uwagę zasługuje także dokumentacja ikonograficzna i kartograficzna. Publikacja zawiera ponad 5000 zdjęć, ilustracji, reprodukcji dzieł sztuki, schematów, rycin i plansz tematycznych, a także 321 map geograficznych i historycznych.
Wśród autorów Encyklopedii nie zabrakło takich znakomitości, jak profesorowie Zygmunt Saloni, Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Włodzimierz Gruszczyński, Maciej Grochowski.
Encyklopedia Powszechna Larousse przekazuje aktualny stan wiedzy o języku i świecie w sposób rzetelny i wyczerpujący. Nad jej ostatecznym kształtem pracował przez kilka lat zespół wybitnych specjalistów: encyklopedystów, konsultantów naukowych związanych z najlepszymi polskimi uczelniami wyższymi, leksykografów wywodzących się z wydawnictw naukowych, redaktorów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w przygotowywaniu publikacji edukacyjnych.
Zespół encyklopedystów i konsultantów naukowych pod kierunkiem dr Marka Gumkowskiego (rzeczoznawcy MEN w dziedzinie publikacji edukacyjnych) czuwał nad zawartością encyklopedyczną publikacji. Przy projekcie pracowali między innymi dr Justyna Guze – historia sztuki (Muzeum Narodowe), prof. Anna Trzeciak – nauki ścisłe (Uniwersytet Wrocławski), prof. Andrzej Klein – nauki ścisłe (Uniwersytet Jagielloński), redaktor Jerzy Kwiatek – geografia, dr Witold Sienkiewicz – historia. Zespół leksykografów przez red. Marię Danutę Krajewską, odpowiedzialny był za normy poprawnej polszczyzny i wszelkie zagadnienia słownikowe.
Pracę zespołu nad językiem polskim wspierali profesor Jerzy Bralczyk (nowe słownictwo), profesor Jan Miodek (poprawność językowa), profesor Zygmunt Saloni i profesor Włodzimierz Gruszczyński (ortografia i gramatyka), doc. dr Radosław Pawelec (etymologia), profesor Maciej Grochowski (słowa funkcyjne). Zespół pedagogów i specjalistów od dydaktyki szkolnej pod kierunkiem Marii Tkaczyk-Dynel, dyrektor gimnazjum nr 13 we Wrocławiu pracował nad posłannictwem dydaktycznym Encyklopedii, jako publikacji stanowiącej nowoczesną pomoc naukową w kształceniu młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
Mając na biurku Encyklopedię Powszechną Larousse można z powodzeniem przeprowadzić lekcję botaniki, geografii, historii, gramatyki…!
Encyklopedia Powszechna Larousse to pierwsza książka obejmująca tak ogromny zbiór haseł, zawierający wszystkie nazwy i słowa, jakie można spotkać w codziennym życiu we wszelkiego rodzaju tekstach. Każde hasło opatrzone jest wyczerpującą definicją i kompleksowym omówieniem. W wypadku nazw pospolitych oprócz zdefiniowania znaczeń znajdziemy tu przykłady użyć, informacje gramatyczne, ortograficzne i etymologiczne; wielu hasłom towarzyszą ponadto noty encyklopedyczne, ryciny i zdjęcia, a także opisujące zjawiska i procesy przejrzyste przekroje i schematy.
Niezaprzeczalnym atutem Encyklopedii Powszechnej Larousse, wyróżniającym ją spośród dostępnych publikacji encyklopedycznych, jest część poświęcona słowom, które właśnie teraz wchodzą do powszechnego użycia w języku polskim.
Wartość tej nowoczesnej i niezawodnej książki w pracy pedagogicznej jest trudna do przecenienia. Sposób definiowania haseł, polegający na przekazywaniu maksymalnej ilości informacji i na wielowątkowym naświetleniu zagadnień sprawia, że każda odpowiedź rodzi nowe pytania, wywołuje pragnienie pójścia o krok dalej i pogłębienia swojej wiedzy.
Zapraszamy dziś wszystkich – Nauczycielki i Nauczycieli, Uczniów i Uczennice, Profesorów, Studentów i Studentki, Dziennikarzy i Dziennikarki, Czytelników i Czytelniczki, do wyruszenia w pełną niezwykłych przygód i zaskakujących odkryć intelektualną podróż z Encyklopedią Powszechną Larousse!
Encyklopedia Powszechna Larousse
Format: 15 x 22,7 cm
ISBN: 83-89771-51-9
Oprawa: twarda
Papier: kreda
Stron: 2016
Wydawnictwo: Larousse Polska
Rok wydania: 2006
Cena: 99 zł