"Biała Afryka" Bartłomieja Majzla

Tom Bartłomieja Majzla "Biała Afryka", to dwudziesta książka Biura
Literackiego w serii "Więcej poezji". To jednocześnie druga, po "Dwa do
jeden" Marty Podgórnik styczniowa nowość w "Porcie Wrocław". Bartłomiej
Majzel urodził się w 1974 roku. Dotychczas wydał "Robaczywość" (1997) i
"Bieg Zjazdowy" (2000).

Na nową książkę autora czekaliśmy sześć lat. "Powiem może tak: to nie było zaplanowane i wykalkulowane. Ale to było jak najbardziej celowe. Właściwie po 'Biegu Zjazdowym' mogłem wydać kolejną książkę bardzo szybko. Może nawet już po kilku miesiącach. Tylko po co? Takich dyżurnych "corocznych poetów"

 mamy pod dostatkiem. Przecież nie zamierzałem pisać drugiego 'Biegu Zjazdowego' - mówi Bartłomiej Majzel w rozmowie z Arturem Bursztą. "To historia zanurzona w pierwotnych rytuałach, w słowiańskiej wilgoci, w plemiennych tańcach i obrzędach, w pleśni, w melancholii drzew, liści i powyrywanych włosów. Bohater jest żywy i umarły. Umarły? Dla kogoś? Dla świata? Dla czegoś? Żywy właśnie dlatego że umarły. 'Biała Afryka', to metafora pewnego wykreowanego świata snów i emocji, przestrzeń mentalna, dzika i pierwotna" - opowiada o książce autor w rozmowie z Arturem Bursztą. "Przygody umarłego ('niech twoje imię będzie umarły lub śmierć') są przedmiotem i pod- miotem tej 'wściekłej książki'. Nie zagalopowałem się:podmiotem właśnie jest nie tyle on (umarły), ile jego przygody, co widać już

po tytułach wierszy. Nie będąc jakimiś kondensat- cjami wizji rozwijającej się i rozwijanej przez cały tekst, są dostępnymi w tej chwili, kiedy czytamy, fragmentami równoległej (równobieżnej) opowieści stykającej się z wierszem. Na przykład: 'umarły wsłuchuje się w grudki suchej ziemi - i nagle zasypia', albo 'umarły spotyka się z ogromnym kamieniem - i odnosi kolejne "zwycięstwo', albo 'umarły podąża do źródeł - jednak po drodze pochłania go dym'." - tak w szkicu opublikowanym w "Przystani!" o "Białej Afryce" pisze Bogusław Kierc.

Książka od 25 stycznia dostępna będzie w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce. Już teraz zamawiać ją można w księgarni Port Literacki we Wrocławiu oraz w sklepie internetowym biuroliterackie.pl.

 


Komentarze
Przeczytane, polecane
Polityka Prywatności