Jean Baudrillard, W cieniu milczącej większości albo kres sfery społecznej

Nakładem Wydawnictwa Sic! ukazuje się kolejna już książka Jeana Baudrillarda. Autor teorii symulakrów roztacza w niej apokaliptyczną wizję krążącego nad nami widma kresu społeczeństwa. Nadciąga epoka masy – obumarłej, zastygłej, niemej i głuchej, przemienionej w milczącą większość, która nigdy już nie da odpowiedzi na stawiane jej pytania. Zamknięta w komorze pogłosowej symulowanej rzeczywistości, będzie bez końca odbijała kierowane do siebie sygnały – rozmaite sondaże i badania opinii. Jak pisze Baudrillard, „nikt nie może być uznany za przedstawiciela milczącej większości, na tym polega jej zemsta”. Warto zmierzyć się z jego wizją.

Jean Baudrillard (ur. 1929) – francuski socjolog i filozof kultury, jeden z najoryginalniejszych krytyków globalizacji, obdarzony apokaliptyczną wyobraźnią i rozpoznawalnym stylem. Zainteresowany społeczeństwem postindustrialnym i kulturowymi skutkami rozwoju technik rzeczywistości wirtualnej, autor teorii symulakrów. Teoretyk fotografii i fotograf. Nakładem Wydawnictwa Sic! ukazały się dotychczas następujące książki Jeana Baudrillarda: Ameryka (1998), rozmowy Przed końcem (2001), Pakt jasności. O inteligencji Zła, Duch terroryzmu. Requiem dla Twin Towers, O uwodzeniu, Symulakry i symulacja (wszystkie 2005), Wojny w Zatoce nie było (2006). W przygotowaniu znajdują się: Spisek sztuki (maj 2006), Społeczeństwo konsumpcyjne, jego mity i struktury oraz Wymiana symboliczna i śmierć.

 

Jean Baudrillard, W cieniu milczącej większości (À l’ombre des majorités silencieuses ou la fin du social), przeł. Sławomir Królak, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2006, 114 s., oprawa miękka, ISBN 83-88807-93-5, cena 29,90 zł.

 

Komentarze
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności