"Alfred Tarski. Życie i logika" - Człowiek, który zdefiniował prawdę

Alfred Tarski (1901–1983), należy do największych logików w historii. Powszechnie jest uważany za człowieka, który zdefiniował prawdę. Jego prace o pojęciu prawdy i konsekwencji logicznej stanowią kamień węgielny współczesnej logiki. Odegrały ogromną rolę w rozwoju matematyki, filozofii, lingwistyki i podstaw informatyki. Tarski był charyzmatycznym nauczycielem, żarliwie promującym swoją koncepcję logiki jako podstawy wszelkiej racjonalnej myśli, bon vivantem i kobieciarzem. W całej pełni wykorzystał fakt życia w niezmiernie interesujących czasach.


Alfred Tarski. Życie i logika to pierwsza pełna biografia sytuująca Tarskiego w społecznym, intelektualnym i historycznym kontekście, od warszawskich i wiedeńskich kawiarni do kalifornijskich gór i pustyń, przedstawiająca szczery i wyrazisty obraz człowieka pełnego pasji, zarówno w sferze osobistej jak i zawodowej.

Anita Burdman Feferman prowadzi samodzielne badania naukowe, jest pisarką, autorką książki Politics, Logic and Love: The Life of Jean van Heijenoort (wydanej w miękkiej oprawie pod tytułem From Trotsky to Gödel: The Life of Jean van Heijenoort). Znała Alfreda Tarskiego przez trzydzieści lat.
Solomon Feferman jest profesorem matematyki i filozofii na Uniwersytecie Stanforda, laureatem nagrody im. Rolfa Schocka w dziedzinie logiki i filozofii, członkiem American Academy of Arts and Sciences oraz dwukrotnym stypendystą Fundacji im. Guggenheima, autorem książki In the Light of Logic i redaktorem naczelnym wielotomowej księgi Kurt Gödel: Collected Works. Był jednym z doktorantów Tarskiego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Przedmowę do wydania polskiego napisał prof. dr hab. Jan Wolański, filozof, badacz szkoły lwowsko-warszawskiej, której Tarski był przedstawicielem.
Tłumaczenia dokonali: Joanna Golińska-Pilarek (adiunkt w instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Łączności) i Marian Srebrny (profesor w Wyższej Szkole Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach i docent w Instytucie Podstaw Informatyki PAN).


Komentarze
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności